Προς το περιεχόμενο

Pws vgazo ta Vista gia na ksanavalo XP?


nordestino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Loipon,

exo ena SONY Vaio VGN-FZ11S

ta misa programmata pou xrisimopoio den leitourgoun sta Vista kai etsi apofasisa na valo pali XP. Otan omos prospathisa na ta kano install den ta katafera afou den anagnorizei ton skliro disko!! Episis den eimai sigouros an oi drivers gia to sygkekrimeno PC yparxoun gia XP.

Kamia idea?

Eyxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε backup ό,τι σου χρειάζεται γιατί θα τα χάσεις όλα!

a) Αν έκανες αυτό που σου ζητήθηκε απ' την αρχή της χρήσης του Laptop σου, θα έχεις ένα σετ με Recovery Disks (Εγώ έχω 2 dvd). Μόλις βάλεις το πρώτο δισκάκι σε ρωτάει αν θέλεις να κάνεις "recover". Κάνεις κλικ στο "οκ" και ακολουθώντας τις οδηγίες ο υπολογιστής σου γίνεται όπως όταν δημιούργησες τα δισκάκια.

B) Αν δεν δημιούργησες το παραπάνω σετ δίσκων, την ώρα που ξεκινάει ο υπολογιστής σου, όντας στην πρώτη πρώτη οθόνη, πατάς F10.Όλοι οι φορητοί της SONY έχουν ένα recovery partition στο σκληρό δίσκο. Ακολουθείς τις οδηγίες και ο υπολογιστής σου γίνεται λες και τον έβγαλες τώρα από το κουτί του.

 

Προσοχή!!!!

Ό,τι υπάρχει αυτήν τη στιγμή στους δίσκους σου θα χαθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα Vista ήταν προεγκατεστημένα (ή έκανες εσύ format κατά την εγκατάσταση) τότε χρησιμοποιούν νεότερη έκδοση του NTFS και απ' όσο ξέρω τα XP δεν μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν. Θα πρέπει να κάνεις εκ νέου format κατά την εγκατάσταση των XP, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν το Setup των XP δε βλέπει καθόλου το δίσκο, πιθανώς να χρειάζεσαι driver για τον sata controller, τον οποίο δε νομίζω να βρεις εύκολα. Ψάξε στο site της Sony.

 

Πραγματικά αναρωτιέμαι όμως, ποια είναι τα προγράμματα που λες ότι δεν σου τρέχουν στα Vista; Έχω την εντύπωση ότι βιάζεσαι να τα απορρίψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναρωτιέμαι όμως, ποια είναι τα προγράμματα που λες ότι δεν σου τρέχουν στα Vista; Έχω την εντύπωση ότι βιάζεσαι να τα απορρίψεις.

 

Ενημερωτικά να πω ότι ο πατέρας μου πρόσφατα πήρε ένα Acer με εγκατεστημένα τα Vista.Στον υπολογιστή αυτό δεν τρέχουν βασικά προγράμματα για την δουλειά του....όπως 3dstudio και autocad (κάποιες εκδόσεις και περιέργως οι πιο καινούριες).Και να μην αναφερθούμε σε πληθώρα άλλων εφαρμογών που προσπάθησα μάταια να του βάλω εγώ.

Το ότι κάποια πράγματα δεν τρέχουν στα Vista νομίζω ότι δεν είναι αμφισβητήσιμο.Και αυτό είναι και το τεράστιο λάθος της Microsoft.Ως χρήστης των Windows από τα 3.1 δεν θυμάμαι άλλη φορά να βγάζει λειτουργικό που να μην τρέχει εφαρμογές που έτρεχαν σε προηγούμενα λειτουργικά.

Τέλος πάντων....αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναρωτιέμαι όμως, ποια είναι τα προγράμματα που λες ότι δεν σου τρέχουν στα Vista; Έχω την εντύπωση ότι βιάζεσαι να τα απορρίψεις.

 

Euxaristo poly paidia, skeftomai os lysi to dual boot...

 

Ta programmata pou den doulevoun einai to Trilogy, to EZDrummer, T-Racks 1.x VSTi kai alla polla plugins.

 

Kapou eida episis ti lysi tou NLite, enos programmatos pou kanei ti douleia twn Sata drivers..

 

http://www.nliteos.com/

 

Ante na doume...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Setup των XP δε βλέπει καθόλου το δίσκο, πιθανώς να χρειάζεσαι driver για τον sata controller, τον οποίο δε νομίζω να βρεις εύκολα. Ψάξε στο site της Sony.

 

Αυτο ειναι το πιο βασικο. Μην σβησεις τα vista και δεν μπορεις μετα να βαλεις τα xp. Αν δεν βρισκεις ή βαριεσαι να βρεις drivers/floppy κτλ, ισως να υπαρχει επιλογη στο bios για native sata. Το βαζεις disabled και θα δουν και τα xp τον controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vista Recovery exo kanei. Epilogh gia disable den yparxei sto bios (h mipos einai kapou pou den to eida?? ). H sony leei pos den exei xp drivers gia to sygkekrimeno pc kai pos prepei na vro monos mou tous drivers gia ola.. Na to spaso i na to petakso apo to parathyro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na to spaso i na to petakso apo to parathyro?

 

Χμ, δυσκολο να διαλεξεις κατι απ΄τα 2 :mrgreen:

Βαλε το everest, δες τι ειναι ακριβως το καθε εξαρτημα του pc (εταιρια και μοντελο), και κατεβασε ξεχωριστα drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exei kai allous apegnosmenous... kai den exoune kala nea. Den ypaxoun arketoi apo tous hardware drivers (modem,karta grafikwn...) Dyskola ta pragamata...

 

http://club.vaio.sony.co.uk/clubvaio/GB/en/forum/viewthread;jsessionid=B8FDFFB8669AE2882B4FFE6F4384BB34?thread=44437

 

Tha to spaso!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vathytero noima tou stixou loipon einai. An kanete mousiki me ypologistes (kai den exete lefta na parete Mac) apofygete ta Vista! Toulaxiston mexri na ta diorthosoune. Einai toulaxiston aneuthino apo merias microsoft na lansarei nea windows gnorizontas pos den einai symbata... ti na po. Tzaba to monopolio. Ton ypologisti ton edosa piso kai perimeno allon me XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλουμε τα πράγματα σε τάξη, τα windows vista τρέχουν όλα τα προγράμματα που είναι σχεδιασμένα για παλαιότερες εκδόσεις των windows. Εξαίρεση αποτελούν όσα χρησιμοποιούν drivers ή services για τη λειτουργία τους, τα οποία θα πρέπει να είναι υποστηρίζουν vista.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ούτε ένα πρόγραμμα που να αρνείται να δουλέψει σε vista 64bit, αλλά δεν χρησιμοποιώ εξειδικευμένο λογισμικό όπως αυτό που αναφέρθηκε.

 

Οφείλω να πω ότι το αν κάποιο λογισμικό δεν λειτουργεί στα vista αυτό είναι ευθύνη του κατασκευαστή του, όχι της Microsoft. Το λέει άλλωστε και στους όρους χρήσης των windows τους οποίους αποδέχεστε κατά την εγκατάσταση ή την πρώτη εκκίνηση του μηχανήματος. Είναι απόλυτα λογικό να μην φέρει ευθύνη η Microsoft για την ανεπάρκεια της κάθε εταιρείας να βγάλει λογισμικό συμβατό με το λειτουργικό.

 

Θέλετε ένα τραγικό παράδειγμα; Υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά πολλοί εκτυπωτές και σαρωτές που παρότι πολλούνται δεν έχουν (και δεν θα έχουν) drivers για vista. Επίσης ένα ευρέως χρησιμοποιούμενο usb modem adsl που βρίσκεται σε πακέτα σύνδεσης δημοφιλούς εταιρείας δεν έχει drivers για vista. Και αν νομίζετε ότι απλά δεν πρόλαβαν, σας λέω ότι δεν έχουν drivers ούτε για windows xp x64.

 

Ζούμε σε δύσκολους καιρούς. Η κάθε εταιρεία ενδιαφέρεται να πάρει τα χρήματα μας χωρίς ουσιαστικό after-sales-support. Προσέχετε τι αγοράζετε. Η Microsoft έχει άπειρα ελαττώματα, δεν χρειάζεται να της φορτώνουμε την ανοησία τρίτων. Και προς αποφυγή παρεξήγησης ουδεμία σχέση έχω με εταιρείες του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω οτι επειδή κάποιοι ίσως να μην αντιμετώπισαν ασυμβατότητες με τα βιστα δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν. Παράδειγμα περίπτωσης που αντιμετώπισα ήταν το νέρο 6 και κάτι που αρνείτο να εγκατασταθεί, το registry mechanic ή κάποιες λίγο παλιότερες εκδόσεις του νοδ32. Για το φίλο που χρησιμοποιεί τα παράθυρα από τα 3.1 και μετά να του θυμίσω οτι και όταν πρωτοβγήκαν τα xp υπήρχαν εφαρμογές που δεν ήθελαν να δουλέψουν (γι'αυτό υπήρχε και η επιλογή για compatibility,που σπάνια δούλευε). Ενδεικτικά να αναφέρω κάποια antivirus (τότε χρησιμοποιούσα mcafee και δεν δούλευε) ή το ιστορικότατο nfs porsche unleashed (ωραίες εποχές), 3dmark 2000 κ.α. Το θέμα είναι οτι κάθε φορά που βγαίνει νέο λειτουργικό κάποια πράγματα δεν θα δουλεύουν. Είμαι σίγουρος οτι και τότε υπήρχαν άνθρωποι που φώναζαν για τα ξπ οταν ήταν φρέσκα και οτι δεν θα έβγαζαν ποτέ τα 98 ή τα μιλενιουμ και άλλα συναφή και τώρα δεν θέλουν να αλλάξουν τα ξπ για τα βίστα (βάζω και τον εαυτό μου σε αυτούς,απλά ακόμη κρατάω γερά και δεν έχω βάλει βιστα ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...