Προς το περιεχόμενο

Αποχη απο τις εκλογες


indoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμη την ολη κατασταση που επικρατει, αλλα και τις συσσωρευμενης μ....ας ολων αυτων των χρονων που μπορω και αντιλαμβανομαι τι συμβαινει στην χωρα μου, θα ηθελα αν ξερει καποιος υπευθυνα να μου πει τι ακριβως επιπτωσεις θα εχω αν δεν παω να ψηφισω στις εκλογες.

Παρακαλω δεν θα ηθελα κριτικη σε αυτη την σκεψη μου, οπως "η ψηφος ειναι δικαιωμα, υποχρεωση" κλπ. Το εχω σκεφτει καλα για να φτασω μεχρι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θεμα δεν αρμοζει με τους κανονισμους του forum ή ειναι σε λαθος θεση, παρακαλω την συγνωμη μου απο ολα τα μελη, και δεχομαι απολυτα την διαγραφη του, χωρις καμια υποψια παρεξηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία απολύτως επίπτωση. Η ψήφος δεν είναι υποχρεωτική βάσει νόμου εδώ και μερικά χρόνια, απλά κανένας δεν έχει φροντίσει να μας ενημερώσει επειδή προφανώς δεν τους συμφέρει να χαθούν ψήφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει μονο για οσους βρισκονται σε μεγλαη χιλιομετρικη αποσταση, ηλικιωμνους πανω απο 70 ετων και ασθενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να σε κρίνω ή να σε πείσω για κάτι,

απλά πιστεύω πως ειδικά τώρα που η χώρα βγαίνει από μια μεγάλη τραγωδία

είναι υποχρέωση (ηθική έστω) όλων μας να ψηφίσουμε.

με την αποχή δεν πετυχαίνουμε τίποτα. ίσα ίσα που θα οφελήσει τους γνωστούς μιας και αυτοί έχουν τους ανθρώπους μαριονέτες τους που θα τους ψηφίσουν ο κόσμος να χαλάσει.

προσωπικά πιστεύω, πως για να έχει κάποιος το δικαίωμα να φωνάζει/γκρινιάζει/διαμαρτύρεται για το οποιοδήποτε πολιτικό καθεστώς οφείλει να έχει ψηφίσει ωστε να θεωρείται ενεργό μέλος της δημοκρατίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να σε κρίνω ή να σε πείσω για κάτι,

απλά πιστεύω πως ειδικά τώρα που η χώρα βγαίνει από μια μεγάλη τραγωδία

είναι υποχρέωση (ηθική έστω) όλων μας να ψηφίσουμε.

με την αποχή δεν πετυχαίνουμε τίποτα. ίσα ίσα που θα οφελήσει τους γνωστούς μιας και αυτοί έχουν τους ανθρώπους μαριονέτες τους που θα τους ψηφίσουν ο κόσμος να χαλάσει.

προσωπικά πιστεύω, πως για να έχει κάποιος το δικαίωμα να φωνάζει/γκρινιάζει/διαμαρτύρεται για το οποιοδήποτε πολιτικό καθεστώς οφείλει να έχει ψηφίσει ωστε να θεωρείται ενεργό μέλος της δημοκρατίας

 

Εντάξει.:mrgreen:

 

Η προσωπική μου θέση στο θέμα,είναι ότι "η μεγαλύτερη απάτη στην ιστοριογραφημένη ανθρωπότητα είναι η αντιπροσώπευση ανθρώπου από άνθρωπο,ήγουν ο κοινοβουλευτισμός",καθώς τα πρόβατα,ακόμα και αν είχαν τη δυνατότητα να αλλάξουν τσομπάνο,ακόμα πρόβατα θα παρέμειναν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Με αφορμη την ολη κατασταση που επικρατει, αλλα και τις συσσωρευμενης μ....ας ολων αυτων των χρονων που μπορω και αντιλαμβανομαι τι συμβαινει στην χωρα μου, θα ηθελα αν ξερει καποιος υπευθυνα να μου πει τι ακριβως επιπτωσεις θα εχω αν δεν παω να ψηφισω στις εκλογες.

Παρακαλω δεν θα ηθελα κριτικη σε αυτη την σκεψη μου, οπως "η ψηφος ειναι δικαιωμα, υποχρεωση" κλπ. Το εχω σκεφτει καλα για να φτασω μεχρι εδω.

Το forum δεν επιθυμεί να λάβει και δεν λαμβάνει μέρος στην εκλογική διαμάχη.

 

Ως εκ τούτου, δεν επιτρέπονται:

 

  • α. μηνύματα που παροτρύνουν τα μέλη να ψηφίσουν

  • β. μηνύματα που αποτρέπουν τα μέλη να ψηφίσουν

 

Προφανώς το μήνυμά σου εμπίπτει στη δεύτερη εκ των ανωτέρω περιπτώσεων.

 

Εμπίπτει όμως και στην απαγόρευση του νόμου για προτροπή σε τέλεση πλημμελήματος (όπως εξηγώ πιο κάτω).

 

Καμία απολύτως επίπτωση. Η ψήφος δεν είναι υποχρεωτική βάσει νόμου εδώ και μερικά χρόνια, απλά κανένας δεν έχει φροντίσει να μας ενημερώσει επειδή προφανώς δεν τους συμφέρει να χαθούν ψήφοι...

 

Δεν είναι ακριβές αυτό.

Όπως έγραψα και σε άλλο topic, το άρθρο 117 παράγραφος 1 του Προεδρικού Διατάγματος 96/5.6.2007 (ΦΕΚ 116 Α) ορίζει ρητά τα εξής: "Ο εκλογέας που αδικαιολόγητα δεν ασκεί το δικαίωμα του εκλέγειν, τιμωρείται με φυλάκιση από ένα μήνα μέχρι ένα έτος. Το δικαστήριο μπορεί να επιβάλει και τις στερήσεις των αξιωμάτων και θέσεων, που προβλέπονται στο άρθρο 63 του Ποινικού Κώδικα, από ένα μέχρι τρία χρόνια."

 

Ως εκ τούτου, τυπικά η αδικαιολόγητη αποχή από την ψηφοφορία είναι ποινικό αδίκημα.

 

Συνεπώς το παρόν thread κλειδώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...