Προς το περιεχόμενο

Εξετασεις Γερμανικων


dafni77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα το großes είναι λίγο δύσκολη ιστορία επειδή δεν είναι για παράδειγμα όπως το proficiency που το δίνουν όλοι πια... Είναι δίπλωμα που μολις το πάρεις μπορείς να διδάξεις κανονικά γερμανικά μετά...

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις περίπου εγώ ως απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής είμαι σε επίπεδο Kleines, το οποίο άμα το έδινα τώρα νομίζω ότι θα το έπαιρνα... Για το großes όμως ακόμα και τώρα δεν νομίζω να έφταναν οι γνώσεις μου παρόλο που είμαι ήδη 2 χρόνια στη Γερμανία... Για να δώσεις großes υπάρχει για παράδειγμα μια λίστα με βιβλία λογοτενχνικά, 2-3 αν θυμάμαι καλά, σε κάθε εξεταστική τα οποία πρέπει να διαβάσεις και φυσικά να μπορείς να τα αναλύσεις, πράγμα καθόλου μα καθόλου εύκολο κατα την άποψη μου... 1-2 συμμαθητές μου που το έδωσαν και το πήραν έκανα 1-2 χαλαρή προετοιμασία αφου τελειώσαμε το σχολείο...

 

Θα πρότεινα όπωσδήποτε να βρεις κάποιον καθηγητή/καθηγήτρια που να κάνει τις εξετάσεις στο Goethe πιο πολύ για να σε βάλει στο κλίμα και όχι τόσο να σου μάθει Γερμανικά, αλλά και να σε προετοιμάσει συγκεκριμένα για την εξέταση... Άμα ενδιαφέρεσαι για περισσότερες info, pm me να σε στείλω να μιλήσεις με το κατάλληλο μέλος της οικογένειας που θα σε βοηθήσει σίγουρο πιο πολύ από μένα και θα σε κατευθύνει στις σωστές κατευθύνσεις:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλά, δν είναι στα άμεσα σχέδιά μου και υπάρχουν πιο επείγοντα πράγματα που πρέπει να δρομολογήσω και μου τρώνε χρόνο. όταν έρθει η ώρα το βλέπουμε.

 

θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δάφνη δεν το συζητάμε, τα 7 χρόνια είναι πάααααρα πολλά για εκεί που είναι η μικρή... Μάλλον θα πρέπει να αναζητήσετε μια πιο καλή καθηγήτρια, γιατί είναι τσάμπα και για την μικρή και για το πορτοφόλι.. Και τα μαθήματα γερμανικών δεν είναι και φτηνά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά το κλίμα για großes δεν είναι πάμε-με-λίγο-χαβαλέ-και-θα-το-πάρουμε... Θέλει συγκεντρωμένη δουλειά...και πρέπει να βρεις και καλό καθηγητή να σε προετοιμάσει...

 

Της μητέρας μου πχ της αρέσει να δουλεύει με μικρότερα παιδιά και όχι τόσο για το großes όσο για τα υπόλοιπα διπλώματα:)

 

To B2 είναι μου φαίνεται μόνο κρατικό.

 

Πάντως αναφέρεται στο γερμανικό site του goethe οπότε μάλλον δεν είναι κρατικό... Δεν ξέρω όμωςπαραπάνω infos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου φθηνα αλλα μιλαμε για Μεσολογγι κ δυστυχως δεν υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις. Προσπαθει η μητερα της απεγνωσμενα να βρει καθηγητη να της κανει ιδιαιτερα εστω αφου δεν υπαρχει αλλο φροντιστηριο γερμανικων αλλα οι προσπαθειες της ειναι ακαρπες. παντως ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι λέμε τώρα ??? 7 χρόνια για ένα Zertifikat ??? Μάλλον η καθηγήτρια δεν ξέρει που της παν τα 4..εγώ ξέρω το standart είναι 5 χρόνια(σε φροντιστήριο,όπως πάνε οι τάξεις).Κρίμα είναι για την κοπέλα τόσος χρόνος χαμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιστοιχία των νεων διπλωμάτων

 

B1: Grundstufe

B2: Mittel-

C1: Mittel+ (ή Kleines-... επάρκεια, πλέον)

C2: Kleines+ (ή Groβes-)

 

7 χρόνια Γερμανικά κ είναι ακόμα στο Β2? Ανησυχητικό, πρέπει να το ψάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ένα grundstufe (τώρα Β1)

και θέλω να πάρω το εως τώρα γνωστό ως mittelstufe

που απότι καταλαβαίνω, έγινε C1 τώρα:

πρέπει λοιπόν, να δώσω υποχρεωτικά και το Β2 πρώτα

ή μπορώ να το παρακάμψω? ξέρετε?

DANKE :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι στο Goethe σε ψιλο-υποχρεώνουν να δώσεις κατατακτήριο τεστ σε τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί να μην θυμάμαι σωστά, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 χρόνια είναι πραγματικά υπερβολικά!!!! Πήρα το Grund μέσα σε 2 χρονάκια (+ένα καλοκαιρινό ενδιάμεσα) πριν 15 περίπου χρόνια όντας μάλιστα παιδί του δημοτικού.... Μάλλον κάτι τρέχει με την καθηγήτρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι έτσι είναι αποθαρρυντικό.

κι όλο έλεγα να το δώσω το ρημάδι

το mittel αλλά δεν προετοιμαζόμουν σοβαρά...

 

αργούμε για το μεγάλο πτυχίο, LCF :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του Goethe πάντως έχει ένα τεστάκι multiple choice με το οποίο μπορείς υποτίθεται να δεις περίπου πού βρίσκεσαι. Έχει 30 ασκήσεις, από πολύ απλές στην αρχή ως επίπεδο mittelstufe και ίσως λίγο παραπάνω προς το τέλος.

 

Τα κατατακτήρια τεστ κι εγώ τα αντιπαθώ τρομερά, αλλά oh well. Αν θέλεις πραγματικά, μην το αφήσεις γι'αυτό το λόγο. Στη θέση σου πάντως θα προτιμούσα τα ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Großes είναι σχεδόν τελείως άχρηστο εκτός να θες να διδάξεις και δεν έχει καμία πρακτική αξία στους περισσότερους.

 

Επίσης βρήκα την περιγραφή του επιπέδου Β2 υπεραισιόδοξη δεδομένου ότι ακόμα και με Mittelstuffe δεν μπορείς να διαβάσεις ένα δύσκολο γερμανικό κείμενο (πχ την Süddeutsche Zeitung, που δεν είναι και Thomas Mann, δεν την έχεις). Βέβαια πρέπει να μπορείς να συννενοηθείς ικανοποιητικά και γραπτά και προφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα το παιδι πρεπει επειγοντος να βρει καποιον να την βοηθησει να παρει το πτυχιο της γιατι ειναι κρίμα να μην παρει μετα απο τοσο κοπο τα διπλωματα της. Μηπως ξέρετε που ισως μπορω να απευθυνθω Μεσολογγι ή Αγρινιο να βρω καθηγητη να την βοηθησει? Γιατι λόγω της δυσκολιας της γλωσσας απο οτι ειδαμε ειναι τρομερο δυσκολο να βρεθει! Που να απευθυνθώ λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...