Προς το περιεχόμενο

Ubuntu gutsy beta οι πρώτες εντυπώσεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες έκανα και το upgrade στο kubuntu που έχω σαν κύριο σύστημα.Μια χαρά πήγε το upgrade και είναι αρκετά σταθερό.Οι συμαντικότερες αλλαγές που είδα στο kubuntu είναι η αντικατάσταση του konqueror σαν file manager με τον dolphin.Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά μου φένετε ότι δεν έχει τις δυνατότης που έχει ο konqueror.Σημερα μπαίνουμε και σε beta και φαντάζομε θα ανεβάσουν και άλλα πακετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

έχω κάνει σήμερα ένα update απο update manager, (είχε λίγο καιρό να έχω adsl και έτσι ήτανε μεγάλο ~350ΜΒ), και παρατήρησα ότι βελτιώθηκε η ανάλυση της οθόνης κι άλλο... καλή εξέλιξη.

 

Δε ξέρω αν είναι δικό μου πρόβλημα, αλλά ο firefox όταν ανοίξω 3-4 tabs, κάποιες φορές παγώνει, γίνεται γκρί, και δεν ανταποκρίνεται... πράγμα που δε μου έτυχε ποτέ με 7.04. Το παθαίνει κανείς άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα δεν γίνετε και δουλεύω με πολλά tab ανοιγμένα.Για δοκίμασε να κάνεις πρώτα reistall τον firefox και μετά να δείς λίγο τα extention που έχεις μήπως ευθύνεται κάποιο από αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μπήκε και επίσημα το gutsy σε beta.Δείτε τις αλλάγες στο kubuntu εδώ

https://wiki.kubuntu.org/GutsyGibbon/Beta/Kubuntu

ενώ για το ubuntu εδώ

http://www.ubuntu.com/testing/gutsybeta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι δικό μου πρόβλημα, αλλά ο firefox όταν ανοίξω 3-4 tabs, κάποιες φορές παγώνει, γίνεται γκρί, και δεν ανταποκρίνεται... πράγμα που δε μου έτυχε ποτέ με 7.04. Το παθαίνει κανείς άλλος?

 

Και σε μένα γίνεται γκρι μερικές φορές ο firefox, και νομίζω πως γίνεται επειδή πάει να κολλήσει, αλλά συνήθως επανέρχεται μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Μερικές όμως φορές δεν επανέρχεται, μένει γκρι, και μου βγάζει το "Wait" ή "Force quit"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις νέα εγκατάσταση του firefox η και να σβήσεις τον κρυφό φάκελο που υπάρχει στο home ψαρεύοντας πρώτα ότι δεν θέλεις να χάσεις από εκεί όπως τα bookmark κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρώτη ματιά

 

1)Ενδιαφέρον παρουσιάζει το νέο μενού οθόνης και κάρτας γραφικών, δυστυχώς δεν μπόρεσα να το πειραματιστώ στο μέγιστο λόγω εικονικού μηχανήματος όπως και τα 3-δ εφέ.

2)Πολύ καλή είναι και "σύνδεση" των plugin του firefox με τον synaptic manager με αποτέλεσμα η εγκατάσταση των πρώτων να γίνεται παιχνιδάκι.

3)Επίσης μου άρεσε το applet για την εναλλαγή χρηστών, γλιτώνεις μερικές κινήσεις αλλά...

4)Αρκετά ευκολότερη είναι η εγκατάσταση εκτυπωτών και τοπικών και δικτυακών.

5)Ο firefox δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα αντιθέτως μου φαίνεται πως χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη στην gutsy (7.10) συγκριτικά με την έκδοση edgy (7.04).

6)Η υποστήριξη προγραμμάτων bluetooth εμπλουτίστηκε (προεγκατεστημένα προγράμματα).

7)Η εντολή sudo διευκρινίζει ποιανού user τον κωδικό θέλει (θα είναι χρήσιμο?)

8)Ένα πολύ καλό συν είναι ότι οι απαιτήσεις σε μνήμη δεν έχουν αυξηθεί

 

Όμως

 

8)Ο grub έχει αναβαθμιστεί αλλά δεν είναι ρυθμισμένος σωστά. π.χ. κάποιος που βάζει για πρώτη φορά ubuntu θα πρέπει να απενεργοποιήσει την εντολή "hiddenmenu" ώστε να μπορεί να bootαρει στα windows αντί να πατάει κάθε φορά "Esc" για να μπει στο μενού.

9)Δε μου άρεσε το μεγάλο μέγεθος της εικόνας ISO αλλά χαλάλι, μια φορά θα χρειαστεί να το κατεβάσεις.

10)Οι ξεχωριστοί φάκελοι για μουσική, εικόνες κλπ που δεν είναι οργανωμένοι σε έναν φάκελο έγγραφα.

11)Αυτό που λείπει ακόμα είναι τα όμορφα γραφικά (ταπετσαρίες, θέμα, εικονίδια κτλ), που όμως αρκετά εύκολα αλλάζουν.

 

Σε γενικές γραμμές έγινε πολύ καλή δουλειά κυρίως στον τομέα που υστερούσε, δηλαδή στην αυτοματοποίηση αρκετών διαδικασιών οι οποίες ήταν σχετικά επίπονες για αρχάριους. Πλέον μπορεί να κοιτάει στα ίσα τα Vista που δεν φημίζονται για την "απλότητά" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μέχρι στιγμής τα προγράμματα ανοίγουν σχετικά αργά αν και νομίζω ότι είναι bug που γρήγορα θα το φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μέχρι στιγμής τα προγράμματα ανοίγουν σχετικά αργά αν και νομίζω ότι είναι bug που γρήγορα θα το φτιάξουν.

Πολλά από τα προβλήματα που αναφέρουμε είναι υποκειμενικά. Σε μένα αντίθετα οι εφαρμογές ανοίγουν αισθητά πιο γρήγορα και ούτε πρόβλημα με το firefox μου έτυχε. Η εγκατάσταση Java γίνεται πανεύκολα, η αναπαραγωγή flash έρχεται εξ αρχής. Είμαι εντυπωσιασμένος από την ευχρηστία και τη λειτουργικότητα μιας beta!

 

Σημείωση: Έχω καθαρή εγκατάσταση beta Ubuntu gutsy. Στο Kubuntu τα πράγματα είναι ελαφρώς πιο δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μερικά bug που έχω εντωπύσει και που μερικά τα έχω ανεβάσει και στο launchpad.Ολα αυτά σε kubuntu αν και φαντάζομε θα υπάρχουν και στο ubuntu.To πρώτο είναι ότι μερικά προγράμματα δεν αναγνωρίζουν τους ελληνικούς φακέλους.Αυτά τα προγράμματα είναι το strigi(το νέο εργαλείο αναζήτησης του kubntu),το kpackage και το gdeb.Δεν ξέρω για ποιό λόγο αλλά τους ελληνικούς φακέλους αυτά τα προγράμματα τα βλέπουν στα κινέζικα.Ακόμα και ο amsn ενώ πριν το upgrade εμφάνιζε τα menu του τα ελληνικά τώρα τα εμφανίζει σε άπταιστα διαγαλαξιακά :P.Oι file manager αλλά και τα περισότερα προγράμματα βλέπουν τους φακέλους μια χαρά.

Το άλλο bug που βρήκα είναι με την αυτόματη εγκατάσταση του hp printer.Και αυτό πριν το upgrade το έβλεπε κανονικά αλλά τώρα δεν μπορεί να το δεί δύνοντας λάθος διεύθυνση.Ούτε το tool της hp μπορεί να βρεί αυτόματα τον εκτυπωτή.Η λυση είναι manual εγκατάσταση με επιλογή του μοντέλου μέσω kcontrol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρoυμε για λόγους πληρότητας, ότι στο Ubuntu δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα με τις γλώσσες προς το παρόν, παρά μόνο το ως ανωτέρο πρόβλημα με τον HP εκτυπωτή.

 

Keep testing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει ένα φοβερό σύστημα για bug report όταν σου κρασάρει μια εφαρμογή στο gutsy.Σου εμφανίζετε ένας wizard για αναφορά του προβλήματος και όταν κάνεις send συνδέεσαι με το launchpad και κάνεις μέσα από ένα κατανοητό wizard δημιουργία bug report.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...