Προς το περιεχόμενο

Ubuntu gutsy beta οι πρώτες εντυπώσεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο GRUB δεν κάνει διάκριση ΑΤΑ-SATA οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το hd0 αντιπροσωπεύει τον πρώτο σκληρό.

 

Αν δεις τις κατατμήσεις του, αυτές θα αναγνωρίζονται σαν /dev/sda1, sda2 κοκ. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δε νομιζω γιατι εγκαθιστα τον grub χωρις να με ρωταει σε ποιο διαμερισμα θελω, και πιστευω πως με hd0 εννοει IDE σκληρο. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρωτάει πού θέλεις να τον εγκαταστήσεις περιμένοντας να του πεις αν θέλεις να μπει στο MBR ενός σκληρού δίσκου (άρα (hd0) ή (hd1) κοκ) ή αν θέλεις να μπει σε άλλο διαμέρισμα (τότε: (hd0,0) ή (hd0,1) κοκ) ή ακόμα και σε δισκέτα και να ξεκινάς από εκεί! (τότε: (fd0)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα στο gusty με τους hp είναι λίγο περίπλοκο.Σύμφωνα με εδώ

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=33426&st=45

αν κάνεις εγκατάσταση του εκτυπωτή με το hplip σου δίνει λάθος διεύθυνση στον εκτυπωτή.Δλδ αντί για

usb://HP/Deskjet..

σου δίνει

hp://usb/Deskjet..

και έτσι το σύστημα δεν μπορεί να στείλει εργασία στον printer για εκτύπωση.Το παράξενο σε μένα είναι ότι ούτε manual μπορώ να κάνω εγκατάσταση.

Aνέβηκε και ένα bug repoprt για το θέμα εδώ

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/hplip/+bug/148146

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως είναι bug του hplip που δίνει λάθος διεύθυνση για τον printer και είπαν ότι θα έχει διορθωθεί σε λίγες μέρες.Αλλή μια προσφορά των bug testers :)

 

710countdown_15days.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι εντυπωσιασμένος από την 7.10 beta. Πάει σφαίρα, είναι η πρώτη φορά που οι open source drivers βλέπουν 1280x1024 στην 7900GTX μου (πριν εγκαταστήσω proprietary) και το compiz fuzion out-of-the-box θα βοηθήσει στην περαιτέρω διάδοση του Linux. (ακόμα κάνω πλάκα με τους MS-Κολλημένους-φοράω ΜS γυαλιά και βλέπω τον κόσμο μέσα από αυτά, που μένουν με το στόμα ανοιχτό κάθε φορά που έρχονται σπίτι και τους δείχνω το beryl :) )

 

Το Ubuntu μπορεί να αποτελέσει ΑΝΕΤΑ το λειτουργικό σύστημα οποιουδήποτε desktop υπολογιστή, που προορίζεται για χρήση γραφείου και internet.

 

710countdown_11days.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει παραμείνει το bug με τα ελληνικά σε διάφορες εφαρμογές όπως το strigi.Oποιος έχει το ίδιο πρόβλημα μπορεί να απαντήσει εδώ

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/strigi/+bug/146518

κατα τα άλλα όσο περνάνε οι μέρες γίνετε όλο και πιο σταθερό και πιο γρήγορο.Τα update είναι καθημερινά.Θέλω να δω αν ανεβάσουν και την τελευταία έκδοση του compiz-fusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bug με τα ελληνικά στο strigi αλλά και στις υπόλοιπες εφαρμογές που παρουσιάζετε τελικά επιβεβαιώθηκε.Αντε να δούμε αν μπορέσουν να το διορθώσου.Λίγες μέρες έχουν μείνει μέχρι το επίσημη έκδοση και όσο πάει η διανομή γίνετε όλο και πιο σταθερή και γρήγορη.Εχω παρατηρήσει πάντως ότι όταν τρέχεις το compiz-fusion τα προγράμματα κάνουν τουλάχιστον τον διπλάσιο χρόνο να ανοίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει πάντως ότι όταν τρέχεις το compiz-fusion τα προγράμματα κάνουν τουλάχιστον τον διπλάσιο χρόνο να ανοίξουν.

 

Για πες τα specs του pc σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχεις δίκιο. Δεν έχω δει ακόμα το compiz-fuzion (εν αναμονεί του Ubuntu 7.10 final). Ελπίζω μέχρι τότε το πρόβλημα που αναφέρεις να έχει λυθεί.

 

Υ.Γ. Το compiz-fuzion είναι σε beta στάδιο; (όπως το beryl? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Το compiz-fuzion είναι σε beta στάδιο; (όπως το beryl? )

 

Με intel on board κάρτα γραφικών σε feisty μου χει κάνει τη ζωή πατίνι.Ενώ όταν είχα beryl κανένα πρόβλημα.Βέβαια θα κάνω πρώτα την αναβάθμοση και μετά θα μιλήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αναμένω με ανυπομονησία την καινούρια έκδοση. Και για την ιστορία, επειδή είχαμε μια διαφωνία με ένα φίλο, η καινούρια έκδοση προφέρεται γκάτσι ή γκούτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...