Προς το περιεχόμενο

Ubuntu gutsy beta οι πρώτες εντυπώσεις


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μένα το βγάλανε αυτο που τσιγκλάω την κάρτα συνέχεια :whistle:

 

* δηλαδή εκανες ενα virtual crash test :lol: εγω και να θελω δεν μπορω να το κανω , μου συμβαινει σε ανυποψιαστους χρονους :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θεωρητικά μπορείς να τον κρασάρεις πειραματικά, αλλάζοντας από το xorg.conf τη λέξη που προσδιορίζει τον οδηγό της κάρτας σε κάτι εσφαλμένο (πχ. fglrx -> ...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έκανα και εγώ :).Μια μέρα έχει μείνει για την κυκλοφορία της διανομής και φαντάζομαι ότι αν πάει κάποιος αύριο να κάνει download θα φάει πόρτα από τους server όπως είχε γίνει και στο feisty.Καλό είναι για όσους θέλουν να κάνουν το upgrade από feisty να μην βιαστούνε και να περιμένουν μια βδομάδα για να έχουν αντιμετωπιστεί τα τυχόν πρώτα προβλήματα που θα παρουσιαστούν.Τέλος εμείς που τεστάρουμε την διανομή από την beta μάλλον έχουμε μπει ήδη σε stable η μπορεί τα τελευταία πακέτα να τα κατεβάσουμε το απόγευμα.Αύριο διοργανώνονται και διάφορες εκδηλώσεις από τοπικές ομάδες του ubuntu σε διάφορες χώρες.Αν παρακολουθήτε τα μηνήματα του ubuntu

planet θα το έχετε δει.Ας φτιάξει και κάποιος ένα νήμα στο forum για την νέα έκδοση και το γεμίζουμε με tutorial και γενικά οδηγίες χρήσης του νέου ubuntu :)

 

710countdown_1days.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ποια ώρα Ελλάδας θα υπάρχει διαθέσιμο για download από τους server? Αν δω προβλήματα, μάλλον θα το κατεβάσω από torrent.

 

Θα βάλω την 32bit έκδοση, μιας και από την 64bit δεν έχω ικανοποιηθεί απόλυτα σε αρκετά πραγματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτησούλα που την έχω εδώ και πολύ καιρό, μιας και δεν είμαι σίγουρος:

 

Εσείς πχ που έχετε εγκατεστημένο το tribe cd 5 ας πούμε (κανονικά εγκατεστημένο, όχι σε VM) μπορείτε κάνοντας αναβαθμίσεις σε πακέτα (apt-get upgrade) να φτάσετε στο σημείο αύριο να έχετε το κανονικό? Ή πρέπει να κάνετε πλήρη αναβάθμιση διανομής (update-manager -d) όπως εμείς που έχουμε το 7.04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα κάνω full installation, μιας που θέλω

 

1) να πάω σε ReiserFS (να δούμε αν όντως είναι πιο γρήγορο από EXT3)

 

2) να βάλω 32bit (τα 64bit με παίδεψαν για διάφορους λόγους)

 

3) να φτιάξω ξεχωριστό partition για το /home , ώστε να μη χρειάζομαι backup κάθε φορά που βάζω νέα έκδοση ή δοκιμάζω άλλες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) να πάω σε ReiserFS (να δούμε αν όντως είναι πιο γρήγορο από EXT3)

Αυτό είναι διαμόρφωση δίσκου;

 

3) να φτιάξω ξεχωριστό partition για το /home , ώστε να μη χρειάζομαι backup κάθε φορά που βάζω νέα έκδοση ή δοκιμάζω άλλες διανομές.

 

Πώς γίνετε αυτό και αν δεν σου είναι κόπος να αναλύσεις λίγο το σκεπτικό σου. τι κερδίζουμε δηλαδή κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) File system

Major File Systems in Linux

 

2) Όταν κάνεις installation χρειάζεσαι δύο partition: Ένα Swap και ένα "/" όπου εγκαθίσταται το λειτουργικό . Κάτω από το "/" , υπάρχουν όλοι οι φάκελοι του λειτουργικού /bin, /etc , /media κτλ. Υπάρχει και ο φακελος /home , όπου αποθηκεύονται όλα τα έγγραφα, αρχεία, downloads των χρηστών. Κάτι σαν το "my documents" των Win δηλαδή. Αν τώρα, κατά το installation επιλέξεις να βάλεις το /home σε ξεχωριστό partition κερδίζεις το εξής : Όλα σου τα αρχεία αποθηκεύονται εκεί. Έτσι, όταν κάνεις εγκατάσταση νέας έκδοσής ή άλλης διανομής, αλλάζεις μόνο το "/" partition και το /home μένει ως έχει. Κάνεις install μόνο λειτουργικό δηλαδή και τα αρχεία σου μένουν ανέγγιχτα.

 

Κάτι σαν να έχεις C και D δίσκο στα win. Στο C βάζεις λειτουργικό και στο D τα αρχεία σου. Μπορείς να κάνεις format στο C και να ξαναπεράσεις Win, χωρίς να χάσεις τα αρχεία σου στο D.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Πάρα πολύ φίλε μου... πάρα πολύ.

Σε ευχαριστώ.

 

Εχω άλλη μία ερώτηση:

κάποιος που έχει την προηγούμενη έκδοση Ubuntu και κάνει update/αναβάθμιση στην νέα, με κάποιον που κάνει καθαρή εγκατάσταση, έχει καμιά διαφοροποίηση;

Το ίδιο είναι και σε άλλες διανομές (πχ Suse);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος που έχει την προηγούμενη έκδοση Ubuntu και κάνει update/αναβάθμιση στην νέα, με κάποιον που κάνει καθαρή εγκατάσταση, έχει καμιά διαφοροποίηση;

 

Θεωρητικά όχι. Πάντως εγώ πάντα προτιμώ τις "καθαρές" λύσεις και κάνω clean install.

 

Το ίδιο είναι και σε άλλες διανομές (πχ Suse);

 

Λογικά ναι, αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που δουλεύει άλλες διανομές, γιατί εγώ ήμουν πάντα ubunt-άκιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά όχι. Πάντως εγώ πάντα προτιμώ τις "καθαρές" λύσεις και κάνω clean install

 

και περνάς από την αρχή πάλι όλα τα προγράμματα... πίκρα αλλά και στα windows αυτό κάνουμε οπότε...

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα dirty update και δεν χρειαστικε να ξαναβαλω ουτε προγραμματα ουτε τιποτα

πηγα ομως σε ενα φιλο σημερα και ειδα οτι αφου ειχε κανει καθαρή εγκατάσταση ειχε καποιες διαφορες σε κατι μενου κλπ

οποτε καλυτερα clean install και το /home δεν το ακουμπας ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα dirty update

 

:-D

 

... ήρθε η 18 του Οκτώβρη και ενώ εγώ ο ρομαντικός περίμενα τα μεσάνυχτα να μπορώ να κατεβάσω την νέα έκδοση μάλλον θα πρέπει να περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...