Προς το περιεχόμενο

Nokia N81/8GB πως σας φαίνεται το νέο κινητό της Φιλανδικής εταιρείας?


ana_mas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nokian81n82.jpg

Nokia_N81_port.jpg

Nokia_N81_8GB_2_270x590.jpgpost3.jpg

 

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά: Nokia N81 8GB

 

Πομποδέκτης: WCDMA (2100 MHz), EDGE, GPRS, Quad-band GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz)

Πλατφόρμα: Symbian OS v9.2, S60 3rd Edition FP1

Wireless LAN 802.11 b/g και υποστήριξη UPnP

Διαστάσεις: 102 x 50 x 17,9 χιλιοστά

Όγκος: 86 κυβικά εκατοστά

Βάρος: ~140 γραμμάρια

Κύρια οθόνη: TFT 2,4 ιντσών, ανάλυση 240 x 320 pixels, 16,7 εκατ. χρώματα

Ψηφιακή κάμερα: 2 megapixel

Καταγραφή βίντεο (σε ανάλυση 640 x 480 pixels στα 15 καρέ ανά δευτερόλεπτο)

Αναπαραγωγή ψηφιακών αρχείων ήχου μορφής MP3, AAC, AAC+, e-AAC+, WMA M4A, WAV

Ραδιόφωνο FM

Θύρα micro-USB

Ασύρματη τεχνολογία Bluetooth

Εσωτερική μνήμη flash: ~8GB

Υποδοχή καρτών μνήμης: Όχι

Μπαταρία: ΒΤ-6ΜΤ 1050mAh, 408 ώρες αναμονής - 180 λεπτά ομιλίας σε δίκτυα WCDMA, 240 λεπτά ομιλίας σε δίκτυα GSM, 11,5 ώρες αναπαραγωγής μουσικής, 6 ώρες gaming

 

Η τιμή του ακούγεται ότι θα είναι 430Ε προ των φόρων.

 

Προσωπικά το μόνο που με ψιλοχάλασε όταν το διάβαζα στην αρχή ότι δεν έχει την δυνατότητα υποδοχής καρτών μνήμης αλλά 8Gb μας αποζημιώνουν ίσως... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε είναι η ανάλυση της κάμερας... Για τα χρήματα που θα κοστίζει θεωρώ ότι είναι απαράδεκτη! Κατά τα άλλα είναι άκρως εντυπωσιακό και πανέμορφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

den exei Wi-fi e? mlkia :(

 

kala auto pou les gia thn upodoxh mnhmhs oute to antipalo SE W960i exei oute to iPod nomizw...alla kai ta 3 exoun 8gb enswmatwmenhs apo oti 8ymamai :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω αυτό, ότι η συσκευή έχει σχεδιαστεί ειδικά ώστε να επιτρέπει την εύκολη ανεύρεση, αγορά και διαχείριση μουσικής και παιχνιδιών και δίνει την δυνατότητα στον χρήστη να συνδέεται με το site της Nokia και συγκεκριμένα με τα καταστήματα Nokia Music Store και της N-Gage Store.

 

Άρα προφανώς, κατά την δική μου γνώμη, εκεί τοποθέτησαν και το μεγαλύτερο βάρος κατά την δημιουργία της, οπότε η ανάλυση της κάμερας έμεινε στο τέλος.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den exei Wi-fi e? mlkia :(

 

kala auto pou les gia thn upodoxh mnhmhs oute to antipalo SE W960i exei oute to iPod nomizw...alla kai ta 3 exoun 8gb enswmatwmenhs apo oti 8ymamai :)

Connectivity

 

Integrated wireless LAN (802.11 b/g) and UPnP (Universal Plug and Play)

Bluetooth wireless technology with A2DP profile(Bluetooth stereo audio

USB 2.0 via Micro USB interface and mass storage class support to support drag and drop functionality

3.5 mm stereo headphone plug(Nokia AV Connector)

Nokia PC Suite connectivity with USB and Bluetooth wireless technology

Local synchronization of contacts and calendar to a compatible PC using Nokia Nseries PC Suite

Remote over-the-air synchronization

Send and receive images, video clips, graphics, and business cards via Bluetooth wireless technology

 

Τελικά έχει Wi-Fi!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μου την δινει στην νοκια ,παροτι κυριωs νοκια αγοραζω,ειναι οτι δεν επιτρεπεται πλεον καινουργια συσκευη να βγαινει με 2,2-2,4 ιντσεs οθονη.

καθε σοβαρη εταιρια πρεπει απο εδω και μπροs να βγαζει τα ακριβα μοντελα με πανω απο 3 ιντσεs οθονη,ωστε ο χρηστηs να μπορει να χρησιμοποιει και να διαβαζει ανετα τιs σελιδεs στο ιντερνετ.

ολα τα καλα κινητα πρεπει να εχουν ολη την προσοψη σαν οθονη και απο κει και περα αs βρουν την πατεντα για το μενου.

δηλαδη η apple ειναι χαζη που εχει ολη την προσοψη οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μου την δινει στην νοκια ,παροτι κυριωs νοκια αγοραζω,ειναι οτι δεν επιτρεπεται πλεον καινουργια συσκευη να βγαινει με 2,2-2,4 ιντσεs οθονη.

καθε σοβαρη εταιρια πρεπει απο εδω και μπροs να βγαζει τα ακριβα μοντελα με πανω απο 3 ιντσεs οθονη,ωστε ο χρηστηs να μπορει να χρησιμοποιει και να διαβαζει ανετα τιs σελιδεs στο ιντερνετ.

ολα τα καλα κινητα πρεπει να εχουν ολη την προσοψη σαν οθονη και απο κει και περα αs βρουν την πατεντα για το μενου.

δηλαδη η apple ειναι χαζη που εχει ολη την προσοψη οθονη;

 

Υπάρχει και ο παράγοντας μέγεθος...Δεν ξέρω πολλά συμβατικά κινητά να έχουν οθόνη 3 ντσών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα την χαρα να πιασω για λιγο και να κανω ενα γρηγορο τουρ στο iphone και επειδη παντα ειχα ολα τα ακριβα τηs νοκια [τωρα εχω το n95],σαs πληροφορω οτι σαν design και εξυπηρετηση φιλικη για τον χρηστη,κανενα απο ολα τα κινητα τηs nokia και οχι μονο,δεν θα σου γεμισουν το ματι εαν κανειs χρηση εστω και για λιγο του iphone παρα τιs ελειψειs που εχει[μικρη καμερα,εγγραφη βιντεο κ.λ.π.].

εγω ρε παιδια οπωs αναφερω και πιο πανω περιμενα και περιμενω ολεs οι εταιριεs να αλλαξουν φιλοσοφια και να παρουσιασουν κατι σε πιο βελτιωμενο iphone,και αντ αυτου μαs σερβιρουν μια απο τα ιδια.

και τι εγινε που θα εχει σκληρο 8 γιγα,σε λιγο καιρο αλλα θα εχουν 32 γιγα .

και τι γινεται εαν αποφασισειs να το πουλησειs;

θα πρεπει να τα ξαναπερασειs σε αντιγραφη στο pc για να τα ξαναπερασειs στο καινουργιο κινητο.

πιστευω εντελει οτι οσο πιο πολυπλοκο το κινητο ,τοσο και πιο απαγορευμενο για τον μεσο χρηστη.

το τι θελω σε ενα κινητο το αναφερω στο προηγουμενο μου ποστ.

θα ελεγα εντελει οποιοs σκοπευει να αγορασει ακριβο κινητο να περιμενει μεχρι τα Χριστουγεννα που θα κυκλοφορησει το iphone και μετα να αποφασισει τι κινητο θα απρει.

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εν έτει 2007 δε θα έπαιρνα κινητό χωρίς εγγραφή βίντεο,χωρίς 3G και με πολλές ατέλειες στον τομέα Messaging... (δες στο mobile-review.com)

 

Από την άλλη,αν δε θες βίντεο και ιστορίες στο κινητό σου,παίρνεις κάτι απλό και δε θα δώσεις 700 ευρώ για το iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τον πιο γρηγορο browser που εχω δει.

επειτα βλεπειs μια σελιδα στο ιντερνετ σε αξιοπρεπεs μεγεθοs και οχι σε μικρογραφια.

επειτα ειναι και η εφαρμογη να βρισκειs οτι θελειs στο μενου που ειναι πρωτοποριακη και που δεν βλεπω αλλον ,πλην του prada ,να την εφαρμοζει.

εχει μειον αλλα τα συν του ειναι πολυ περισσοτερα.

εαν το πιασειs στα χερια σου θα με θυμηθειs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...