Προς το περιεχόμενο

Συνδέοντας 2-pin fans


Stergioszx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα δεν πρόκειται για θέμα...extreme αλλά δεν ήξερα που αλλού να το βάλω.

 

Έχω ένα tower της thermaltake το οποίο έχει 2 120άριδες ανεμιστήρες, έναν εμπρός και έναν από πίσω.

 

Φυσικά και κάνουν περισσότερο θόρυβο από όσο ισχυρίζονται...17db σε πλήρη λειτουργία.

 

Το PC μου είναι ουσιαστικά "παγωμένο" αφού ούτε overclocking κάνω και ούτε σκοπεύω.

 

Αν και έχω την αίσθηση ότι και να μην συνδέσω τους 2 120άριδες ανεμιστήρες δε θα έχω πρόβλημα, θέλω να βάλω ένα ρυθμιστή στροφών για να ρίξω τις στροφές τους στο ελάχιστο, έτσι ώστε να μην ακούγονται, γιατί λίγη δροσιά ούτως ή άλλως δεν έβλαψε κανέναν...

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι ανεμιστήρες είναι 2-pins και ότι ρυθμιστή στροφών έχω βρει έχει 3-pins εισόδους.

Μπορώ να τους συνδέσω ή όχι? Δε με ενδιαφέρει το monitoring των στροφών , απλά να ρυθμίζονται θέλω.

 

Έχει η AKASA ένα φτηνό που το καλοβλέπω, αλλά δε θέλω να το πάρω και να μου μείνει...

 

Επίσης από ένα thermaltake τροφοδοτικό μου έχει μείνει ένας ροοστάτης που ρυθμίζει τις στροφές του ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αλλά έχει 2 καλωδιάκια. Αν πω να χρησιμοποιήσω αυτό πως συνδέεται? σε σειρά?

 

Δεν έχω πρόβλημα με το κολλητήρι και το κόψε-ράψε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτό της ΑΚΑSA και γώ αυτό έχω... στο συγκεκριμένο ρυθμιστή αν και λέει ότι βασική προυπόθεση είναι οι ανεμιστήρες να είναι 3pin μπορείς να ενώσεις fans με 2pin διότι και το ίδιο το controller δεν χρησιμοποιεί το 3ο pin, οι εξόδοι του αν και είναι για φις για 3pin τους λείπει το 3ο. Αν τα ανεμιστηράκια σου δεν ταιριάζουν να μπούν στα φις του AKASA μπορείς να τα κόψεις και να τα ενώσεις με λίγη ταινία ηλεκτρολόγου (εγώ έτσι έχω κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ayto p 3erw einai oti ta 3 kalwdia twn 3-pin einai:

 

white -->sensor

red ---> 12V

Black ---> Ground

 

sta 2pin logika leipei to sensor etsi?

exw omws aporia pws ginetai h au3omeiwsh ths taxythtas..me allagh tou voltage? k epishs...to sensor xrhshmeuei gia na "diabazontai" ta rpm tou fan?

 

an mporei kapoios as ta 3eka8arisei plz...

 

THX!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,Ναι κ Ναι....

Δλδ το sensor λειπει....

Που μετραει τις στροφες....

Κ αυξομειωνονται οι στροφες με την αλλαγη της τασης...

Αφου τα ξερεις ...τι ρωτας...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

white -->sensor αυτό σημαίνει οτι θα δουλέψει ο ανεμιστήρας οταν θα πάρει εντολή απο τον σένσορα.

εννοείτε οτι ο σένσορας θα δώση εντολή σε μια προκαθορισμένη θερμοκρασία

π.χ. 45*c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκς παίδες.

 

Οπότε θα το χτυπήσω το AKASA...

 

Σε φουλ στροφές ο επεξεργαστής δουλεύει στους 52 και η μάδρεμπορντ στους 42.

Έχω P4 3.00 northwood σε ASROCK mboard.

Πόσο μπορούν να ανέβουν αυτές οι τιμές για να είμαι...ασφαλής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω για να ειμαι σιγουρος..

μιλαμε για συνεχες ρευμα ετσι?

 

Ναι, για το ρεύμα που βγάζει ένα κομπιουτερίσιο τροφοδοτικό, στην περίπτωσή μου ένα thermaltake 480w silentpower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

white -->sensor αυτό σημαίνει οτι θα δουλέψει ο ανεμιστήρας οταν θα πάρει εντολή απο τον σένσορα.

εννοείτε οτι ο σένσορας θα δώση εντολή σε μια προκαθορισμένη θερμοκρασία

π.χ. 45*c

Στο sensor δέν μεταφέρεται πληροφορία θερμοκρασίας.Μεταφέρονται παλμοί που μεταβάλεται η συχνότητά τους ανάλογα με τον αριθμό των στροφών του ανεμιστήρα.πχ 200 στροφές ,200 παλμοί 2000 στροφές, 2000 παλμοί (Hz) κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...