Προς το περιεχόμενο

iMac και ήχος Hardware


Lomar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται, ένας φίλος μου ψήνεται να πάρει iMac και αφού κατάφερε να μαζέψει τα χρήματα τώρα είναι στην τελική ευθεία, αλλά το πρόβλημα είναι πως τον απασχολεί η έξοδος ήχου του iMac.

 

Συγκεκριμένα αυτή είναι 5κάναλη; το site της Apple δεν αναφέρει συγκεκριμένα, αλλά αναφέρει οτι έχει οπτική είσοδο και έξοδο ήχου.

 

Το παραπάνω πρακτικά τι σημαίνει; οτι θα πρέπει κάποιος να έχει ενισχυτή με δυνατότητα σύνδεσης Fibre για να ακούσει 5.1 ήχο;

 

Επίσης τα ηχεία του για απλή ακρόαση μουσικής παλέυονται; όχι οτι το παληκάρι δν πρόκειται να συνδέσει ηχεία ενισχυτές κ ιστορίες, αλλά καλό είναι όποτε μεταφέρεται να μην κουβαλάει και ένα ζευγάρι ηχεία μαζί του...

 

EDIT: Ο iMac σε περίπτωση που κάποιος του συνδέσει μια εξωτερική συσκευή (midi, ηλεκτρακουστική κιθάρα, μικρόφωνο κτλ), το κύκλωμα του ήχου (μιλάω δλδ αποκλειστικά για hardware), υποστηρίζει 24bit κωδικοποίηση κατα την ψηφιοποίηση (ανεξάρτητα του αν είναι ψηφιακό ή αναλογικό απο την πηγη) του σήματος;

 

Τέλος για το μικρόφωνο αν μπορείτε να μ πείτε εντυπώσεις, αν για παράδειγμα με το iCall ο ήχος καταγράφεται με καλή ποιότητα, για κανένα βιντεάκι στο youtube αν θέλει να ανεβάσει ο ήχος θα έχει καλή πιστότητα κτλ...

 

thnks anyway... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia ta texnika pou rwtas den mporw na milisw alla apo tin empiria mou pou exw apo imac mporw na pw oti ta megafwna tou einai perissotero apo ikanopoiitika gia to megethos tous kai to mic tou apla katapliktiko! otan milas skype oi alloi akoune ta panta pou kaneis...esy kai oi gitones sou :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnks charoui, το μικρόφωνο και τα ηχεία αυτή την απόδοση περίμενα να έχουν.

 

Είχα δει παλιότερα μια επίδειξη του Garageband 3 και η ηχογράφηση που είχε γίνει στον iMac για να χρησιμοποιηθεί ως παράδειγμα ήταν μοναδική! μόνο πανάκριβα μικρόφωνα της αγοράς μπορούσαν να συγκριθούν με την απόδοσή του.

 

Κάτι ακόμη... έτυχε να συνδέσεις 5.1 ή και περισσότερους δορυφόρους (ηχεία δλδ) πάνω στον iMac και ο ήχος που να βγαίνει απο την ταινία να ακούγεται πολυκάναλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα ηχεία του για απλή ακρόαση μουσικής παλέυονται; όχι οτι το παληκάρι δν πρόκειται να συνδέσει ηχεία ενισχυτές κ ιστορίες, αλλά καλό είναι όποτε μεταφέρεται να μην κουβαλάει και ένα ζευγάρι ηχεία μαζί του...

 

Χτες είδα τον καινούργιο imac 24"(aluminium/glass) στο Applestore Θεσ/νίκης.

Tα ηχεία του είναι πολύ βελτιωμένα και ακούς και βαθύ μπάσο.Aυτό οφείλεται στο γεγονός οτι πλέον μέσα στις τόσες βελτιώσεις του, έχει και ενσωματομένο ψηφιακό ενισχυτή (class-T) των 25W (κάτι ανάλογο του t-amp ίσως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει δλδ άσχημα το μηχανάκι απ'ότι κατάλαβα... τέλοσπάντων, ευχαριστώ πολύ παιδιά, οι απαντήσεις σας ήταν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικές!

 

Άντε να μαζέψω και εγώ φράγκα να χτυπήσω ένα μήλο!

 

JockerX στο καινούργιο iMac η οθόνη πώς σου φάνηκε; ακούω τους πάντες να λένε πως το όλο glossy σκηνικό είναι σπαστικό και μειώνει την λειτουργικότητα του μηχανήματος, ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης στο Applestore της Θεσ μπορώ να δοκιμάσω τον iMac οποιαδήποτε μέρα; αν ναι τι ώρες είναι ανοικτό;

 

thnks in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η οθόνη.. Πεντακάθαρη και φωτεινή.

Η glossy σε χαλάει όταν έχει φωτιστικό από πίσω ίσως.

Πάντως επειδή είναι όλα σχετικά, για ήχο και εικόνα εμπιστέυεσαι μόνο τα μάτια και τα αυτιά τα δικά σου.

Το Applestore λειτουργεί ώρες καταστημάτων.

Πάντως ο 24αρης που έχουν εκεί είναι φορτωμένος και με εφαρμογές και με το Parallels με XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στο καινούργιο iMac η οθόνη πώς σου φάνηκε; ακούω τους πάντες να λένε πως το όλο glossy σκηνικό είναι σπαστικό και μειώνει την λειτουργικότητα του μηχανήματος, ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης στο Applestore της Θεσ μπορώ να δοκιμάσω τον iMac οποιαδήποτε μέρα; αν ναι τι ώρες είναι ανοικτό;

 

 

Εγω προσωπικη εμπειρια απο το νεο imac δεν εχω αλλα σε οσα videakia εχω δει στο Youtube η οθονη φαινεται ενοχλητικα αντανακλαστικη ....

Παντως κ εγω θα ηθελα να το δω απο κοντα ..εχει φερει κανενα η Rainbow? το fnac κ.λπ.??

 

Παντως νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχουν οι βασικες εκδοσεις ετοιμοπαραδοτες στη χωρα μας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχουν οι βασικες εκδοσεις ετοιμοπαραδοτες στη χωρα μας ...

 

Οπως διάβασες ποιο πάνω αναφέρουμε οτι έχουν φτάσει και μπορείς να πας να παίξεις μαζί τους. Θεσ/νίκη αυτό τουλάχιστον, που τα είδα χτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως διάβασες ποιο πάνω αναφέρουμε οτι έχουν φτάσει και μπορείς να πας να παίξεις μαζί τους. Θεσ/νίκη αυτό τουλάχιστον, που τα είδα χτες

 

Mακαρι να εχει γινει και στην Αθηνα αυτο , γιατι τουλαχιστον μεχρι πριν απο λιγες ημερες δεν ισχυε κατι τετοιο ...

 

Εχει παραγγειλει καποιο νεο imac κανεις ?? το εχει παραλαβει ? χρονοι παραδοσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν και πότε...

Τώρα ξέρω πως ίσως ρωτάω πολλά, αλλά μια ενδεχόμενη αυτόνομη εισαγωγή από άλλη εταιρία θα φέρει τις τιμές στα επίπεδα των άλλων ευρωπαϊκών χωρών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...