Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα! δεν ξερω αν ειναι τοσο σχετικο σε αυτο το τοπικ το συγκεκριμενο ερωτημα, αν δεν ειναι ζητω συγνωμη και παρακαλω τη διαχειρηση να το μεταφερει στο σωστο τοπικ.

 

Στο θεμα μου τωρα, εχω ενα επιτραπεζιο υπολογιστη συνδεδεμενο καλωδιακα με ethernet στο modem και αλλο ενα λαπτοπ που ''παιζω'' με linux συνδεδεμενο στο ιδιο montem ασυρματα, αν συνδεθω με proxy, vpn κτλπ στο λαπτοπ θα ειμαι "αορατος" και στον επιτραπεζιο υπολογιστη θα βλεπει την ιδια ip και ο επιτραπεζιος?

 

Που θελω να καταληξω, δλδ αν συνδεθω σε κακο proxy στο λαπτοπ και κολλησω ας πουμε καποιον ιο ή malware θα εχω προβλημα και στον επιτραπεζιο επειδη ειναι στο ιδιο δικτυο ή δεν υπαρχει τετοιο θεμα? Δηλαδη ειναι τελειως ανεξαρτητο το ενα με το αλλο.

 

edit: Μεταφερθηκε σε αλλο τοπικ, παρακαλω να διαγραφει.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια σπιτι εχω 2 adsl γραμμες απλα στο 1 ρουτερ εχω κλεισει τον dhcp server ειναι και τα 2 συνδεμενα σε switch ωστε να βλεπει το ενα το αλλο. Σε αλλο σημειο του σπιτιου εχω ενα access point το οποιο ειναι συνδεμενο σε switch και απο το switch φευγει καλωδιο στο ρουτερ που ανοικτο τον dhcp.  Οι συνδεσεις ειναι ΟΤΕ(dhcp ανοικτο) και cyta (dhcp κλειστο) Εχω την εντυπωση οτι οταν κατεβαζει το xbox που ειναι συνδεμενο στο switch που ειναι το access point ενω εχω βαλει το gateway της cyta μου δημιουργει προβλημα στην συνδεση του ΟΤΕ εχω packet loss. υπαρχει αυτη η πιθανοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να αλλάξω dns (1.1.1.1) και ανοίγοντας τον πίνακα ελέγχου στα δίκτυα είδα το παρακάτω, στην αρχή ήταν μόνο το μεσαίο που το απενεργοποίησα, έκανα restart το PC και εμφανίστηκε το δίπλα. τι είναι αυτά τα δύο;

7Qv2QbY.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

γνωριζει καποιος για τα καλωδιο ethernet...σημερα πρωτη φορα το εψαξα για τα παρακατω..αξιζει να παρω ενα καλυτερο καλωδιο αξιας παραδειγμα 5ευρω, θα δω διαφορα στην ταχυτητα του ιντερνετ ή γενικα που θα δω καποια διαφορα? τοσα χρονια εχω σαφως τα φθηνιαρικα καλωδια τα κλασικα που ειναι ολα unshielded.

U/UTP - Unshielded cable, unshielded twisted pairs 

F/UTP - Foil shielded cable, unshielded twisted pairs 

U/FTP - Unshielded cable, foil shielded twisted pairs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/5/2019 στις 8:45 ΜΜ, ronaldofenomeno είπε

γνωριζει καποιος για τα καλωδιο ethernet...σημερα πρωτη φορα το εψαξα για τα παρακατω..αξιζει να παρω ενα καλυτερο καλωδιο αξιας παραδειγμα 5ευρω, θα δω διαφορα στην ταχυτητα του ιντερνετ ή γενικα που θα δω καποια διαφορα? τοσα χρονια εχω σαφως τα φθηνιαρικα καλωδια τα κλασικα που ειναι ολα unshielded.

U/UTP - Unshielded cable, unshielded twisted pairs 

F/UTP - Foil shielded cable, unshielded twisted pairs 

U/FTP - Unshielded cable, foil shielded twisted pairs

1ον εισαι offtopic

2ον giati den googlareis?

3ον 

 U/UTP - Unshielded cable, unshielded twisted pairs --απλο χωρίς θωράκιση

F/UTP - Foil shielded cable, unshielded twisted pairs --με αλουμινοχαρτο για θωρακιση μονο στο καλωδιο περιμετρικα

U/FTP - Unshielded cable, foil shielded twisted pairs--με αλουμινοχαρτο για θωρακιση μονο στο καθε ζευγος συνεστραμμενων εσωτερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι, μαλλον χαζο για τους περισσοτερους. Το σταθερο pc δεν εχει δυνατοτητα για ασυρματη συνδεση. Τοσα χρονια το συνδεα με το ρουτερ, τωρα ομως πρεπει να το παμε στο σαλονι. Τι κανω; 

edit: Μεταφερθηκε σε αλλο τοπικ, παρακαλω να διαγραφει.

 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Λοιπον συνδεσα το συγκεκριμενο με το wifi του σπιτιου και το θελω για μεταφορα ιντερνετ σε ένα συγκεκριμενο δωματιο.

Μπηκα εδώ--->  http://dlinkap/index.htm εκανα οτι ελεγε και συνδεσα το DAP 1320 σε πριζα στο δωματιο.

Συνδεθηκα από το κινητο για ΤΕΣΤ να δω τι ταχύτητες πιανει αλλα χαλια κατασταση .

Με 50αρα γραμμη δινει το πολύ 15.

Επισης όταν ανοιξα τα διαθέσιμα δικτυα εβγαλε κατι περιεργο  --->    WIND_3A9874_EXT τι παιζει με αυτό τι είναι ;

Βασικα δεν ξερω αν το εκανα σωστα. Υπαρχει και η λυση του WPS ,ποιος είναι ο σωστος τροπος ;

 

μια βοηθεια αν γινεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας

Μόλις πήρα ενα νεο PC της HP με windows 10 

Το εχω συνδέση στο ιδιωτικο  μου δίκτυο μαζι με άλλους 6 υπολογιστες.

Στην επιλογή δίκτυο  φαινονται ολοι οι άλλοι εκτος απο τον καινουργιο. Εχω κανει ολες τις ρυθμισεις να ειναι ορατός στο δικτυο ,να γινεται κοινη χρήση χωρίς κωδικο κλπ.

Υπαρχει μαι επιλογη επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, το εμεργοποιω μου κανει επανεκκινηση και τώρα φαινεται,αλλά δεν κρατάει πολυ η χαρά, αν  για οποιδήποτε λόγο  κανω επανεκκίνηση του υπολογιστη χάνεται απο το δίκτυο, ετσι πρεπει  να κανω πάλι το ίδιο, επαναφορά κλπ. γιατι δεν κρατάει τις ρυθμίσεις απο την επαναφορά του δικτύου;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά ερώτηση, πηρα καλώδιο cat 6a με κλιπ cat 6 ενώ ρώτησα το κατάστημα ανά θα μπει με βεβαίωσε ότι μπαίνει το αποτέλεσμα  είναι ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να τα περάσω και σωστά δεν έγινε αλλά δουλεύει οκ...Ερώτηση να παω να τον πω; όντως τα βάζουν ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LeGendGR είπε

όντως τα βάζουν ετσι;

πως έτσι ??? εικόνα??

 

αλλά ναι , είναι πιο ζόρικα από τα cat5e , και το καλώδιο είναι πιο χοντρό κ δύσκαμπτο από το 5e, και τα RJ45 clips πιο δύσχρηστα, υποθέτω έβαλες τα 8 καλώδια και έπρεπε να βάλεις κ το "έξτρα" πλαστικό για να σφίξουν καλύτερα πριν τα πιέσεις με την πρέσσα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

πως έτσι ??? εικόνα??

 

αλλά ναι , είναι πιο ζόρικα από τα cat5e , και το καλώδιο είναι πιο χοντρό κ δύσκαμπτο από το 5e, και τα RJ45 clips πιο δύσχρηστα, υποθέτω έβαλες τα 8 καλώδια και έπρεπε να βάλεις κ το "έξτρα" πλαστικό για να σφίξουν καλύτερα πριν τα πιέσεις με την πρέσσα...

 

 

Ήταν καλώδιο cat 6a με κλιπ cat 6 σε cat 5e δεν μπαίνει καν. Τα έβαλα αλλά ζορίστηκα πολύ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα, 

Το wifi δεν πιάνει στο σαλόνι παρά 1-2 γραμμές και το να δω HD περιεχόμενο στο MixBOX S που αγόρασα υποφέρει από buffering. Σκέφτηκα powerlne. 

Έχω καταλήξει στα παρακάτω, Η αλήθεια είναι ότι ξεφύγαμε σε τιμή μιας και κοιτούσα κάτι σε 50-70 euro.
https://www.skroutz.gr/comparelists/913?compare=17313097,25123021,13961360,13868545,26036163,12812340
Αλλά σκέφτηκα 3φασικό έχω και ας είμαι future proof για 4Κ stream. Ποιο προτείνεται ? Έλεγα να πάω στο Devolo 8366




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...