Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες... σπιτι σε ανακαινιση ηρθε η ωρα του LAN. 
Μετα απο χαζες σκεψεις του τυπου μηπως να βαλω cat7-8(:blink:)  καταλαβα πως ειναι overkill οποτε παμε σε 6a. 
θα μπουν πριζες δικτυου σαλονι,υπνοδωματιο (αστο να υπαρχει !) αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι στο γραφειο , και στην αποθηκη που θα μπει το switch-nas. 
Στο γραφειο δουλευω εφαρμογες μουσικης (ηλεκτρικη κιθαρα μεσω sound interface,daw,), οποτε θελω οσο το δυνατον να μην εχω «θορυβο». θα ηθελα οποιος γνωριζει να με βοηθησει στα εξης και σε οτι αλλο κρινει πως ειναι σημαντικο να προσεξω.

  • Πρεπει το καλωδιο ethernet να εχει καποια αποσταση απο το καλωδιο ρευματος ? (αν ναι για τι αποταση μιλαμε? )
  • να κοιταξω για s/ftp ? πριν λιγες μερες τυχαια βρεθηκα με εναν ηλεκτρολογο και σε ερωτηση μου μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις γειωση επειδη ειναι διαμερισμα.
    Γενικα δυσκολα να βρεις ηλεκτρολογο να νιωθει απο τετοια δουλεια 

Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη καλοδεχουμενη. 
Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει το καλώδιο του δικτύου να έχει  τουλάχιστον πάνω από 10-15 cm από το καλώδιο ρεύματος μην πας σε καλώδιο sftp γιατί πρώτον είναι πολύ δύσκολο να το τερματίσεις σε RG45 cat 6-7 και θα αναγκαστείς να το τερματίσεις σε module sftp και δεύτερον οι τερματικές πρίζες που θα πρέπει να καταλήξουν τα καλώδια sftp υπάρχουν μόνο σε legrand και έχουν 17 Ευρώ η μία συν ΦΠΑ. Τέτοιο καλώδιο SFTP έβαλα και  εγώ στην κατασκευή του δικτύου που έκανα κατά την ανακαίνιση του σπιτιού και όταν πήγα να αγοράσω τις τερματικές πρίζες τσίριξα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@airdimitris το ίδιο κι εγώ δυστυχώς όποτε να ξέρω τι με περιμένει (δομημένη καλωδίωση σπιτιού με cat 7 s/ftp)….

Κάτι στο οποίο χρειάζομαι τη βοήθεια των συμφορουμιτων· Αναζητώ τον βέλτιστο σχεδιασμό οικιακού δικτύου στο οποίο δυνητικά θα έχω:

-Δομημένη καλωδίωση cat 7, όλα συγκεντρώνονται σε ένα χώρο του σπιτιού,

-5 πρίζες για δεδομένα/internet, 

-1 NAS

-6 κάμερες utp

Ποιός είναι ο ιδανικός τρόπος σύνδεσής τους; (ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω να έχω fan σε patch panel ή ότι άλλο χρειάζεται fan αλλά να μην χάσω και επιδόσεις δικτύου)

 

Διαβάζοντας σε internet, το επικρατέστερο σενάριο είναι:

πρίζες-> καλώδιο->router->patch panel->switch1 10Gbit (PCs, NAS)

                                                                       ->switch2(PoE) 1Gbit (TVs, Cams)

 

Επισης αν καταλαβα καλά σε κάθε switch θα κουμπώσει ένα port του ρουτερ. Οποιαδήποτε ιδέα για σωστό σχεδιασμό θα βοηθήσει,

Σας ευχαριστώ!

 

 

 

Επεξ/σία από getty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα μετακομίσω σε νέο σπίτι χωρίς όμως να γίνουν πολλές εργασίες ανακαίνισης για να μπουν καλώδια σε τοίχους κλπ. 

Το rooter θα είναι στο σαλόνι δίπλα σε πρίζα τηλεφώνου , στην τηλεόραση και το tv box που θα τα συνδέσω με καλώδιο. 

Το desktop λέω να το βάλω στο μεγάλο υπνοδωμάτιο. Απόσταση από το ρούτερ θα είναι 5-6 μέτρα σε ευθεία και με 2 τοίχους ανάμεσα , ένα δωμάτιο δηλαδή θα παρεμβάλλεται από το rooter και τον υπολογιστή. 

Σκέφτηκα να περάσω καλώδιο ethernet εξωτερικά , αλλά θα χρειαστούν αρκετά μέτρα και τρύπες. Εσωτερικά πάλι θα γίνουν τρύπες αλλά λιγότερα μέτρα καλώδιο. Και το οπτικό αποτέλεσμα δεν θα είναι ότι καλύτερο σίγουρα.

Διαβάζοντας κι άλλα θέματα είδα αυτά εδώ τα wifi mesh (αν τα λέω σωστά). Ενδεικτικά αυτά τα 2 που είδα από εδώ μέσα Deco e4 v2 (2pack) & Mercusys h50g (3pack)

Θα μπορέσω με αυτά να κάνω δουλειά και να έχω καλύτερο wifi σε όλο το διαμέρισμα (90τμ) και ταχύτητα ethernet στον σταθερό υπολογιστή εάν ενώσω σε ένα από αυτά τον υπολογιστή με καλώδιο; Η απόσταση ενός δωματίου θεωρείται μεγάλη για αυτά τα μηχανήματα ώστε να έχω καλή ταχύτητα;

Υπάρχει άλλη καλύτερη ή πιο πρακτική λύση;

Επεξ/σία από johni41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες,  αυτή την στιγμή το δίκτυο στο σπίτι έχει ως εξής, στο διαμέρισμα μου εχω το βασικα μοντεμ της κοσμοτε, το speedport . απο εμενα ενα καλωδιο  utp παει στο κατω διαμερισμα οπου εχει ενα ap (παλιο μοντεμ μετατροπη σε ap ) και σε εκεινο το ap έχει πανω ένα switch και επισης φευγει αλλο ενα καλωδιο στο πιο κατω διαμερισμα οπου συνδεεται επισης σε ap. Που και που κάτι κάμερες χάνουν το σήμα ή το ap δεν εκπέμπει σήμα ενώ είναι κανονικά ανοιχτό. Λέτε το έχω πολυ φορτωμένο; θα προτεινατε κάποια βελτίωση; ένα καλυτερο μόντεμ για καλύτερη διαχείριση; λιγότερα ap ή switch ; προσπαθω να το βλετιωσω λίγο. Υπάρχουν καλώδια utp από όροφο σε όροφο. Θεπω να έχω και στην ταράτσα σήμα και θα παει και πάνω καλώδιο κάποια στιγμή για ap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδέω το router σε δύο διπλές πρίζες δικτύου που καταλήγουν σε 4 διαφορετικά σημεία

Η μία διπλή πρίζα λειτουργεί και στις πρίζες που καταλήγουν έχει ιντερνετ. Η άλλη διπλή πρίζα δεν λειτουργεί για κάποιο λόγο. Η σύνδεση router- πρίζα πρίζα- laptop έγινε με τα ίδια καλώδια άλλα και διαφορετικά καλώδια για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι θέμα εξωτερικού καλωδίου.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το laptop και για κάποιο λόγο να συνδέεται απτη μία πρίζα αλλά όχι απτις άλλες;

Με απλό πολύμετρο μπορώ να τσεκάρω αν οι πρίζες δικτύου έχουν επαφή με το router οπότε δεν φταίει κάτι στη καλωδίωση στις πρίζες;

Επεξ/σία από ObeyWario!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...