Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ευχαριστήσω τον harrys23 για τον οδηγό του, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

 

Το laptop μου είναι μέρος ενός ενσύρματου δικτύου στο γραφείο και θέλω όταν πηγαίνω σπίτι να συνδέομαι ασύρματα με τον υπολογιστή μου εκεί (ο οποίος έχει ασύρματη κάρτα) με ad hoc σύνδεση

 

Η απορία μου είναι η εξής: αν ακολουθήσω τις οδηγίες (βάλω καρφωτές ΙΡ κλπ.) υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με τις αντίστοιχες ρυθμίσεις του (ενσύρματου) δικτύου στο γραφείο; Επηρεάζουν δηλαδή οι μεν τις δε, ή όχι (λόγω ίσως του ότι έχουμε διαφορετικά δίκτυα, ασύρματο και ενσύρματο);

 

Ευχαριστώ πολύ

Μύρων

 

 

 

Το wifi και το lan δεν λειτουργούν ταυτόχρονα.

Αν συνδεθεί με Lan ο υπολογιστής νομίζω ότι αγνοεί τα ασύρματα δίκτυα (εφόσον είναι ανοιχτή και η wifi σύνδεση).

 

Απλά μην αλλάξεις την ομάδα εργασίας (workgroup) στο My Computer γιατί τότε σίγουρα θα έχεις πρόβλημα αν δεν είναι η ίδια και στο γραφείο και στο σπίτι.

 

Επίσης για να στήσεις ασύρματο δίκτυο δενπειράζεις τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου LAN η οποία είναι διαφορετικό εξάρτημα,οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Στα toshiba laptops,έχει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα το ConfigFree με το οποίο μπορείς να αποθηκεύσεις πολλαπλά προφίλ συνδέσεων δικτύου, και να σου αλλάζει τις ρυθμίσεις του wifi , του LAN, των εκτυπωτών και τα internet settings ανάλογα με το προφίλ που επιλέγεις (πχ σπίτι, γραφείο κλπ.) .

 

Με έχει σώσει με τα δίκτυα των πελατών μου, γιατί απλώς επιλέγω το προφίλ του δικτύου του πελάτη που συνδέομαι και γλυτώνω την αγγαρεία να θυμάμαι και να αλλάζω τις ρυθμίσεις κάθε φορά με το χέρι.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κάνουν αυτή τη δουλειά , αλλά κάτι τέτοιο είναι η καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα NOD32 CONTROL CENTER/Firewall/Norton Antivirus, εμποδιζαν την επικοινωνια στο δικτυο.Εγω ιδεα απο αυτα τα συστηματα προστασιας δεν εχω, ετσι οταν τα απενεργοποιησα οπως το αναφερει στις οδηγιες του η σελιδα αυτη καταφερα και ενωθηκα.

 

Βέβαια έτσι δεν θα έχεις καμία προστασία από ιούς και επιθέσεις στο δίκτυο σου.

Καλό είναι να τα ενεργοποιήσεις και να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να μπορούν να συνδεθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο οδηγός αφορά απευθείας σύνδεση μεταξύ δύο υπολογιστών και όχι μέσω router.

 

Αν έχετε router και συνδέονται όλα επάνω του δεν χρειάζεται να κάνετε αυτό το setup.

Σε περίπτωση router, αυτός θα παίζει το ρόλο του server και οι υπολογιστές θα είναι οι clients .

 

Σε κάθε σύνδεση (απευθείας σύνδεση ή μέσω router) ο υπολογιστής που θα έχει Internet θα θεωρείται σαν server . Αυτός θα έχει σταθερή διεύθυνση (static ip-adress) και στους άλλους ορίζεται η διεύθυνση του σαν πύλη (gateway).

 

2. Εκτός λοιπόν από τον υπολογιστή που θα παίζει το ρόλο του server, όλοι οι άλλοι υπολογιστές δεν χρειάζεται να έχουν static ip , αν και προτείνεται γιατί είναι πιο εύκολη η αναζήτηση τους στο δίκτυο (όλα τα ονόματα υπολογιστών μεταφράζονται σε επίπεδο hardware σε μία ip , οπότε όταν αυτή είναι σταθερή είναι πιο γρήγορη η ανεύρεση του συγκεκριμένου υπολογιστή).

 

 

3. Δεν χρειάζεται να αλλάξετε το workgroup σε NET ή κάτι άλλο για να συνδεθείτε σε μιά ομάδα εργασίας...

 

Θα συνδέσω και άλλα 2 pc στο router με τον ίδιο τρόπο...Ελπίζω να πετύχει όπως πέτυχε με τα 3 pc...

 

Ο τρόπος που παραθέτει ο Harrys23 στο πρώτο ποστ λειτουργεί πάρα πολύ καλά με το router... Αν δεν κάνεις όλη αυτή την διαδικασία που περιέγραψε (τουλάχιστον στο δικό μου router) τότε παρουσιάζονται προβλήματα στο να βρεί ο ένας υπολογιστής τον άλλο, και συνήθως η σύνδεση χάνετε μετά από restart του ενός υπολογιστή... Αντίθετα τώρα όλα είναι ΟΚ με μόνο πρόβλημα, αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ...

 

Το wifi και το lan δεν λειτουργούν ταυτόχρονα.

Αν συνδεθεί με Lan ο υπολογιστής νομίζω ότι αγνοεί τα ασύρματα δίκτυα (εφόσον είναι ανοιχτή και η wifi σύνδεση).

 

Στην δική μου περίπτωση Ίντερνετ έχουν όλοι οι υπολογιστές μέσω ασύρματης σύνδεσης με άλλο Wi-Fi Router... Απλώς είναι συνδεδεμένοι σε 2 συνδέσεις ταυτόχρονα, μια την Τοπική σύνδεση (ενσύρματη) και μια την Ασυρματη σύνδεση (Wi-Fi)... Οπότε το θέμα που θέτεις για το ποιος υπολογιστής έχεις ίντερνετ, δεν έχει καμιά σημασία, και απ' ότι φαίνεται LAN και Wi-Fi ταυτόχρονα είναι εφικτό...

 

Υ.Γ. Server θεωρείται ο υπολογιστής με IP 192.168.0.1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου περίπτωση Ίντερνετ έχουν όλοι οι υπολογιστές μέσω ασύρματης σύνδεσης με άλλο Wi-Fi Router... Απλώς είναι συνδεδεμένοι σε 2 συνδέσεις ταυτόχρονα, μια την Τοπική σύνδεση (ενσύρματη) και μια την Ασυρματη σύνδεση (Wi-Fi)... Οπότε το θέμα που θέτεις για το ποιος υπολογιστής έχεις ίντερνετ, δεν έχει καμιά σημασία, και απ' ότι φαίνεται LAN και Wi-Fi ταυτόχρονα είναι εφικτό...

 

 

 

Πραγματικά δεν έχω δει πουθενά να λειτουργεί ταυτόχρονα LAN και WIFI.:confused:

Και το μηχάνημα τι ip χρησιμοποιεί? Την ip της wifi κάρτας ή της LAN?

Έχω την εντύπωση ότι ψάχνει πρώτα στη μία σύνδεση και μετά στην άλλη.

 

 

Υ.Γ. Server θεωρείται ο υπολογιστής με IP 192.168.0.1 ?

 

Ναι αυτός είναι. Αν και στην περίπτωση που δεν το χρησιμοποιείς σαν internet gateway δεν παίζει κανένα ρόλο η ip του.

Σαν server χρησιμοποιείται κάποιο pc ή router , που μοιράζει κάποια υπηρεσία στους άλλους υπολογιστές (είτε dhcp, είτε internet access κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wifi και το lan δεν λειτουργούν ταυτόχρονα.

Αν συνδεθεί με Lan ο υπολογιστής νομίζω ότι αγνοεί τα ασύρματα δίκτυα (εφόσον είναι ανοιχτή και η wifi σύνδεση).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σχετικά με την παράλληλη λειτουργία LAN και wIfi, το μόνο που μου έχει τύχει είναι να είμαι συνδεδεμένος σε LAN και να έχω ξεχάσει ανοιχτό το wifi. Τα Windows μου δίνουν ειδοποίηση ότι υπάρχουν ασύρματα δίκτυα (άρα η ανίχνευση λειτουργεί ταυτόχρονα με το LAN), αλλά δεν έχω επιχειρήσει να συνδεθώ σε κάποιο από αυτά και παράλληλα να μείνω στο LAN,ώστε να ξέρω αν μπορώ πράγματι να δουλεύω ταυτόχρονα και ενσύρματα και ασύρματα.

 

Απλά μην αλλάξεις την ομάδα εργασίας (workgroup) στο My Computer γιατί τότε σίγουρα θα έχεις πρόβλημα αν δεν είναι η ίδια και στο γραφείο και στο σπίτι.

 

Την ομάδα εργασίας δεν σκοπεύω να την αλλάξω (εκτός και αν αλλάξει από μόνη της αν συνδεθώ σε κάποιο ασύρματο δίκτυο, πράγμα που ομολογώ ότι δεν ξέρω αν γίνεται ή όχι)

 

Επίσης για να στήσεις ασύρματο δίκτυο δενπειράζεις τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου LAN η οποία είναι διαφορετικό εξάρτημα,οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αυτό σκέφτηκα και εγώ, αλλά είπα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν περισσότερα για θέματα δικτύων.

 

Στα toshiba laptops,έχει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα το ConfigFree με το οποίο μπορείς να αποθηκεύσεις πολλαπλά προφίλ συνδέσεων δικτύου, και να σου αλλάζει τις ρυθμίσεις του wifi , του LAN, των εκτυπωτών και τα internet settings ανάλογα με το προφίλ που επιλέγεις (πχ σπίτι, γραφείο κλπ.) .

 

Με έχει σώσει με τα δίκτυα των πελατών μου, γιατί απλώς επιλέγω το προφίλ του δικτύου του πελάτη που συνδέομαι και γλυτώνω την αγγαρεία να θυμάμαι και να αλλάζω τις ρυθμίσεις κάθε φορά με το χέρι.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κάνουν αυτή τη δουλειά , αλλά κάτι τέτοιο είναι η καλύτερη λύση.

Ενδιαφέρον ακούγεται. Αν κατάλαβα καλά, με αυτό το πρόγραμμα ρυθμίζονται όλα τα θέματα εναλλακτικών ρυθμίσεων για επικοινωνία σε διαφορετικά σημεία

 

Το πρόγραμμα αυτό δουλεύει και σε άλλους υπολογιστές, εκτός από Toshiba laptops;

το δικό μου είναι ένα Fujitsu Siemens Amilo Pro, θα μπορέσω να εγκαταστήσω το configfree ή θα μου βγάζει πρόβλημα;

 

Το configfree, αν κατάλαβα καλά, ρυθμίζει τις ιδιότητες των δικτύων, αντικαθιστώντας τον αντίστοιχο τρόπο ρυθμίσεων μέσα από τα Windows, σωστά;

Ξέρεις αν υπάρχουν πουθενά οδηγίες για την χρήση του, ειδικά για την χρήση του σε άλλους φορητούς εκτός Toshiba; (για να μήν κουράζω ρωτώντας εσένα :D )

 

 

ΥΓ: Ξέχασα να ρωτήσω κάτι ακόμα:

Στο γραφείο (δίκτυο LAN) έχω δώσει για κοινή χρήση εντός του δικτύου δύο φακέλους, έναν μόνο για ανάγνωση και έναν για ελεύθερη πρόσβαση από τους υπόλοιπους υπολογιστές του δικτύου.

Όταν συνδέομαι με wifi, οι φάκελοι αυτοί παραμένουν κοινόχρηστοι, ή μήπως επειδή άλλαξε το δίκτυο αυτοί παραμένουν "κλειστοι" (με το σκεπτικό ότι η κοινή τους χρήση προοριζόταν μόνο για τους χρήστες του συγκεκριμένου δικτύου LAN) ???

 

το Configfree (αν τελικά τρέχει στον υπολογιστή μου), έχει κάποια ρύθμιση για αυτό το θέμα, ή θα πρέπει κάθε φορά που αλλάζω από LAN σε wifi να θυμάμαι να αλλάζω τις ρυθμίσεις για την κοινή χρήση των φακέλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ομάδα εργασίας δεν σκοπεύω να την αλλάξω (εκτός και αν αλλάξει από μόνη της αν συνδεθώ σε κάποιο ασύρματο δίκτυο, πράγμα που ομολογώ ότι δεν ξέρω αν γίνεται ή όχι)

 

Όχι , η ομάδα εργασίας είναι ανεξάρτητη των ρυθμίσεων δικτύου.

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να έχεις διαφορετική ομάδα εργασίας (workgroup) ή τομέα (domain) μόνο αν φτιάχνεις διαφορετικούς χρήστες στον υπολογιστή και κάνεις login με τον χρήστη που θέλεις κάθε φορά.

Αυτό θα ήταν χρήσιμο αν ήθελες να έχει άλλο προφίλ χρήστη για το γραφείο και άλλο για το σπίτι (extreme βέβαια).

 

Ενδιαφέρον ακούγεται. Αν κατάλαβα καλά, με αυτό το πρόγραμμα ρυθμίζονται όλα τα θέματα εναλλακτικών ρυθμίσεων για επικοινωνία σε διαφορετικά σημεία

 

Το πρόγραμμα αυτό δουλεύει και σε άλλους υπολογιστές, εκτός από Toshiba laptops;

το δικό μου είναι ένα Fujitsu Siemens Amilo Pro, θα μπορέσω να εγκαταστήσω το configfree ή θα μου βγάζει πρόβλημα;

 

Το configfree, αν κατάλαβα καλά, ρυθμίζει τις ιδιότητες των δικτύων, αντικαθιστώντας τον αντίστοιχο τρόπο ρυθμίσεων μέσα από τα Windows, σωστά;

Ξέρεις αν υπάρχουν πουθενά οδηγίες για την χρήση του, ειδικά για την χρήση του σε άλλους φορητούς εκτός Toshiba; (για να μήν κουράζω ρωτώντας εσένα :D )

Απ΄ ότι ξέρω το configfree είναι εφαρμογή που παίζει μόνο σε toshiba γιατί έχει να κάνει και με το hardware. Μπορείς πάντως να την κατεβάσεις από το http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/download_drivers_bios.jsp

 

και να δοκιμάσεις αν δουλεύει (πολύ αμφιβάλλω όμως)...

 

Το config free δεν φτιάχνει ρυθμίσεις. Απλά αποθηκεύει σε προφίλ αυτές που θα του πεις.

ΠΧ δημιουργείς ένα προφίλ με τις ρυθμίσεις που έχεις (πχ ένα "work" με τις ρυθμίσεις της δουλειάς και ένα "home" με τις ρυθμίσεις του σπιτιού) και από λίστα με τα προφίλ του configfree επιλέγεις ποιο θέλεις να χρησιμοποιήσεις, και εκείνο αλλάζει τις ρυθμίσεις δικτύου-εκτυπωτών-internet settings με βάση αυτά που έχει αποθηκεύσει στο προφίλ που επέλεξες.

 

ΥΓ: Ξέχασα να ρωτήσω κάτι ακόμα:

Στο γραφείο (δίκτυο LAN) έχω δώσει για κοινή χρήση εντός του δικτύου δύο φακέλους, έναν μόνο για ανάγνωση και έναν για ελεύθερη πρόσβαση από τους υπόλοιπους υπολογιστές του δικτύου.

Όταν συνδέομαι με wifi, οι φάκελοι αυτοί παραμένουν κοινόχρηστοι, ή μήπως επειδή άλλαξε το δίκτυο αυτοί παραμένουν "κλειστοι" (με το σκεπτικό ότι η κοινή τους χρήση προοριζόταν μόνο για τους χρήστες του συγκεκριμένου δικτύου LAN) ???

 

το Configfree (αν τελικά τρέχει στον υπολογιστή μου), έχει κάποια ρύθμιση για αυτό το θέμα, ή θα πρέπει κάθε φορά που αλλάζω από LAN σε wifi να θυμάμαι να αλλάζω τις ρυθμίσεις για την κοινή χρήση των φακέλων;

 

Δεν επηρεάζονται οι shared folders από τις ρυθμίσεις του δικτύου, οπότε και το config free δεν έχει τέτοιες ρυθμίσεις.

 

Για να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις shared folders ανάλογα με το που συνδέεσαι , νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις μόνο αν φτιάξεις διαφορετικούς users στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kfyros

 

Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις σου.

 

 

Σχετικά με το Configfree, βρήκα εδώ http://pressf1.pcworld.co.nz/showthread.php?p=351641 τις ακόλουθες οδηγίες για να δουλέψει το πρόγραμμα και σε άλλα laptop εκτός από Toshiba

REGEDIT

Under HKEY_LOCAL_MACHINE->SOFTWARE->TOSHIBA

Locate the "Instcheck"

Set value to a toshiba laptop model i.e. "Satellite 5205"

ή

INSTRUCTIONS:

 

1-Install it program and reboot.

 

2-Then open regedit.

 

Under HKEY_LOCAL_MACHINE->SOFTWARE->TOSHIBA>CONFIGFREE

 

Locate the "Instcheck" line on the right side of the screen.

 

Set VALUE to a Satellite 5205

 

3-Reboot.

 

4- After reboot go = Start the program from the start button, it is in the All Programs\Toshiba\Networking menu. (ENJOY)

http://pressf1.pcworld.co.nz/showthread.php?t=57725&page=2

 

Πιστεύεις ότι είναι μεγάλο ρίσκο να το δοκιμάσω με το regedit?

 

ΥΓ: Κάτι άλλο, ψάχνοντας για το Configfree, βρήκα τις ακόλουθες εκδόσεις

util_configfree_24997B (ziparismeno .exe 14.596 KB)

ta6cfreex (ziparismeno .exe 14.627 KB)

confree-20071214162356.zip (68.427 KB)

confree-tm2-xp-45009.zip (86.250 KB) -> αυτό είναι το πιο πρόσφατο από την σελίδα που έδωσες http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/download_drivers_bios.jsp?service=EU

 

Μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά στο μέγεθος του αρχείου, μεταξύ της έκδοσης που δίνει τώρα η Toshiba και της έκδοσης 24997Β, που αναφέρεται στο παραπάνω link ότι λειτούργησε σε μη-Toshiba υπολογιστές.

 

Υπάρχει πιθανότητα το κόλπο να λειτουργούσε μόνο με τις παλιότερες εκδόσεις και να μην λειτουργεί με τις καινούριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kfyros

 

Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις σου.

 

 

Σχετικά με το Configfree, βρήκα εδώ http://pressf1.pcworld.co.nz/showthread.php?p=351641 τις ακόλουθες οδηγίες για να δουλέψει το πρόγραμμα και σε άλλα laptop εκτός από Toshiba

 

ή

http://pressf1.pcworld.co.nz/showthread.php?t=57725&page=2

 

Πιστεύεις ότι είναι μεγάλο ρίσκο να το δοκιμάσω με το regedit?

 

ΥΓ: Κάτι άλλο, ψάχνοντας για το Configfree, βρήκα τις ακόλουθες εκδόσεις

util_configfree_24997B (ziparismeno .exe 14.596 KB)

ta6cfreex (ziparismeno .exe 14.627 KB)

confree-20071214162356.zip (68.427 KB)

confree-tm2-xp-45009.zip (86.250 KB) -> αυτό είναι το πιο πρόσφατο από την σελίδα που έδωσες http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/download_drivers_bios.jsp?service=EU

 

Μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά στο μέγεθος του αρχείου, μεταξύ της έκδοσης που δίνει τώρα η Toshiba και της έκδοσης 24997Β, που αναφέρεται στο παραπάνω link ότι λειτούργησε σε μη-Toshiba υπολογιστές.

 

Υπάρχει πιθανότητα το κόλπο να λειτουργούσε μόνο με τις παλιότερες εκδόσεις και να μην λειτουργεί με τις καινούριες;

 

Στη χειρότερη περίπτωση δεν θα δουλέψει. Το απεγκαθιστάς και τελειώνει η υπόθεση.

Στο regedit πειράζεις ρυθμίσεις που εγκαθιστά το ίδιο το πρόγραμμα για να τσεκάρει το μοντέλο του υπολογιστή. Οπότε , και λάθος να είναι η αλλαγή που θα κάνεις, θα επηρεάσει μόνο το configfree και όχι τον υπολογιστή σου.

 

Δεν ξέρω τι περιέχει το κάθε manual. Επειδή όμως το configfree είναι πρόγραμμα που λειτουργεί σε όλα τα μοντέλα της toshiba προφανώς το manual μεγαλώνει για να περιγράψει λειτουργίες που αντιστοιχούν σε νέα μοντέλα.

 

Όσον αφορά τα manuals που έχουν ποστάρει όσοι τα δοκίμασαν σε άλλους υπολογιστές, πολύ πιθανόν να μην περιέχουν όλες τις λειτουργίες του προγράμματος ή να είναι όντως παλιότερες εκδόσεις.

 

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις , και αν δε σου δουλεύει μπορείς να το απεγκαταστήσεις ή να κάνεις system restore (αφού δημιουργήσεις restore point πριν την εγκατάσταση του configfree). Έτσι ότι και να πάει στραβά μπορείς να επαναφέρεις τον υπολογιστή σου στην κατάσταση που ήταν πριν το εγκαταστήσεις πολύ εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι:

 

 

Το Configfree (και συγκεκριμένα η έκδοση

confree-tm2-xp-45009.zip (86.250 KB) -> αυτό είναι το πιο πρόσφατο από την σελίδα που έδωσες http://eu.computers.toshiba-europe.c...jsp?service=EU

εγκαταστάθηκε κανονικά στο λάπτοπ μου (Fujitsu Siemens Amilo Pro) με την μέθοδο που περιγράφηκε πιο πάνω

 

1-Install it program and reboot.

 

2-Then open regedit.

 

Under HKEY_LOCAL_MACHINE->SOFTWARE->TOSHIBA>CONFIGFREE

 

Locate the "Instcheck" line on the right side of the screen.

 

Set VALUE to a Satellite 5205

 

3-Reboot.

 

4- After reboot go = Start the program from the start button, it is in the All Programs\Toshiba\Networking menu. (ENJOY)

 

Το πρόγραμμα δουλέυει κανονικότατα (μέχρι στιγμής), αλλά θα του κάνω και άλλες δοκιμές στο μέλλον, μια και μέχρι τώρα δεν έχω αλλάξει σύνδεση, ώστε να φτιάξω άλλο προφίλ ρυθμίσεων.

 

 

Το ευχάριστο είναι ότι βρήκα μία επιλογή στις ρυθμίσεις του προγράμματος, για αυτό που αναρωτιόμουνα πιο πάνω αν γίνεται, σχετικά με τους κοινόχρηστους φακέλους.

Συγκεκριμένα, όταν αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις σε κάποιο προφίλ, έχει επιλογή "File and Printer Sharing Settings", η οποία (αν κατάλαβα καλά) δεν επιτρέπει την κοινή χρήση φακέλων αν συνδεθείς με διαφορετικό προφίλ. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία,αν είναι πράγματι έτσι, και θα επιστρέψω.

 

 

Χίλια ευχαριστώ kfyros :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν δουλεύουν όλα :(

 

 

To "Search for wireless devices" δεν λειτουργεί (τουλάχιστον όταν το βάζω να ψάξει για WLAN), αλλά μου βγάζει μήνυμα "Does not function in this system" (παρότι το λάπτοπ μου έχει ενσωματωμένο WLAN, το οποίο ήταν ανοιχτό εκείνη την στιγμή)

 

Θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω ένα Bluetooth-USB που έχω στο σπίτι, να δω αν θα ξαναβγάλει το ίδιο μήνυμα.

 

 

ΥΓ: *ιδέα* Μήπως για την μή λειτουργία του "Search for wireless devices" φταίει το μοντέλο της Toshiba, το οποίο δήλωσα όταν έκανα το κόλπο με το regedit;

Μήπως δηλαδή το "Satellite 5205" δεν έχει ενσωματωμένο WLAN, οπότε θα έπρεπε ενδεχομένως να του "δηλώσω" κάποιο αλλο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ευχάριστο είναι ότι βρήκα μία επιλογή στις ρυθμίσεις του προγράμματος, για αυτό που αναρωτιόμουνα πιο πάνω αν γίνεται, σχετικά με τους κοινόχρηστους φακέλους.

Συγκεκριμένα, όταν αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις σε κάποιο προφίλ, έχει επιλογή "File and Printer Sharing Settings", η οποία (αν κατάλαβα καλά) δεν επιτρέπει την κοινή χρήση φακέλων αν συνδεθείς με διαφορετικό προφίλ. Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία,αν είναι πράγματι έτσι, και θα επιστρέψω.

 

 

Χίλια ευχαριστώ kfyros :-D

 

Να σαι καλά Myron που τέσταρες και το configfree :-)

 

Αυτό με το "File and Printer Sharing Settings" πρέπει να είναι το feature των xp , Και κάνει encrypt τα δεδομένα του κάθε προφίλ.

Απλά θα πρέπει να προσέχεις να μην ρίχνεις αρχεία χύμα στο C:\ ή σε φακέλους που είναι κοινόχρηστοι σε όλα τα προφίλ.

Γι αυτό υπάρχουν τα Shared Documents στο My Computer τα οποία είναι φάκελοι που έχουν δημιουργηθεί αυτόματα κατά την εγκατάσταση των xp για να ρίχνουν εκεί κοινά αρχεία που θα μπορούν να χειριστούν όλοι οι χρήστες του υπολογιστή.

 

Νομίζω ότι ο δεύτερος χρήστης δεν πρέπει να είναι administrator γιατί θα μπορεί να αλλάξει όλα τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν δουλεύουν όλα :(

 

 

To "Search for wireless devices" δεν λειτουργεί (τουλάχιστον όταν το βάζω να ψάξει για WLAN), αλλά μου βγάζει μήνυμα "Does not function in this system" (παρότι το λάπτοπ μου έχει ενσωματωμένο WLAN, το οποίο ήταν ανοιχτό εκείνη την στιγμή)

 

Θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω ένα Bluetooth-USB που έχω στο σπίτι, να δω αν θα ξαναβγάλει το ίδιο μήνυμα.

 

 

ΥΓ: *ιδέα* Μήπως για την μή λειτουργία του "Search for wireless devices" φταίει το μοντέλο της Toshiba, το οποίο δήλωσα όταν έκανα το κόλπο με το regedit;

Μήπως δηλαδή το "Satellite 5205" δεν έχει ενσωματωμένο WLAN, οπότε θα έπρεπε ενδεχομένως να του "δηλώσω" κάποιο αλλο μοντέλο;

 

Το δικό μου είναι "Satellite A110" και έχει wifi (το έχω περίπου 1 χρόνο).

Το πλήρες μοντέλο είναι "Satellite A110-195"

Για δοκίμασε να βάλεις αυτό στο registry .

Ελπίζω να μην ψάχνει να βρει συγκεκριμένα devices ανάλογα με το μοντέλο (σε επίπεδο hardware) .

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ να είσαι καλά, που μου το πρότεινες :)

 

 

Όσο για τους κοινόχρηστους φακέλους, έχω την εντύπωση ότι λέμε διαφορετικά πράγματα, αλλά επειδή είναι προχωρημένη η ώρα και το κεφάλι μου βουίζει από την δουλειά, είναι πιθανότερο να κατάλαβα λάθος αυτό που λες. :D

Θα το ξαναδιαβάσω λοιπόν από την καινούρια βδομάδα, και θα επιστρέψω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου είναι "Satellite A110" και έχει wifi (το έχω περίπου 1 χρόνο).

Το πλήρες μοντέλο είναι "Satellite A110-195"

Για δοκίμασε να βάλεις αυτό στο registry .

Ελπίζω να μην ψάχνει να βρει συγκεκριμένα devices ανάλογα με το μοντέλο (σε επίπεδο hardware) .

Καλή επιτυχία

 

Κοίταξα λίγο στο internet με το google, και πράγματι το 5205 δεν έχει WiFi.

 

Θα δοκιμάσω το μοντέλο που έχεις εσύ, και θα εππιστρέψω μετά το reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...