Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ.Τα λόγια για να σ'ευχαριστήσω είναι περιτά, καθώς ουτως η αλλως δεν έχω...Με έπεισες και θα βάλω μέχρι 100 mbps με UTP cat 5,αφού τα 1000 όντως είναι ουτοπία.

ΑΜΕΤΡΗΤΑ ευχαριστώ.Νασαι πάντα καλά.Επειδή μάλλον έχεις μηχανή να προσέχεις. Η Ποσειδώνος και όχι μόνο, δεν αστειεύεται. Αν σε βγάλει ο δρόμος (η θάλασσα δηλαδή!) προς τα εδώ το e-mail μου είναι το [email protected] .

Και πάλι αμέτρητα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Με μεγάλη τιμή

papasofs1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρησιμοποιώ windows2000 sp4, το ασύρματο wag200g και έβαλα σ' ένα δεύτερο pc στο σπίτι μου την ασύρματη lan pci card lw057 της sweex. Διάβασα προσεκτικά τις οδηγίες που δίνεται στην 1η σελίδα του θέματος, αλλά κολλάω στο 5ο σημείο διότι πηγαίνοντας στον πίνακα ελέγχου, στην επιφάνεια του network and dial-up connections δεν υπάρχει εικονίδιο ασύρματη σύνδεση δικτύου παρα μόνο τα εικονίδια νέα σύνδεση και τοπική σύνδεση (και τα δύο στ'αγγλικά διοτι χρησιμοποιώ με λατινικούς χαρακτήρες λειτουργικό). Οι drivers των προναφερθέντων συσκευών είναι εγκατεστημένοι κανονικά. Τι άλλο πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ windows2000 sp4, το ασύρματο wag200g και έβαλα σ' ένα δεύτερο pc στο σπίτι μου την ασύρματη lan pci card lw057 της sweex. Διάβασα προσεκτικά τις οδηγίες που δίνεται στην 1η σελίδα του θέματος, αλλά κολλάω στο 5ο σημείο διότι πηγαίνοντας στον πίνακα ελέγχου, στην επιφάνεια του network and dial-up connections δεν υπάρχει εικονίδιο ασύρματη σύνδεση δικτύου παρα μόνο τα εικονίδια νέα σύνδεση και τοπική σύνδεση (και τα δύο στ'αγγλικά διοτι χρησιμοποιώ με λατινικούς χαρακτήρες λειτουργικό). Οι drivers των προναφερθέντων συσκευών είναι εγκατεστημένοι κανονικά. Τι άλλο πρέπει να κάνω?

 

Δεν θυμάμαι καθόλου στα win2k πως ήταν το μενού του δικτύου ή αν υποστήριζαν natively ασύρματο δίκτυο. Μήπως είναι στο Control Panel??

 

Anyway, αν δεν βρεις κάτι, οι ασύρματες κάρτες , εκτός από drivers πρέπει να έχουν και το δικό τους software ελέγχου-λειτουργίας. Χρησιμοποίησε αυτό για τη ρύθμιση τους (Αρκεί βέβαια να υποστηρίζουν οι drivers και το software των καρτών τα win2k).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια ολα,εχω ομως ενα προβλημα.εχω pc που παιρνει απευθειας το ιντερνετ ενσυρματα μεσω modem/router και ενα λαπτοπ που wireless εχω ιντερνετ.θα χρησιμοποιησω το ασυρματο δικτυο για sharing;με το ενσυρματο εχω στο λαπτοπ ιντερνετ και προσβαση στο pc, ενω το pc τιποτα απο τα δυο.τι κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια ολα,εχω ομως ενα προβλημα.εχω pc που παιρνει απευθειας το ιντερνετ ενσυρματα μεσω modem/router και ενα λαπτοπ που wireless εχω ιντερνετ.θα χρησιμοποιησω το ασυρματο δικτυο για sharing;με το ενσυρματο εχω στο λαπτοπ ιντερνετ και προσβαση στο pc, ενω το pc τιποτα απο τα δυο.τι κανω λαθος;

Δεν κατάλαβα τίποτα :confused:

Το laptop είναι wireless ή το pc??

 

Anyway , και τα δύο πρέπει να συνδεθούν με τον router (είτε με καλώδια είτε με wifi).

Στα tcp-ip settings (είτε του wifi είτε του LAN) δίνεις σαν gateway (πύλη) την IP του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια ολα,εχω ομως ενα προβλημα.εχω pc που παιρνει απευθειας το ιντερνετ ενσυρματα μεσω modem/router και ενα λαπτοπ που wireless εχω ιντερνετ.θα χρησιμοποιησω το ασυρματο δικτυο για sharing;με το ενσυρματο εχω στο λαπτοπ ιντερνετ και προσβαση στο pc, ενω το pc τιποτα απο τα δυο.τι κανω λαθος;

 

Tο pc σου πανω στο ρουτερ με Ethernet και το Laptop σου ασυρματα στο ρουτερ.Με default gateway την gateway του router(λογικα θα ειναι η 192,168,1,254...μπορει και οχι..τσεκαρετο)θα βλεπουν και τα 2 internet.Μετα αν ακολουθησεις κατα γραμμα τις εντολες του οδηγου δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά ΗΕΛΠ!

Έχω το desktop συνδεδεμένο με το router μεσω ethernet.

Και το laptop ασύρματα

Το router μου είναι το speedtouch 585(i)v6

 

Κάνω τον οδηγό αλλα πρέπει να διαλέξω.

Ή να έχω ιντερνετ στο λαπτοπ ή να εποικηνωνούν οι υπολογιστές.

Δεν γίνεται καθε τρεις και λίγο να αλλάζω την Προεπιλεγμένη πύλη...

 

Τι πρέπει ν ακάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα.

Εκανα ολα τα παραπανω, αλλα στο βημα 12 (για το ενσυρματο δικτυο) "ενεργοποιηση κοινης χρησης αρχειων", εκανα απο βλακεια κλικ στο "χρηση αυτου του οδηγου για ενεργοποιηση κοινης χρησης αρχειων(προτεινεται)", δηλαδη σε αυτο που δεν επρεπε...

Στο δικτυο ειναι 2 υπολογιστες, ενας με xp και ενας με vista.

Το δικτυο το εκανα στο παρελθον, πραγμα που σημαινει οτι γινεται.

Και τωρα εχει γινει εν μερει...

Δηλαδη απο το pc με τα xp μπορω να δω τους shared forlders του λαπτοπ με vista, αλλα οταν παω να δω τους φακελους απο το λαπτοπ(vista) στο pc με xp, τοτε μου εμφανιζει παραθυρο με το εξης μηνυμα:

 

Windows can not access \\TOWERPC(=το pc με xp)

 

Check the spelling of the name.Oherwise, there might be a problem with your network.To try to identify the problem, click Diagnose.

 

Diagnose Cancel

 

Error code:0x80070005

Access is denied.

 

Τσεκαρα το FIREWALL, ειναι οκ, με την εννοια οτι δινει προσβασεις και δεν μπλοκαρει το δικτυο...

 

Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξω αυτο που εγινε λαθος στο βημα 12?

Προσπαθησα να ξανατρεξω το παραπανω βημα, αλλα δεν μου εμφανιζει πλεον την επιλογη που εκανα λαθος.

 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει...περιμενω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.

Εκανα ολα τα παραπανω, αλλα στο βημα 12 (για το ενσυρματο δικτυο) "ενεργοποιηση κοινης χρησης αρχειων", εκανα απο βλακεια κλικ στο "χρηση αυτου του οδηγου για ενεργοποιηση κοινης χρησης αρχειων(προτεινεται)", δηλαδη σε αυτο που δεν επρεπε...

Στο δικτυο ειναι 2 υπολογιστες, ενας με xp και ενας με vista.

Το δικτυο το εκανα στο παρελθον, πραγμα που σημαινει οτι γινεται.

Και τωρα εχει γινει εν μερει...

Δηλαδη απο το pc με τα xp μπορω να δω τους shared forlders του λαπτοπ με vista, αλλα οταν παω να δω τους φακελους απο το λαπτοπ(vista) στο pc με xp, τοτε μου εμφανιζει παραθυρο με το εξης μηνυμα:

 

Windows can not access \\TOWERPC(=το pc με xp)

 

Check the spelling of the name.Oherwise, there might be a problem with your network.To try to identify the problem, click Diagnose.

 

Diagnose Cancel

 

Error code:0x80070005

Access is denied.

 

Τσεκαρα το FIREWALL, ειναι οκ, με την εννοια οτι δινει προσβασεις και δεν μπλοκαρει το δικτυο...

 

Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξω αυτο που εγινε λαθος στο βημα 12?

Προσπαθησα να ξανατρεξω το παραπανω βημα, αλλα δεν μου εμφανιζει πλεον την επιλογη που εκανα λαθος.

 

Αν καποιος μπορει να βοηθησει...περιμενω!!

 

 

Λειτουργικα συστηματα: xp sp2, vista home premium sp1

Internet security:McAfee Internet security

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.

Windows can not access \\TOWERPC(=το pc με xp)

 

Error code:0x80070005

Access is denied.

 

Όταν βλέπεις access denied, σημαίνει είτε ότι στο firewall έχεις κόψει κάποια πόρτα, είτε ότι δεν υπάρχουν shared συσκευές ή φάκελοι στα XP.

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το firewall , ή να ψάξεις να βρεις και να σβήσεις το firewall rule που μπορεί να εμποδίζει την επικοινωνία . Συνήθως είναι απαγόρευση σε netbios ports.

 

Αν με απενεργοποιημένο firewall και restart και στα δύο μηχανήματα δεν τους δεις,

μπορείς να πας στο φάκελο που θέλεις να μοιράσεις από το Tower και με δεξί κλικ Sharing and Security να δεις - αλλάξεις τις ρυθμίσεις και τα Permissions του φακέλου.

 

Οι υπολογιστές πρέπει να είναι στο ίδιο workgroup.

 

Ή μπορεί να χρειάζεται να κάνεις και ότι λέει η microsoft σε αυτή τη σελίδα :

http://support.microsoft.com/kb/884573/el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα.

Εκανα ολα τα παραπανω, αλλα στο βημα 12 (για το ενσυρματο δικτυο) "ενεργοποιηση κοινης χρησης αρχειων", εκανα απο βλακεια κλικ στο "χρηση αυτου του οδηγου για ενεργοποιηση κοινης χρησης αρχειων(προτεινεται)", δηλαδη σε αυτο που δεν επρεπε...

 

Αν θέλεις να αλλάξεις τον τρόπο που ρυθμίζονται τα shared folders το PC πήγαινε στον windows explorer (ή σε οποιονδήποτε φάκελο των windows xp) στο μενού Tools-->Folder Options

 

και δες την τελευταία επιλογή που λέει Use Simple File Sharing (Recommended)

 

Ξετσέκαρε την για να σου δείχνει πιο σύνθετες επιλογές στα shared..

 

Μετά πάτα το κουμπί Apply to All Folders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα ποιο ειναι το προβλημα αλλα ακομη δεν μπορω να το λυσω.

Λοιπον, περιγραφω:

Αρχικα, εκανα αυτο που μου ειπες και ξετσεκαρα το εικονιδιο Use Simple File Sharing (Recommended)>Apply to all folders.

Επειτα, εκλεισα firewall, antivirus και οτι αλλο χρειαζοταν, και βεβαιωθηκα οτι και το firewall των windows ηταν πεσμενο.

Μετα απο 1-2 restart και ορισμο κοινοχρηστων φακελων εκ νεου, ειμαι στη θεση να πω οτι ακομα το μηνυμα

 

 

Error code:0x80070005

 

Access is denied.

 

συνεχιζει να με ζαλιζει. Πηγα και στη σελιδα της microsoft που μου υπεδειξες και τοτε αρχισαν να ξεκαθαριζουν τα πραγματα, μιας και θυμηθηκα καπως καλυτερα τη διαδικασια που ειχα κανει στο παρελθον για να στησω το δικτυο.

 

(εστω οτι ο shared που θελω να μοιραστω ειναι ο My Documents)

Εκανα τα εξης βηματα:

1.My Docs (δεξι κλικ)>Sharing and security>Sharing

Κανω τσεκ στην επιλογη share this folder, και μου εμφανιζει και τις υπολοιπες επιλογες.Αφηνω maximum allowed χρηστες.

Κανω κλικ στην επιλογη Permisions, μου ανοιγει το παραθυρο και μετα παω στο Add, για να βαλω και αλλους χρηστες.

Το προβλημα ειναι σε αυτο ακριβως το παραθυρο, οπυ στην επιλογη Locations, θα επρεπε να μου εμφανιζει το WORKGROUP, αλλα αντ'αυτου βλεπω σαν επιλογη μονο το TOWERPC (οπου εχουμε το προβλημα προσβασης).

 

Τοτε πηγα στη σελιδα της Μicrosoft, στο link που μου εδωσες, εκανα τη διαδικασια που περιγραφει.

Οταν μπηκα στο Πρόσβαση αυτού του υπολογιστή από το δίκτυο (Access this Computer from the Network)>Add user or Group>Locations>Workgroup>Georgepc, τρεχω τον ελεγχο, μου το δειχνει οκ, αλλα στο οκ για κλεισιμο του παραθυρου, μου βγαζει το μηνυμα Failed to save Local Policy Database.

Και εκει κολλαει παλι το πραμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δεν εκανα σωστα ?

Δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο <<<,>>>>.Μπορει να μην εχετε δικαιωμα να χρησιμοποιησετε αυτον τον πορο δικτυου.

Επικοινωνηστε με τον δαιχειρηστη....κτλ

 

Καλήσπέρα, μήπως θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει γιατί έχω απογοητευτεί;

:eek::eek::eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...