Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση HDD σε MacBook


nucleogenesis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όπως βλέπετε και στο τίτλο, θέλω να κάνω αναβάθμιση του σκληρού δίσκου του MacBook μου, ωστόσο έχω κάποιες απορίες/ενδοιασμούς.

Πολύ πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στη Ram (2GB, Kingston) και είμαι τρισευτυχισμένος μιας και η όλη διαδικασία της αναβάθμισης ήταν πανεύκολη ακόμα και για έναν άσχετο στα τεχνικά όπως εγώ:-D

Δεν με απασχολεί λοιπόν το πόσο δύσκολο είναι να αλλαχθεί ο σκληρός, άλλωστε υπάρχουν και manuals γι αυτό.. Δύο είναι τα πράγματα που με απασχολούν.

1ον. Τι μάρκα να είναι ο σκληρός? Απ' όσα έχω διαβάσει στο φορουμ μας, εχω διαβάσει καλά λόγια για seagate και western digital , καθώς και ότι καλό είναι να είναι στις 7200 στροφές (2.5" SATA)

2ον. και πιο σοβαρό... το θέμα του Backup και της εγκατάστασης απ'την αρχή του Τiger (ή Leopard οταν με το καλό έρθει) Δεν ξέρω κατα πόσο εύκολο είναι να κάνω backup τα αρχεία μου, τις ρυθμίσεις μου (πχ, ρυθμισεις mail, internet) κλπ.. Για να είμαι ειλικρινής, αυτό είναι το θέμα που με τρομάζει περισσότερο απ'όλα...

 

Συγνώμη για το μεγάλο μου post, και ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Όποια βοήθεια/πρόταση είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη:-D

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Διαβασε εδω για να παρεις μια ιδεα:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=207689

 

 

 

Εγω προτεινω να παρεις σκληρο στις 7200 στροφες.Αλλη αισθηση,θα νομιζεις οτι εχεις καινουριο υπολογιστη!

 

Ενας 7200 στα 160GB κοστιζει γυρω στα 150 ευρω.

Υπαρχει ο seagate momentus 7200.2 και προσφατα βγηκε(θα τον βρεις πιο δυσκολα) ο hitachi 7K200.

Ειναι και οι 2 σκληροι 2.5" sata στις 7200 στροφες και κανουν για το φορητο σου.

 

Να και οι εντυπωσεις καποιου που εκανε την αναβαθμιση σε macbook pro:

http://bjdraw.com/2007/04/13/upgraded-my-macbook-pro-with-a-seagate-160gb-momentus-72002-hdd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, άρα επαληθεύεται πως o seagate ειναι καλός.

Τhanks, αλλά πιο πολύ με απασχολεί το δεύτερο ερώτημα :-)

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις εξωτερικό δίσκο, μπορείς να κάνεις αντίγραφο του εσωτερικού δίσκου σε ένα partition με το Carbon Copy Cloner ή με το SuperDuper και μόλις αλλάξεις σκληρό να το επαναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως δε θα παρεις μια θηκη εξωτερικη για να βαλεις τον ηδη υπαρχον σκληρο αφοτου βαλεις τον καινουριο μεσα στο macbook?

Αρα οπως λεει και ο daily13gr μπορεις να χρησιμοποιησεις το carbon copy,βαζωντας για λιγο τον 7200 στη θηκη και κανοντας τη δουλεια σου.

Μετα τους αντιστρεφεις θεση και εχεις το συστημα σου ετοιμο και απαραλλακτο,απλα πολυ πιο γρηγορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως δε θα παρεις μια θηκη εξωτερικη για να βαλεις τον ηδη υπαρχον σκληρο αφοτου βαλεις τον καινουριο μεσα στο macbook?

Αρα οπως λεει και ο daily13gr μπορεις να χρησιμοποιησεις το carbon copy,βαζωντας για λιγο τον 7200 στη θηκη και κανοντας τη δουλεια σου.

Μετα τους αντιστρεφεις θεση και εχεις το συστημα σου ετοιμο και απαραλλακτο,απλα πολυ πιο γρηγορο...

 

A δεν ήξερα πως γίνεται κατι τέτοιο... νόμιζα πως απλώς θα βάλω τον καινούργιο και θα πετάξω τον παλιό..

Ωραία, δηλαδή θα μπορώ να έχω και τον παλιό ως εξωτερικό σκληρό δίσκο? Μια χαρά!!

Και αυτή την εξωτερική θήκη απο πού τη παίρνω ? Το πλαίσιο έχει?

Είναι εύκολο να βάλω τον σκληρό δίσκο σε αυτή τη θήκη?

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς άσχετος, δεν έχω ξανασχοληθεί με τα "τεχνικά" μέρη του υπολογιστή:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερότερο και με διαφορά... πέραν της αξιοπιστίας του - δύο έχω και θα πάρω άλλο ένα - δεν χρειάζεται έξτρα καλώδιο, το έχει "εντοιχισμένο"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, θέλω απλά να πάρω κατι καλό.

Και εγώ θα προτιμούσα κατι σε firewire μιας και το macbook έχει μόνο 2 usb θύρες και μου είναι πολύτιμες :-)

Μπορείς να μου προτείνεις κάτι σε firewire ?

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, ομολογώ πως είχα ενδοιασμούς για την αλλαγή του σκληρού μόνο όσον αφορά το θέμα της δυσκολίας. Τώρα μπορώ να πω πως δεν μου φαίνεται ακατόρθωτο... Όπως και με κάθε τι στα Mac άλλωστε :-)

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε με firewire. Εχει και το πλεονέκτημα ότι θα έχεις bootable εξωτερικό σκληρό!! Αν πάθει οτιδήποτε ο Mac, ξεκινάς από firewire με τον παλιό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερότερο και με διαφορά... πέραν της αξιοπιστίας του - δύο έχω και θα πάρω άλλο ένα - δεν χρειάζεται έξτρα καλώδιο, το έχει "εντοιχισμένο"!

Μόνο που, όπως αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, ΔΕΝ υποστηρίζει δίσκους SATA, άρα δεν κάνει για την περίπτωση μας. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε με firewire. Εχει και το πλεονέκτημα ότι θα έχεις bootable εξωτερικό σκληρό!! Αν πάθει οτιδήποτε ο Mac, ξεκινάς από firewire με τον παλιό σου!

 

Εκτός αν είναι με Intel CPU, οπότε bootάρει και από USB :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα προβλημα που υπαρχει με τις firewire θηκες ειναι οτι απαιτουν και αλλο ενα καλωδιο,αυτο της τροφοδοσιας ρευματος.

 

Ενω τα usb δε θελουν.

 

Bεβαια oι firiwire θηκες ειναι πιο γρηγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...