Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση HDD σε MacBook


nucleogenesis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ε όχι και δεν θέλουν ρεύμα οι USB θήκες! :)

 

Δε θελουν ρευμα οι usb 2.5" σκληροι,παιρνουν απο το usb. Ενα καλωδιο αρκει.

 

Οι firewire ακομα και 2.5" χρειαζονται συνηθως εξτρα ρευμα.Δηλαδη 2 καλωδια ,ενα usb για ρευμα(ή ενα σε πριζα) και ενα firewire για μεταφορα δεδομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα προβλημα που υπαρχει με τις firewire θηκες ειναι οτι απαιτουν και αλλο ενα καλωδιο,αυτο της τροφοδοσιας ρευματος.

 

Ενω τα usb δε θελουν.

 

Bεβαια oι firiwire θηκες ειναι πιο γρηγορες

 

Τα firewire 4pin απαιτούν εξωτερικό ρεύμα, τα Firewire 6pin παρέχουν ρεύμα στη συσκευή.

 

Το macbook έχει 6pin οπότε θα παρέχει στο δίσκο ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά.. σορρυ κιόλας, ένας άνθρωπος δεν μπορεί να με βοηθήσει?

Το γράφω απο το πρώτο μου ποστ, έχω MACBOOK ,και θέλω να αλλάξω τον σκληρό του. Είμαι άσχετος με όλα αυτά γι αυτό ζήτησα και τη βοήθειά σας. Εδώ και δύο σελίδες γράφωνται αντικρουώμενες γνώμες και άτοπες προτάσεις.

Σας παρακαλώ, ειλικρινά σας μιλάω, νοιώθω σαν εξωγήινος.

Αν υπάρχει ένας άνθρωπος που μπορεί να μου προτείνει κάτι να με βοηθήσει ας το κάνει, όμως μη με μπερδεύτε άλλο Plz :-( :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ,εσυ ψαχνεις για μια εξωτερικη θηκη 2,5" για σκληρο δισκο sata (με usb ή firewire)

 

Τετοιες υπαρχουν ελαχιστες(δεν εχει υποπεσει στην αντιληψη μου καποια).

Αντιθετα υπαρχουν πολλες εξωτερικες θηκες 2,5" για σκληρο δισκο pata-ide.

Ομως αυτες δεν κανουν για εσενα ,γιατι εχεις σκληρο δισκο sata..

 

 

 

Και για να μη σε μπερδευουμε αλλο:

εσυ χρειαζεσαι μια εξωτερικη θηκη 2,5" για σκληρο δισκο sata (με usb ή firewire)

 

Κατα προτιμηση firewire για ταχυτητα(αφου τελικως με το macbook δε χρειαζεται εξτρα τροφοδοσια για το firewire) και για να μην χρησιμοποιησεις τις μια απο τις 2 usb που εχει το macbook.

 

Αν βρεθει καμμια εξωτερικη θηκη 2,5" για σκληρο δισκο sata, φανταζομαι θα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρεθηκε:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804953

 

Κανει για εσενα , αφου ειναι 2.5" sata . Θα εχεις μονο ενα καλωδιο , αυτο του usb.(εξτρα καλωδιο τροφοδοσιας δε χρειαζεται)

 

Μονο μειονεκτημα οτι ειναι usb και θα ειναι πιο αργο απο το να ηταν firewire.Θα σου τρωει και μια απο τις 2 διαθεσιμες usb θυρες.

Αν βρεθει και με firewire ,θα σου πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα.

 

Σου επαναλαμβανω οτι προτεινω να παρεις σκληρο δισκο στις 7200 στροφες,δηλαδη ψαχνεις για σκληρο 2.5" sata στις 7200 στροφες.

Δες εδω διαφορα στις επιδοσεις:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1754042#post1754042

 

Ειναι λιγο δυσευρετοι,αλλα με λιγο υπομονη θα βρεις.

 

 

 

Δυο εταιριες βγαζουν τετοιους σκληρους: seagate και hitachi.

 

Συγκεκριμενα ψαχνεις για τα μοντελα seagate momentus 7200.2 (sata) και hitachi 7k200 (sata).

 

 

Γενικοτερα απο οτι βλεπω με μια προχειρη ματια δεν υπαρχουν διαθεσιμοι πολλοι 7200 στην Ελλαδα.

Αρα μονο απο Γερμανια που θα σου κοστισει 148 ευρω(δες πιο κατω).

 

 

Ο seagate momentus 7200.2 (που σου γραφω παραπανω) υπηρχε και Ελλαδα αλλα τωρα δεν τον βλεπω.Πιθανον να υπαρχει σε καποιο μαγαζι ,απλα δεν τον βγαζει το skroutz.

Σε λιγο καιρο λογικα θα υπαρχει παλι διαθεσιμοτητα.

 

 

 

Οτι και να κανεις ,να παρεις ή τον hitachi 7K200 ή τον seagate momentus 7200.2 .(ανεξαρτητα απο χωρητικοτητα)

 

 

Κυκλοφορουν και τα προηγουμενα μοντελα (hitachi 7k100 και seagate momentus 7200.1) τα οποια ειναι γυρω στο 20% πιο αργα.(ειναι και αυτα στις 7200 στροφες)

Οποτε προτιμησε τα καινουρια(αυτα με το 2 στο μοντελο τους που σου εχω τονισει με κοκκινο).

 

Φυσικα για να ειναι συμβατος με το φορητο σου,να προσεξεις να ειναι SATA.

 

 

Y.Γ.: o hitachi υπαρχει εδω:

 

http://www.greek-shops.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=1358111

(120gb με 148 ευρω με φπα και μεταφορικα μεσα στην τιμη)

 

 

 

http://www.greek-shops.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=1353455

(200gb με 221 ευρω με φπα και μεταφορικα μεσα στην τιμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν υπαρχουν ουτε σε αυτο το μαγαζι.

Επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι δεν ξερουν ακομη ποτε θα τους εχουν.

Αλλος κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...