Προς το περιεχόμενο

Vista 64bit vs Vista 32bit


Nameless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την αγορά νέου υπολογιστή αντιμετωπίζω το παραπάνω δίλημμα στην επιλογή λειτουργικού συστήματος (ερχόμενος από WinXP Pro 32bit).

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω στα 64bit, αλλά μετά από μερικά σύντομα googlίσματα, διαπίστωσα ότι υπάρχουν θέματα και στους drivers ορισμένων συσκευών και σε εφαρμογές και games.

 

Χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για παιχνίδια και ίντερνετ, οπότε δεν χρειάζομαι κάποια συκεκριμένη 64bit λειτουργία. Παρόλα αυτά, επειδή θέλω να πληρώσω και να εγκαταστήσω τα Windows μόνο μια φορά για τα επόμενα 2-3 χρόνια, θέλω μερικές πληροφορίες από όσους/όσες από εσάς έχουν ήδη κάνει το βήμα.

 

Παρακαλώ λοιπόν όσους από εσάς χρησιμοποιούν 64bit Vista να ποστάρουν τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζουν ή/και την γενικότερη αίσθησή τους από τη χρήση του λειτουργικού.

Επίσης, θα ήθελα και χρήστες 32bit Vista να μου πουν την εμπειρία τους από τη χρήση του λειτουργικού (καθώς και αν συναντούν προβλήματα).

 

Ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ultimate 64bit απο την αρχη που βγηκαν τα vista.

στην αρχη υπηρχαν προβληματα συμβατικοτηταs,αλλα τωρα πια ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι συμβατα.

μην κολωνειs ειναι το απολυτο λειτουργικο τα 64bit vista.

ταχυτερα και ιδανικα για core2duo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε xolloth και, με την ευκαιρία, να συμπληρώσω ότι πράγματι το σύστημα που θα πάρω θα στηρίζεται στον Core 2 Duo.

 

Περιμένω κι άλλες απαντήσεις και γνώμες σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάσει αυτών που έχω ακούσει, θα συνιστούσα 32Bit, καθώς στα 62Bit θα υπάρχουν τουλάχιστον για κανά χρόνο ακόμα προβλήμματα ασυμβατότητας. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει όμως τα 64bita, 32bit ultimate έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32bit έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Είναι αρκετά σταθερά και γρήγορα (ειδικά αν έχεις 2 giga ram και απενεργοποιήσεις κάποιες λειτουργίες).Μετά το service pack θα γίνουν ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις παιδιά

 

tsakonas φοράς 64bit? Αν ναι, ποιά έκδοση? Κι αν έχεις ή είχες κάποιο πρόβλημα που θυμάσαι, γράψτο μου κι αυτό για να ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την μικρη μου εμπειρια σε vista 32 και 64, τα 32 υπερτερουν σε ωριμοτητα των drivers μιας και για πολλα περιφερειακα μεχρι προσφατα δεν υπηρχαν vista 64 drivers. Πάντως γιατι να μπλεξεις με sVista, την στιγμη που σχεδον ολα τα προγραμματα τρεχουν καλυτερα κατω απο xp? σε 2-3 χρονια - minimum - που τα Vista θα ειναι standard, κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις αλλάξει pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi den exw 64bit cpu....ta xw valei omws ston sigatoiko

kai edw kai arketous mines(4-5) petaei to susthma...kanena provlima ,sovara....kai kalutero tha tan na valeis tis ekdoseis pou exoun vgei me ola ta updates integrated p.x Microsoft Windows Vista Ultimate x64 Integrated August 2007 OEM DVD-BIE ...

dld exei ola ta updates mexri ton augusto 2007....integrated...oxi apla slipstreamed...k mamaei.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και γινετε συζητηση για 64 και 32βιτ

 

τι προτεινετε φορματ και καθαρη εγκατασταση η upgrade ?

 

μου εκανε δωρο ενα φιλαρακι τα ultimate προχτες που ηρθε απο αμερικα και το σκεπτομαι

 

eyx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...