Προς το περιεχόμενο

Αγορά στην Αμερική...


The_Mentor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντροφοι καλημέρα

Στο τέλος του μήνα πηγαίνω Αμερική και για περίπου 2 μήνες στο Detroit (MI).

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός macbook απο εκεί και προσανατολίζομαι σε αυτό.

Το κόστος του είναι 1299u$ και μεταφράζεται σε περίπου 950E.

Η ερώτηση είναι τί γίνεται με τις tax free αγορές. Έχω ακούσει διάφορες γνώμες και δέν ξέρω τι ισχύει στην πραγματικότητα. Στην Ιταλία πρίν από μερικά χρόνια σε κάποια αγορά που είχα κάνει είχα συμπληρώσει ένα χαρτί και με το διαβατήριό μου είχα έκπτωση περίπου 20-30% (άν θυμάμαι καλά).

Επίσης τί πρέπει να πάρω καπάκι μαζί του για την υποστήριξη των Ελληνικών?

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω?

 

Ζητώ συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που κάνω κίνηση στον κόσμο του MAC και δέν ξέρω τί πρέπει να πάρω μαζί και τί όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν πολύ σοφή επιλογή, φίλε mentor για τα ελληνικά δεν χρειάζεσαι τίποτα τα παίζει απο μόνο του. για tax free ξέρω ότι ισχύει κάτι αντίστοιχο δεν ξέρω βέβαια αν το κάνουν όλα τα μαγαζιά καλό είναι να ρωτήσεις πριν αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An exeis xrono na taksidepseis ligo, kai analoga me to pou tha eisai koita an mporeis na pas se kapoio apo ta sales tax free states. An pali den mporeis, min pareis to mixanima apo Chicago giati exei tous xeiroterous forous. Mallon sto Detroit tha exei kaluteri timi. Tora, an pareis tous forous piso me to diavatirio sou, mallon tha prepei na diloseis to laptop sto teloneio tis Elladas kai na pliroseis dasmo stin Ellada, pou den ksero an se sumferei. To kalutero pou exeis na kaneis einai na pas se tax free state (allios Detroit), pare to laptop kai meta valto sto carry-on stin epistrofi kai pes oti to eixes apo prin an se rotisoun (spanio).

 

Gia sales tax http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States#Illinois

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση. τι ισχύει για την αποστολή απο την Αμερική στην Ελλάδα με Ταχυδρομείο;

 

 

αν πχ το αγοράσει ένα φιλαράκι μου και το στείλει στην Ελλάδα θα πληρώσω τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vice έχω την εντύπωση θα περάσει κανονικά τελωνείο...

 

Για την περίπτωση μόνο της tax free state είμαι σχετικά σε ενδοιασμό αφού το λινκ λέει για αγορές μόνο από αμερικανούς για την αμερική.

 

Δεν λέει για ευρωπαίους που κάνουν αγορές στην αμερική και επιστρέφουν ευρώπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, αν πας σε Applestore και το αγοράσεις, δε θα σου ζητήσουν διαβατήριο ή ταυτότητα για να δουν αν είσαι Αμερικάνος.

 

 

Όπως έχω καταλάβει την κατάσταση, έχεις 2 εναλλακτικές:

 

1.α. Το αγοράζεις από Applestore και τους λες πως δεν θέλεις να πληρώσεις φόρο γιατί δεν είσαι αμερικάνος πολίτης. Σου κόβουν από την τιμή το φόρο και σου δίνουν κάποιο χαρτί για το τελωνείο.

 

1.β. Γυρίζοντας στην Ελλάδα, πληρώνεις στο τελωνείο τους απαραίτητους δασμούς (λογικά να περιμένεις γύρω στο 20%).

 

2.α. Το αγοράζεις από applestore και δεν τους λες τίποτα. Πληρώνεις κανονικά τους όποιους φόρους σου ζητήσουν (απ' ότι είδα, γύρω στο 6%).

 

2.β. Πριν γυρίσεις στην Ελλάδα, πετάς τα κουτιά και τις συσκευασίες του MacBook και αγοράζεις και μια τσάντα μεταφοράς. Παίρνεις το MacBook μαζί σου στο αεροπλάνο και γενικά συμπεριφέρεσαι σαν να το είχες μαζί σου όταν έφυγες από την Ελλάδα. Περνάς από το τελωνείο χωρίς να δηλώσεις τίποτα.

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να συνδυάσεις τα βήματα 1.α και 2.β. Αν μπορείς, είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!!! γιατί διαβάζωντας αυτά που έγραψες αυτό πέρασε από το μυαλό μου...

Στην Ιταλία έγινε αυτό ακριβώς. Αγόρασα αυτό που ήθελα και τους δήλωσα πως δεν ήμουν Ιταλός και δεν θέλω να πληρώσω τον φόρο τους. Μου δώσανε ένα χαρτί όπου έγραψα τα στοιχεία του διαβατηρίου μου + κάτι άλλες παπαριές που δεν θυμάμαι, και μετά καθάρισα χωρίς τελωνεία κλπ καθότι η Ιταλία είναι μέλος Ευρωπαϊκής ένωσης και δεν περάσαμε...

 

Τώρα για Αμερική που παίζει η φάση τελωνείου με προβληματίζει... Πόσο εύκολο είναι να κάνεις την πάπια και να περάσεις στο χαλαρό?

 

Προσέξατε όμως το website της Apple αναφέρει πως οι τιμές είναι πλήν φόρων εκπτώσεων κλπ (Subtotal Please note that your subtotal does not include sales tax or rebates).

Το Amazon όμως έχει την ίδια τιμή 1299.99 η οποία είναι και τελική τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ιδέα για το χαρτί που λέτε. Εάν ισχύει αυτό τότε ο συνδυασμός 1 + 2β που λες georgeadams είναι όντως ο καλύτερος.:-D

 

το αγοράζεις χωρίς φόρο, το ανοίγεις πετάς κουτιά και ζελατίνες, βάζεις μία τσόντα background και έτοιμο το "μεταχειρισμένο" Macbook :mrgreen:

 

ελπίζω να απαντήσει κανένας που το έχει κάνει αυτό, να δούμε εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Πάσχα βρισκόμουν στο Chicago και ρώτησα στο Applestore για το θέμα της tax free αγοράς ενός MacBook. O υπάλληλος μου απάντησε αρνητικά.

Του είπα να ξαναρωτήσει τον υπεύθυνό του κι έτσι έκανε. Πάλι μου απάντησε αρνητικά.

Επίσης μου είπε ότι η εγγύηση ισχύει μόνο για την Αμερική και πρέπει να αγοράσω "επέκταση" για να ισχύει και στην Ευρώπη. Δε θυμάμαι το ακριβές ποσό , αλλά δεν ήταν μικρό (>150$).

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

molis girisa apo ameriki me to kenourio mou macbook ;)

kali fasi ine glitonis arketa xrimata kali agora loipon...

 

gia to taxfree klpklp an den exis alo laptop sti valitsa sou girnodas apla boris na peis oti ine to laptop sou... AN sou aniksoun ti valitsa pou emena osa iperatladika kai na exo kani kanis de mou anikse valitsa mas afinoun na pername etsi... afta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...