Προς το περιεχόμενο

Win XP Home και Win XP PRO τοπικό δίκτυο


ialysos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε jim22479, δοκίμασα να φτιάξω 1 νέο χρήστη στο σταθερό με password, κι 1 νεο χρήστη στο laptop επίσης με password. Και πάλι το αποτέλεσμα το ίδιο. Δε μπορώ να δω με ΤΙΠΟΤΑ από το laptop στο σταθερό. Τα home δεν έχουν κι επιλογή για απενεργοποίηση του Simple File Sharing όπως τα Pro, αλλιώς θα του λεγα ποιοι χρήστες έχουν δικαιώματα σε ποιους φακέλους του σταθερού.Θα κάνω μια τελευταία δοκιμή βάζοντας password στους "βασικούς" χρήστες των windows σε σταθερό και laptop, κι αφήνοντας μόνο αυτούς ως χρήστες και θα σας πω τι έγινε. Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακόμα τίποτα με το δίκτυο... Με τους χρήστες δεν κατάφερα να κάνω κάτι... Αυτά τα "£$%δικαώματα χρηστών των Home μου χουν σπάσει τα νεύρα... Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει πλέον είναι το service pack 2 που ίσως ορίσει κάποια δικαιώματα αφαλείας παραπάνω και γίνει η δουλειά. Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε εμπειρία από δικτύωση σε PC με Home edition ας προτείνει κάτι παιδιά, γιατί μιλάμε για μαγαζί με μεγάλο όγκο πελατείας που πρέπει κάποια στιγμή να μοιραστεί σε 2 υπαλλήλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά.χθες βράδυ έβαλα και το service pack 2 για win XP Home. Ήλπιζα ότι κάνει κάποιες ανανεώσεις για θέματα ασφαλείας κι ότι θα με άφηνε να ορίσω και δικαιώματα πρόσβασης σε συγκεκριμένους φακέλους για συγκεκριμένους χρήστες. Αλλά απότι φαίνεται μόνο για το security center υπάρχει αυτό... Anyway, αν έχει κάποιος κάποια ιδέα σχετικά με το τί παίζει ας την πει γιατί εγώ έχω στερέψει πια...Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα σχεδον ιδιο προβλημα που ειχα, αν και τα 2 PC ειχαν XP Pro, το προβλημα λυθηκε οταν εκανα λογαριασμο αλλα ΔΕΝ εβαλα password. Μονο Username και μονο σε αυτο που δεν μπορουσα να συνδεθω. Το αλλο δεν το πειραξα φυσικα.

Κανε μια δοκιμη, ποτε δεν ξερεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα προβληματα ειναι κοινα σε δικτυα workgroup.Ακου να δεις τι θα κανεις.Πηγαινε και βαλε κωδικο στους χρηστες που μπαινεις στα windows και στα 2 μηχανηματα.Πχ: στο λαπτοπ σου αν μπαινεις με administrator βαλτου κωδικο 1234 και στο αλλο Pc αν μπαινεις με User βαλτου και εκει ενα password.Απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να υπαρχει καποιο password για να μπορει να κανει authenticate.Αν καποιος βρει κατι αλλο ας το αναφερει.Εΐναι παντως πολυ συχνο το προβλημα και λυνεται αν δοκιμασεις διαφορα με τα accounts των χρηστων

 

Ακριβώς αυτό. Φτιάξε ένα κοινό χρήστη με ίδιο user name και password και στα δύο pc. Και φυσικά όρισέ τους ως administrator. Κανονικά θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τα replies mitsos24 kai sorath, αλλά επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα και στο τοπικό δίκτυο του σπιτιού μου πριν 2 μήνες(αλλά με 2 PC με Win XP PRO), είχα δοκιμάσει να παίξω με τους χρήστες και τελικά το δίκτυο λειτούργησε... Αυτό που έχω κάνει με αυτό το δίκτυο είναι ότι έχω φτιάξει 2 χρήστες στα 2 PC με το ίδιο username και το ίδιο password που είναι κι οι 2 admins. Δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω 2 χρήστες με το ίδιο username αλλά χωρίς password, αλλά δε μπορώ να δω τη διαφορά..Το πρόβλημα είναι στον καθορισμό των δικαιωμάτων χρήσης των κοινόχρηστων φακέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις απενεργοποιησει τον guest ειτε στα home ειτε στα pro?

Αυτο μπορει να ειναι προβλημα. Βλεπεις, τα ηλιθια home κανουν ολο το sharing με το χρηστη guest ασχετα με το τι χρηστη νομιζεις εσυ οτι μπαινεις. Αν ο Guest ειναι locked σε οποιοδηποτε μηχανημα δεν θα εχεις shares. Γι αυτο αν ειχες pro και στα 2 και εβγαζες το simple file sharing δεν θα ειχες προβλημα. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κανεις φορματ. Αν και παλι δεν δουλευει, δεν ξερω τι φταιει αλλα ειμαι σιγουρος οτι λυνεται χωρις φορματ. Κατι αλλο απλα μας διαφευγει αυτη τη στιγμη.

Στο ενδιαμεσο, μια λυση ειναι να κατεβασεις ενα δωρεαν FTPServer (πχ filezilla) και να σηκωσεις ftp server σε ενα απο τα μηχανηματα (δεν ειναι πολυ βαρυ ουτε χρειαζεται να ειναι συνεχεια ανοιχτο). Το ftp θα δουλεψει ο κοσμος να χαλασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς δεν μπορεί να τον δει; Δεν τον βλέπει καθόλου ή αν προσπαθήσεις να μπεις σου πετάει μήνυμα ότι δεν έχεις δικαιώματα να μπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Planetman, εννοώ ότι όταν πάω είτε από το My Network Places, είτε από το Start-->Run-->\\198.162.0.1, μου πετάει το μήνυμα που λες για το ότι δεν έχουν οριστεί κατάλληλα δικαιώματα σαυτό το μηχάνημα. Στο σπίτι με το ίδιο πρόβλημα και με 2 PC με win XP PRO SP2,το έλυσα με τη δημιουργία χρηστών και κατάλληλα δικαιώματα που είπαν τα παιδιά. Τώρα με τα XP Home SP2 δεν ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο. Μπορεί να δοκιμάσω το filezilla, απλά δεν ξέρω αν βολεύει γιατί θέλω συνεχή πρόσβαση του laptop σε συγκεκριμένο κατάλογο του desktop(λόγω κοινής βάσης δεδομένων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χτες το ίδιο πρόβλημα με ένα laptop που του έκανα φρέσκια εγκατάσταση. Μάλλον είχα ξεχάσει να απενεργοποιήσω το windows firewall στο laptop και γι'αυτό δεν μπορούσα να το δω, αλλά από το laptop έβλεπα τος κοινόχρηστους καταλόγους στο PC μου οπότε έκανα τη δουλειά που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall ήταν απτα πρώτα που έλεγξα γιατί την έχω ξαναπατήσει έτσι. Το μόνο πράγμα που μενδιαφέρει είναι να δει το laptop(win XP PRO) ένα συγκεκριμένο ££££κατάλογο του desktop(win XP Home) για να μπορέσει να δουλέψει ένα πρόγραμμα που χρειάζεται να γράφει σε μια κοινή βάση δεδομένων που είναι εγκατεστημένη στο desktop. Αυτό είναι όλο και εν ξέρω που μπορεί να είναι το πρόβλημα... Θα δοκιμάσω να ενεργοποιήσω τον λογαριασμό του guest στο desktop να δω τι ΣΚ%/& θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως εχει εδω κατι

Τρόπος ρύθμισης παραμέτρων της κοινής χρήσης αρχείων στα Windows XP

"Το περιβάλλον εργασίας χρήστη "Απλή κοινή χρήση αρχείων" (Simple File Sharing) είναι πάντα ενεργοποιημένο σε υπολογιστές που βασίζονται σε Windows XP Home Edition. (enw sta pro ειναι το default, αλλα μπορει να αλλαξει...) Από προεπιλογή, το περιβάλλον εργασίας χρήστη "Απλή κοινή χρήση αρχείων" (Simple File Sharing) είναι ενεργοποιημένο σε υπολογιστές που βασίζονται στα Windows XP Pro"

 

 

ή εδώ

xp networking faq

Q: I have two computers on the network and they are both running Windows XP. The problem is with one of the computers on the network. I can access shared files on one computer. When I try to access any of the shared files and connect to the other computer I get the following error:

PC#1 is not accessible. You might not have permission to use this network resource. Contact the administrator of this server to find out if you have access permissions.

 

Logon failure: the user has not been granted the requested logon type at this computer.

A: On any XP Pro computer check the Group Policy settings. Check your Local Security Policy (Click Start - Control Panel - Administrative Tools). Click to expand Local Policies, then click User Rights Assignments. Click "Access this computer from the network" and make sure that the Everyone group is included. Click "Deny access to this computer from the network" and make sure that the Everyone group is NOT included.

If the computer runs Windows XP Home Edition, the "secpol.msc" program isn't available to make the required user right assignments. Use the ntrights utility that is part of the Windows 2003 Resource Kit Tools to make the change. To do so, follow these steps:

1. Download and install the Windows Server 2003 Resource Kit Tools.

2. Click Start | All Programs | Windows Resource Kit Tools | Command Shell. Type these lines at the command prompt. The second and third commands are case-sensitive, so type them exactly as shown. Note the "+r" in the second one and the "-r" in the third one:

net user guest /active:yes

ntrights +r SeNetworkLogonRight -u Guest

ntrights -r SeDenyNetworkLogonRight -u Guest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αυτο με το "πρεπει να φτιάξω τον ιδιο χρήστη user X, pass Y και στα 2 pc για να αλληλοβλέπονται" δεν ισχύει.

καλού-κακού όμως, στο pc που θα μοιράζεται τα αρχεια του με αλλους (στην περιπτωσή σου το desktop me ta Home), ο user που ενεργοποιεί τα shares, πρέπει να έχει password. Να μην ειναι κενό.

 

*αν επιμενεις να εχει κενό pass, θελει κατι πειραγματα σε local security settings, αλλα δεν ξερω αν ειναι δυνατά σε xp Home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

random, thanx γιατί φαίνεται ότι ασχολήθηκες. Θα κατεβάσω το 2003 resource kit tools και θα ακολουθήσω τις οδηγίες μήπως δώσει λύση γιατί το format είναι η τελευταία λύση που έχω στο κεφάλι μου. Δε θέλω ούτε να σκεφτώ την περίπτωση που δε λειτουργήσει σωστά το backup και restore του προγράμματος στην περίπτωση που τελικά αποφασίσω να κάνω format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε ialysos, επειδη βλεπω οτι εχεις ταλαιπωρηθει αρκετα δοκιμαζοντας πολλα πραγματα, θα σε ρωτησω το εξης....Στα πρωτα σου ποστ ειπες οτι εχεις δωσει στατικες ip στα pc και gateway την ip του κεντρικου pc....ελπιζω ομως να τα εχεις βαλει και στο ιδιο υποδικτυο ετσι; Για πες μας στο subnet mask τι εχεις βαλει και στα 2; Ενδεικτικα να σου πω πως για ενα 4αρι υποδικτυο, δηλαδη να εχεις δυνατοτητα να συνδεσεις 4 pc στο ιδιο δικτυο θα πρεπει το subnet mask να ειναι 255.255.255.252 σε ολα τα pc....Για ριξε ενα βλεφαρο και πες μας!!;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε stormrider84, στο υποδίκτυο έχω βάλει το 255.255.255.0 που δεν πρέπει να μου δημιουργεί το πρόβλημα. Πάντως, δοκιμάζοντας το κολπάκι του random με το Windows Server 2003 Resource Kit Tools, το πρόβλημα λύθηκε μετά το πρώτο restart... Thanx a lot παιδιά για όσους post-άρανε είστε no1!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...