Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
όταν λες τη θρησκεία που πιστεύω της πλάκας και γραφική, είναι σαν να λες κι εμένα.

 

Καταλαβαίνω τι λες. Όμως με την ίδια λογική, εφόσον το κάπνισμα είναι μαλακία, τότε τι συνεπάγεται πως είναι ένας καπνιστής;

Οκ, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το κάπνισμα είναι αυτοκαταστροφικό, αντί να το βαφτίσει μαλακία, ώστε να είναι πιο light ο χαρακτηρισμός.

Πώς περιμένεις όμως να χαρακτηρίσω κάτι που το θεωρώ παράλογο, απόρροια του ανθρώπινου φόβου και της ανάγκης για έναν υπερφυσικό μπαμπά, και που τα γεγονότα που υποτίθεται ότι αποτελούν την ιστορική του αλήθεια είναι η νεκρανάσταση, η άσπιλη σύλληψη, το περπάτημα στο νερό και διάφορα άλλα που θα ζήλευε και ο Μαίκ Λαμάρ και ο Ξανθός Μάγος των 80's ?

 

 

όταν λέω πως κάνετε γενικεύσεις της πλάκας....

ΜΟΥ λες τη θρησκεία της πλάκας και πνευματική αναπηρία

και εδώ μιλάς για το ΠΩΣ την διαχειρίζεται το κράτος μας

θες να μιλήσουμε για το αν πρεπει να διδάσκεται στα σχολεία;

για το αν επρεπε να πληρώνουμε λεφτά στην εκκλησία;

 

ευχαρίστως. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ εχουν αυτά με το Χριστό και την διδασκαλία του μου λες; ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ με το αν και γιατί πιστεύω εγω σε αυτά;

 

Έχουν κάθε σχέση με τη θρησκεία, από τη στιγμή που είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Κάποιοι το έστησαν αυτό.

Το έκαναν θεσμό που λέγεται εκκλησία. Και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Η δήθεν διδασκαλία του Χριστού, δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ότι βόλευε εκείνα τα χρόνια, αυτούς που τη δημιούργησαν.

 

σεβασμό δε θα δείξεις σε αυτά που σε ενοχλούν, αλλά ΕΔΩ στο ΦΟΡΟΥΜ

σεβασμό θα δείξεις σε μένα και στους άλλους, γιατι ΕΓΩ και ΚΑΝΕΙΣ άλλος που πιστεύει, δεν βγήκε να σε πει: θύμα προπαγάνδας, κλειστόμυαλο, εγωκεντρικό, υλιστή, και άλλα πολλά επειδή είσαι άθεος (ή ότι άλλο θες) και μπορεί να μας ενοχλείς που υπάρχεις.

 

αφου έχεις πολύ μυαλό πρεπει να καταλάβεις πως δεν ζηταω να μην εκφραζει καποιος την αντιθεση του απλα να μην ειναι προκλητικός

οταν λες πως ειναι βλακειες αυτα που πιστευω μπορω κι εγω να πω πως ειναι βλακειες αυτα που λες.

το θεμα ειναι πως ειμαστε μια γαμωπαρεα και δε καταλαβαινω γιατι σας αρεσει να προκαλείτε

 

Συμφωνώ στο ότι είμαστε μια γαμωπαρέα, αλλά τι περιμένεις; Να χαριστώ;

Παρεμφερή συζήτηση έκανα προχθές με παιδικούς μου φίλους, και τα ίδια έλεγα. Με το ίδιο ύφος.

Δεν κόψαμε την καλημέρα ο ένας στον άλλο.

 

ζούμε όλοι 100 χρόνια στο άπειρο του χρόνου

σε μια κουκίδα στο άπειρο του χώρου

και νομίζετε πως εξηγήσατε το σύμπαν και είστε ικανοί να αποδείξετε πως δεν υπάρχει κάτι ανώτερο.

 

Έλα όμως που το λογικό λάθος, υπάρχει στη δική σου πλευρά.

Γιατί εσύ οφείλεις να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου. Όπως κι εγώ, αν ισχυριζόμουν ότι υπάρχουν πράσινα όντα με τρεις όρχεις στο εσωτερικό της γης. Η "αδυναμία" της μη-κατάριψης του ισχυρισμού μου, δεν τον κάνει ιστορικό γεγονός.

Και άλλωστε, ΚΑΘΕ τέτοια συζήτηση καταλήγει από την πλευρά των θρησκευομένων, στους ίδιους άξονες:

- Η θρησκεία στηρίζεται στην πίστη (έτσι φλου, για να γουστάρουμε)

- Ο θεός δεν εξηγείται με την ανθρώπινη λογική (άρα κάθε παπαρια μπορεί να είναι εφικτή)

- Έχω ανάγκη να πιστεύω.

 

Και ξέρουμε πολύ καλά πως αν αυτή την κουβέντα την κάναμε πριν 200 χρόνια, θα είχες πολλά "ανεξήγητα" να μου αραδιάζεις ως θεικά μυστήρια. Τα ίδια που σήμερα θα ντρεπόσουν να τα αναφέρεις ως τέτοια.

 

btw κάποιος βιολόγος ονόματι Richard Dawkins με το βιβλίο The Selfish Gene ισχυρίζεται πως το εξήγησε το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι ο Ξανθος μαγος τον 80s???

 

To αντίπαλον δέος του Μάικ Λαμάρ.

Αλλά ήταν γτπ, αφού το μόνο που έκανε ήταν να τρυπάει και καλά το χέρι του με κάτι βελόνες για το κέντημα.

Τουλάχιστον ο Μαϊκ είχε βγάλει και στο εμπόριο, το μπαστούνι του μάγου που το έκανες να περιστρέφεται γύρω σου με τη δύναμη του μυαλού.

Μεγάλη η χάρη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος επιτέλους;

Απορρώ τι κόμπλεξ έχουν ορισμένοι με θρησκείες, Αλβανούς, Ελλάδες, Τουρκίες κτλ.

Για όλα αυτά υπαρχει εξήγηση και βρίσκεται στο Κόμμα (είπαμε ένα είναι) και στην οικογένια που μεγάλωσε.

Ξεκολάτε μην προσπαθείτε να φέρεται όλα τα θέματα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FAN, το πρόβλημα είναι εκεί, θέλεις δε θέλεις να το παραδεχθείς! και ειναι εκεί, γιατί πολύς κόσμος, προτιμάει να μην το βλέπει, ή μάλλον να κάνει ότι δεν το βλέπει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γεια σας, έκανα σπλιτ το θρεντ.

 

 

 

δν ξέρω, έχεις ποστάρει πιξ; =ρ

 

 

αααχχχ.. δεν θέλω να σε κολάσω και είσαι και θεοσεβούμενος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απορία: αφού είναι μια χαζή Χριστιανική τελετή, γιατί συμμετέχεις; Σε υποχρεώνει κανένας; Υποτίθεται ότι τώρα έγινες πνευματική μητέρα αυτού του παιδιού. Αφού, καθώς φαίνεται, δεν πιστεύεις στη βάφτιση, τι στο moderator έγινες νονά;

 

Καλό φθινόπωρο, btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γέλιο έχει πάντως όταν ζητήσεις απο κάποιον που δεν πιστεύει στον Θεό να σου δώσει τα επιχειρήματα - αποδείξεις του... Ενίοτε δε όταν ζητήσεις και απο κάποιον που πιστεύει να σου δείξει το αντίστοιχο... ΚΑΙ ΟΧΙ κατα τα άλλα φίλτατε punky, δεν έχει σχέση η θρησκεία με το τι πιστεύεις... Η εκκλησία είναι μούφα, η θρησκεία όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: αφού είναι μια χαζή Χριστιανική τελετή, γιατί συμμετέχεις; Σε υποχρεώνει κανένας; Υποτίθεται ότι τώρα έγινες πνευματική μητέρα αυτού του παιδιού. Αφού, καθώς φαίνεται, δεν πιστεύεις στη βάφτιση, τι στο moderator έγινες νονά;

 

Καλό φθινόπωρο, btw.

 

Δηλαδή αν εσένα (όντας άθεος) σου έλεγε ο κολλητός σου που τον ξέρεις 20 χρόνια ότι θέλει να του βαφτίσεις το παιδί, και ως νονός να αποκτήσεις την (υποτίθεται) πιο κοντινή σχέση που έχει ο νονός με το βαφτισιμιό, τι θα έκανες;

Θα έλεγες "χεσμένο σε έχω" ή "με τιμά η πρόταση να έχω μια δεμένη σχέση με το παιδί και αίμα σου, αρχής γενομένης από ένα φολκλόρ γεγογός έστω κι αν δεν το πιστεύω;"

Μη λέμε και μπαρούφες τώρα. Όπως το "γιατί δεν απαρνείσαι το δώρο των Χριστουγέννων στην εργοδοσία σου?"

 

ΚΑΙ ΟΧΙ κατα τα άλλα φίλτατε punky, δεν έχει σχέση η θρησκεία με το τι πιστεύεις... Η εκκλησία είναι μούφα, η θρησκεία όχι.

 

Άρα ρε mate, τότε μιλάς ως αιρετικός και έχεις την ατομική δική σου κοσμοθεωρεία, αφού δεν ασπάζεσαι τη γραμμή της εκκλησίας.

Πιστεύεις έτσι γενικά και αόριστα ότι κάποιος υπερφυσικός μπαμπάς σε αγαπάει, σε προστατεύει και θα σε πάρει εκ δεξιών του αντί να γίνεις οργανικό λίπασμα.

Περίπου ότι πιστεύει και ένα παιδάκι που μεγαλώνει σε ορφανοτροφείο, που φαντασιώνεται πως μια μέρα θα εμφανιστεί ο βιομήχανος μπαμπάς του να το πάρει από κει μέσα. Οκ, είπα σεβαστό αυτό, σαν εσωτερική ανάγκη και αδυναμία. Αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...