Προς το περιεχόμενο

Ο Σατανάς στην Επιστήμη, ο Μεσαίωνας στη Θρησκεία, ο Γιώργος στο Τηλέφωνο.


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορία: αφού είναι μια χαζή Χριστιανική τελετή, γιατί συμμετέχεις; Σε υποχρεώνει κανένας; Υποτίθεται ότι τώρα έγινες πνευματική μητέρα αυτού του παιδιού. Αφού, καθώς φαίνεται, δεν πιστεύεις στη βάφτιση, τι στο moderator έγινες νονά;

 

Καλό φθινόπωρο, btw.

 

wellcome back φιλτατε Snoob!!!!

Δε θα διαφωνήσω σε αυτό που λες ότι έκανε λάθος "επιλογή" , αλλά αφού ήθελε να είναι νονά του παιδιού (πνευματική μητέρα του), και η οικογένειά του ήθελε να βαφτιστεί σε εκκλησία, τότε ο μόνος τρόπος ήταν να συμμετέχει στη χαζή χριστιανική τελετή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 720
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απορία: αφού είναι μια χαζή Χριστιανική τελετή, γιατί συμμετέχεις; Σε υποχρεώνει κανένας; Υποτίθεται ότι τώρα έγινες πνευματική μητέρα αυτού του παιδιού. Αφού, καθώς φαίνεται, δεν πιστεύεις στη βάφτιση, τι στο moderator έγινες νονά;

 

Καλό φθινόπωρο, btw.

 

γιατί όλα τα πράγματα είναι θέμα προσωπικής αντίληψης. Ηθελα όσο τίποτα να είμαι κοντά στο ζευγάρι και πόσο μάλλον στο μωρό και ο τρόπος ήταν να γίνω νονά. Το αν πιστεύουν οι γονεις του παιδιού και επιλέγουν να το βαφτίσουν δεν έχει σχέση με την δική μου γνώμη για την εκκλησία και το παππαδομάνι. Εγω το δικό μου παιδί δεν θα το βαφτίσω αλλά και πάλι δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά γιατι η "θρησκεία" συνάδει με το κοινωνικό στάτους. Αν λοιπόν αναγκαστώ, θα το κάνω και εγω ασχετά τι πιστεύω... Σκέψου πόσα πράγματα κάνουμε στην καθημερινότητα μας που δεν τα πιστεύουμε....

Και να σου πώ κάτι, χεσμένη την έχω την εκκλησία και το που πιστεύει ο καθένας δεν το κρίνω ουτε το χλευάζω.

Και νονά έγινα γιατί θέλω αυτό το παιδί να με νιώθει κοντά του και ο τίτλος της νονάς προσθέτει μια αίγλη στην γοητευτική προσωπικότητα μου όπως και να έχει... ;p Δεν είμαι λοιπόν αντίθετη με το να είμαι και να νιώθω "πνευματική μητέρα" μιας γλυκητατης μπέμπας, είμαι όμως αντίθετη με τον τρόπο που γίνομαι και αυτό πιστεύω είναι θεμιτό.

 

Λουσι χαιρομαι που χάρηκες με την επιστροφή μου :) :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όλα τα πράγματα είναι θέμα προσωπικής αντίληψης. Ηθελα όσο τίποτα να είμαι κοντά στο ζευγάρι και πόσο μάλλον στο μωρό και ο τρόπος ήταν να γίνω νονά. Το αν πιστεύουν οι γονεις του παιδιού και επιλέγουν να το βαφτίσουν δεν έχει σχέση με την δική μου γνώμη για την εκκλησία και το παππαδομάνι. Εγω το δικό μου παιδί δεν θα το βαφτίσω αλλά και πάλι δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά γιατι η "θρησκεία" συνάδει με το κοινωνικό στάτους. Αν λοιπόν αναγκαστώ, θα το κάνω και εγω ασχετά τι πιστεύω... Σκέψου πόσα πράγματα κάνουμε στην καθημερινότητα μας που δεν τα πιστεύουμε....

Και να σου πώ κάτι, χεσμένη την έχω την εκκλησία και το που πιστεύει ο καθένας δεν το κρίνω ουτε το χλευάζω.

Και νονά έγινα γιατί θέλω αυτό το παιδί να με νιώθει κοντά του και ο τίτλος της νονάς προσθέτει μια αίγλη στην γοητευτική προσωπικότητα μου όπως και να έχει... ;p Δεν είμαι λοιπόν αντίθετη με το να είμαι και να νιώθω "πνευματική μητέρα" μιας γλυκητατης μπέμπας, είμαι όμως αντίθετη με τον τρόπο που γίνομαι και αυτό πιστεύω είναι θεμιτό.

 

Λουσι χαιρομαι που χάρηκες με την επιστροφή μου :) :P :)

 

σαν την αιγλη του ζαπειου ενα πραγμα.... αντε ρε ψωνιοοοοοοοοοοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wellcome back φιλτατε Snoob!!!!

Δε θα διαφωνήσω σε αυτό που λες ότι έκανε λάθος "επιλογή" , αλλά αφού ήθελε να είναι νονά του παιδιού (πνευματική μητέρα του), και η οικογένειά του ήθελε να βαφτιστεί σε εκκλησία, τότε ο μόνος τρόπος ήταν να συμμετέχει στη χαζή χριστιανική τελετή!

 

αυτό ακριβώς !!! ;)

 

@1980 πειράζει που είμαι και μεγάαααλη φίρμα πειράααζει ??? (τραγουδιστά) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ρε mate, τότε μιλάς ως αιρετικός και έχεις την ατομική δική σου κοσμοθεωρεία, αφού δεν ασπάζεσαι τη γραμμή της εκκλησίας.

Πιστεύεις έτσι γενικά και αόριστα ότι κάποιος υπερφυσικός μπαμπάς σε αγαπάει, σε προστατεύει και θα σε πάρει εκ δεξιών του αντί να γίνεις οργανικό λίπασμα.

Περίπου ότι πιστεύει και ένα παιδάκι που μεγαλώνει σε ορφανοτροφείο, που φαντασιώνεται πως μια μέρα θα εμφανιστεί ο βιομήχανος μπαμπάς του να το πάρει από κει μέσα. Οκ, είπα σεβαστό αυτό, σαν εσωτερική ανάγκη και αδυναμία. Αλλά μέχρι εκεί.

 

Δεν είμαι σύμφωνος με τον Χριστιανισμό σε όλα όσα λέει. Δεν πιστεύω π.χ τα bold... Εσύ δηλαδή έχεις καταλήξει ότι το σύμπαν και όλα όσα βρίσκονται μέσα σε αυτό, δημιουργήθηκαν μοναχά τους??? Ή ότι κάτι (θες πέστο ''Θεό'', θες πέστο ''ξηκλξση'') τα έφτιαξε? Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε τυχαία? Τόσο τυχερός είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς !!! ;)

 

@1980 πειράζει που είμαι και μεγάαααλη φίρμα πειράααζει ??? (τραγουδιστά) :P

 

εχει και ηχητικη υποκρουση πολεμος των αστρων απο πισω η δηλωση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σύμφωνος με τον Χριστιανισμό σε όλα όσα λέει. Δεν πιστεύω π.χ τα bold... Εσύ δηλαδή έχεις καταλήξει ότι το σύμπαν και όλα όσα βρίσκονται μέσα σε αυτό, δημιουργήθηκαν μοναχά τους??? Ή ότι κάτι (θες πέστο ''Θεό'', θες πέστο ''ξηκλξση'') τα έφτιαξε? Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε τυχαία? Τόσο τυχερός είναι???

 

αερια και αστρικη σκονη. αυτο ειναι ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αερια και αστρικη σκονη. αυτο ειναι ολο.

 

Που κάποιος τα είπε να υπακούν στην βαρύτητα για να ενωθούν και να φτιάχνουν πλανήτες??? Τότε ακόμα και έτσι μπορεί στην βαρύτητα να χρωστάμε αυτό που είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή έχεις καταλήξει ότι το σύμπαν και όλα όσα βρίσκονται μέσα σε αυτό, δημιουργήθηκαν μοναχά τους??? Ή ότι κάτι (θες πέστο ''Θεό'', θες πέστο ''ξηκλξση'') τα έφτιαξε? Πιστεύεις ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε τυχαία? Τόσο τυχερός είναι???

 

Δεν έχω καταλήξει στα πάντα βέβαια.

Έχω καταλήξει όμως σίγουρα στο ότι είναι αστείες οι ανθρωπομορφικές θεότητες-εξηγήσεις για το σύμπαν. Από το Δωδεκάθεο μέχρι τον Θωρ. Και από τον Όσιρη, μέχρι τον μουσάτο καλοκάγαθο εβραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...