Προς το περιεχόμενο

ASUS vs Gigabyte for Motherboard


gandrian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gigabyte ναι θεωρείται αρκετά καλή σε μοντέλα όπως το S3 ή το DS4. Το high-end της όμως (ναι, ναι η DQ6) πάσχει από τρομερά bugs ... Επίσης το silly bios που έχει, είναι πλέον πασίγνωστο ... :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τώρα τελευταία παρατηρήται και το φαινόμενο ασυμβατότητας της κάρτας γραφικών με μητρικές asus...

Link me plz....

 

Τελος παντων τωρα βγαινει ο καθενας και λεει το μακρυ του και το κοντο του...Εγω θελω τη μια γιατι ειναι ετσι δε θελω την αλλη γιατι την ειχα κι εβγαλε προβληματα κλπ

 

Η ουσια ειναι μια,

Ολες οι καταξιωμενες εταιρίες που ειναι χρονια στο χορο ειναι καλες.

Ολες εχουν προβληματικα mobo κατα καιρους

Ολες εχουν κι απο ενα δυνατο σημειο.(π.χ DFI=o/c)

 

Το θεμα ειναι ποιες ειναι οι αναγκες σου και ποια μαρκα τις εξυπηρετει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα τα καλά μοντέλα της Asus είναι και αξιόπιστα και τεχνολογικά και ποιοτικά.Οπως σε όλες τις εταιρίες για θεμα κόστους η ποιότητα πέφτει χρονο με το χρόνο.Ετσι υπαρχουν και προβληματικες mobo όχι μόνο σαν μοντέλο.Μπορείς να πάρεις ενα κορυφαίο τεχνολογικά μοντέλο και να σου βγεί προβληματικό σαν παρτίδα.-Η ταλαιπωρία είναι ίδια και να μην μείνεις ευχαριστημένος,γιατι μια ίδια παρτίδα μπορεί να κυκλοφορεί παντού.

 

Εγω προτείνω να κοιτάξεται και από Αβιτ πλευρά κάποια prο ή max. Tουλάχιστον βγάζουν τις χαμηλότερες θερμοκρασίες για μητρικές μαζί με τις DFI (που DFI κυκλοφορούν λίγα μοντελα στην Eλλάδα ,η εγγύηση τους είναι προβληματική και τα bios τους έχουν προβληματικο recovery σε περίπτωση λάθος flash).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emena paidia xalase h asus poy eixa kai tin esteila gia antikatasthsh alla epeidh den thn eixan moy balane mia gigabyte ga-8i915p duo pro enw ayth poy eixa htan mia asus p5gd1.H gigabyte nomizw exei kalytera xarakthristika apo thn asus poy eixa ti lete?Sorry an bghka ligo offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας να τη συγκρινεις με τη P5K deluxe τοτε συγκρινης του φουτσα με τη βουρτσα...

 

Εννοειται η P5K deluxe ειναι καλυτερη μητρική και πανω απ ολα χιλιοδοκιμασμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pantos se studio pc's vazo mono gigabyte kai abit an kai teleftea i abit me exei psiloxazepsi kai koitao glika glika tis msi pou apo oti vlepo sto net einai poli axiologes.

asus pantos oxi pote ta megaltera provlimata asimvatotitas me pro kartes ixou mou exoun tixi me asus, asrock kai evga. den leo oti einai moufes se kamia periptosi alla toulaxiston se audio pc eixa provlimatakia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικό μήνυμα απο phovos

Τελος παντων τωρα βγαινει ο καθενας και λεει το μακρυ του και το κοντο του...Εγω θελω τη μια γιατι ειναι ετσι δε θελω την αλλη γιατι την ειχα κι εβγαλε προβληματα κλπ

 

Δεν λέω τα μακρύ μου και το κόντο μου μιας και κοντό δεν έχω, αλλά το θέμα είναι ότι είμαι αρκετά ψαγμένος gamer.Η asus είχε και έχει πολλά προβλήματα τα οποία όμως δεν είναι εμφανή σε όλα τα παιχνίδια.Έχω κάμει αρκετό search και εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα ασυμβατότητας μητρικής-vga στο μηχάνιμα μου με asus μητρική.

Ο καθένας λέει την άποψη του μετά από την προσωπική του έρευνα και καλό θα ήταν να την σέβεσαι και να μην απαντάς έτσι.

Πάντα φιλικά Χλαπάτσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chaintech που δεν ειπαρχει δυστιχος πια.

 

 

4,5 χρόνια την έχω στο zenith (τη mobo...)!!

 

Δυστυχώς είναι υποχρονισμένη (με το FSB στα 133MHz), έπρεπε να βρω κάτι σε 166MHz να δείξει τα δόντια της!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω τα μακρύ μου και το κόντο μου μιας και κοντό δεν έχω' date=' αλλά το θέμα είναι ότι είμαι αρκετά ψαγμένος gamer.Η asus είχε και έχει πολλά προβλήματα τα οποία όμως δεν είναι εμφανή σε όλα τα παιχνίδια.Έχω κάμει αρκετό search και εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα ασυμβατότητας μητρικής-vga στο μηχάνιμα μου με asus μητρική.

Ο καθένας λέει την άποψη του μετά από την προσωπική του έρευνα και καλό θα ήταν να την σέβεσαι και να μην απαντάς έτσι.

Πάντα φιλικά Χλαπάτσας.[/quote']

 

Το quote ηταν γιατι σου ειπα να μου δωσεις ενα link γι αυτο που λες περι ασυμβατοτητας.

 

Το υπολοιπο msg ηταν γενικό κι αοριστο και δεν ηταν για σενα.Από κει και περα καλη ειναι η προσωπική εμπειρία αλλά αντιπροσωπευει ενα ελαχιστο εως μηδαμινό ποσοστο της αγορας που θελει την ASUS ως το μεγαλυτερο κατασκευαστη Motherboard στο κοσμο.

 

Επίσης και η μητρική μου δε δεχεται noname μνημες και kingston αλλά αυτο δε τη κανει κακή μητρική, απεναντιας ηταν η καλυτερη motherboard για socket 939 και δε μιλαω για αλλη απο τη DFI lanparty SLi-DR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι κοιτάζεις πρώτα για Abit και Asus, βλέπεις τι προσφέρουν τα μοντέλα που κυκλοφορούν και αν δεν σε ικανοποιούν ψάχνεις για άλλη εταιρία. Στο θέμα overclock η Abit έχει παράδοση αλλά αν σε ενδιαφέρει το άθλημα καλύτερα να σου πουν τα παιδιά τι καλό κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως από την δική μου και την 945 που την έχω φάει με το κουτάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος...

γενικά προτείνω GIGABYTE, τις θεωρώ μία κλάση παραπάνω,αν και συμφωνώ πως το high end μοντέλο της είναι απογοήτευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DS$ yeap αλλα DQ6 αστα να πανε, αθλιο bios και πολλα bugs..

 

Η Gigabyte ναι θεωρείται αρκετά καλή σε μοντέλα όπως το S3 ή το DS4. Το high-end της όμως (ναι, ναι η DQ6) πάσχει από τρομερά bugs ... Επίσης το silly bios που έχει, είναι πλέον πασίγνωστο ... :razz:

 

εγώ πάντως από την δική μου και την 945 που την έχω φάει με το κουτάλι είμαι πολύ ευχαριστημένος...

γενικά προτείνω GIGABYTE, τις θεωρώ μία κλάση παραπάνω,αν και συμφωνώ πως το high end μοντέλο της είναι απογοήτευση...

 

Ας ξαναγράψω μια και δεν πήρα απάντηση στο προηγούμενο μήνυμά μου και

πιο πολλά άτομα γράφουν για την DQ6.

 

Γιατί είναι απογοήτευση ? Ποια είναι τα τρομερά bugs που έχει ?

 

Η DS4 και η DQ6 είναι ίδιες με πολύ μικρές διαφορές, η πιο σημαντική

από τις οποίες είναι οι παραπάνω φερίτες και πυκνωτές που έχει η DQ6

γύρω από το socket με αποτέλεσμα το regulating να έχει 12 virtual φάσεις

(6 κανονικές) ενώ η DS4 έχει 6.

Οι άλλες διαφορές είναι στα παραπάνω e-sata brackets και στο TPM.

 

Από ό,τι διαβάζω σε πολλά ξένα φόρουμ, το μόνο bug που θυμάμαι είναι

το μεγάλο vdroop που έχουν. Ποια είναι λοιπόν τα τρομερά bugs ?

 

Το "silly bios" σε τι αναφέρεται ? Στο ότι δεν δείχνει την τρέχουσα τιμή

στο monitoring και στο ctrl+f1 που πρέπει να πατήσεις για να δεις τις

πιο προχωρημένες επιλογές ? Το ίδιο interface έχουν όλες όχι μόνο η DQ6.

 

Που έγκειται η "απογοήτευση" ?

 

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου ενδιαφέρομαι για μία από

τις δύο (και κλείνω προς την DQ6 λόγω πολύ μικρής διαφοράς στην τιμή)

για αυτό θέλω να μου αναλύσετε τι εννοείτε. (Και γενικά δεν είναι σωστό

να λέμε κάτι χωρίς να επιχειρηματολογούμε)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...