Προς το περιεχόμενο

Zero pixel warranty σε 19αρα


trustfm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν είμαι σε μεγάλο δίλλημα π'ανω σε αυτό το θέμα.

To eshop παρέχει οθόνες οπως αυτήν εδώ με zero pixel εγγύηση. T θέμα είναι οτι γενικά η lg δεν αναφέρει πουθενά στο site οτι παρέχει "ISO 13406-2 Class 1" . Να θυμήσω εδώ οτι class 2 πρέπει να έχει 3 καμμένα πιξελς και πάνω .

Η μόνη οθόνη που δίνει "ISO 13406-2 Class 1" εγγύηση (0 πίξελς) είναι η

190B7CS και η

190X7FB της philips.

 

Tώρα ρωτώ έχει κανεις πάρει καμμια lg 19αρα και να την έχει επιστρέψει επιτυχώς με ένα μονο καμμένο πίξελ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι στο εξωτερικό και απο εκεί θα την πάρω. Εδώ στάνταρ δεν παρέχουν zero pixel οι lg. Το θέμα είναι οτι ουδέποτε η lg υποστήριξε το standar "ISO 13406-2 Class 1"

Με μια πρώτη ματιά σ αυτό το site θα δείτε ξεκάθαρα οτι η lg δεν υποστιρίζει 0 pixels καμμένα.

 

Τώρα υπάρχουν 3 εκδοχές

1) Στο eshop λένε ψέμματα

2) Μπορεί να πα΄ρεχουν zero pixels αυτοί μονάχα για Ελλάδα (μου φένεται απίστευτο) όπως παρέχει zero pixels warranty η samsung μονάχα στην νότιο κορέα

3) Μπορεί να ενοούν μόνο 0 pixel tollerance και όχι zero subpixels tollerance.Δηλ κοντολογής να σας το κάνω λιανά αν έχεις 2 κόκκινα pixels δεν στην αλλάζουν αν ήταν καμμένα θα στο καναν .

 

Γενικότερα να ξέρετε οτ απο έρευνα που έκανα όλα τα μονιτορς όταν μιλάνε για εγγύηση προβάλλουν την "ISO 13406-2 Class 2" που αυτό απλούστατα σημαίνει 3blacks 3whites 7subpixels tollerance . Αυτό που σας γράφω ισχύει και σε τρομερά καλά μονιτορς όπως IIYAMA EIZO SAMSUNG !!! . Τα μόνα "ISO 13406-2 Class 1" πρέπει τελικά να είναι ορισμένα μοντέλλα της philips

 

Στα ίδια συμπεράσματα καταλήγει και το άρθρο που σας έδωσα πιο πάνω . Πχ δείτε Samsung Vs Philips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φιλε, εδω μεσα μονο αμα ψαξεις θα βρεις ΑΠΕΙΡΕΣ φορες να εχουν αλλαξει οθονες (LG) εστω και με ενα καμμενο pixel.

Και μαλιστα και πανω απο μια φορες ορισμενοι γιατι τους ερχονταν οθονες με καμμενο πιξελ ξανα.

 

Εαν εχουν subpixels καμμενα, μπορεις να υπαναχωρησεις της αγορας εντος 10ημερων, χωρις καμια δικαιολογια απο μερους σου.

 

Αποψη μου: Και καμμενα πιξελ να εχουν, σιγα! 1,5εκατομμυριο πιξελ εχουν αυτες οι οθονες, το 1 ή 2 θα μας μαρανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρακάτω μαιλ επιβεβαιώνει 100% τους φόβους μου. Η LG Italia (toulaxiston) ΔΕΝ παρέχει κανενός είδους zero pixel εγγύηση. Παρέχει 4 πιξελ εκ των οποίων 1 πρεπει να ειναι κεντρικά της οθόνης και τα αλλα στην άκρη.

 

Gentile Cliente, relativamente alla Sua e-mail, La informiamo che la garanzia non copre monitor lcd che abbiano meno di 4 pixel bruciati(di cui 1 almeno nella zona centrale dello schermo). Cordialmente, LG Electronics assistenza clienti 199.600099 Per eventuali altre consulte in merito alla Sua richiesta, La invitiamo ad allegare sempre il contenuto delle precedenti e-mails. http://www.lge.it

 

Twra stelnw kai sthn LG Ellados etsi gia na spasw plaka ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πήρα μέσω του e-shop την L192WS και είχε ένα κόκκινο πίξελ δεξιά από το κέντρο. Αμέσως τηλέφωνο στην LG και εντέλει περιμένω αύριο την αντικαταστάτρια η οποία μάλιστα είναι και πιο καινούριο μοντέλο απο αυτή που έχω, η οποία και αποσύρθηκε :-D

 

Επίσης, η ελλατωματική θα σταλεί στην LG με κούριερ με δικά τους έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ασε να δουμε τι θα του απαντησουν και εν αναγκη αρχιζω το search για να του αποδειξω το αναποδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...