Προς το περιεχόμενο

Ποιό IDE C/C++ για Ubuntu?


Chemical

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά ποιο IDE να εγκαταστήσω για C/C++ στο Ubuntu?

τι προαπαιτούμενα πιστεύετε οτι θα χρειαστεί?

Έχω κατεβάσει το Anjuta IDE αλλά χρειάζεται το gcc,τι είναι αυτό ακριβώς,μήπως κάτι αντίστοιχο του JDK της Java?

Πάντως εγκατέστησα με το Synaptic ό,τι είναι σχετικό με cpp & lib gcc, ελπίζω να μην επικρατήσει κάποια σύγχυση στη λειτουργία του.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o gcc ειναι ο compiler που χρησημοποιεί το σύστημα για την C.

Αν έχεις κατεβάσει το najuita ως source και προσπαθείς να το κανεις make προφανώς και θα σου ζητήσει το gcc για να γίνει compile o κώδικας του.

Αλλα και απο deb να το βάλεις πάλι το χρειάζετε το anjuita ώστε να μπορεί να κάνει compile αυτά που γράφεις.

Λογικά όμως θα έπρεπε να στο έχει εγκαταστήσει ο synaptic αν πάς να περάσεις το anjuita (δεν το έχω περάσει οποτε δεν ξέρω σίγουρα).Ότι πέρασες δεν θα σου δημιουργήσει προβλημα.Πάντως αν θές να γράφεις και c++ πρέπει να περάσει και το g++.

Πιστευω πως αν δοκιμάσεις να περάσεις το anjuita μέσα σπο synaptic θα στα φτιάξει όλα μόνο του.

Επείσης ρίξε και μια ματια στο eclipse

http://www.eclipse.org/

δεν το έχω χρησημοποιήσει ουτε αυτο(γενικά δεν δουλευω με ide) αλλα έχω ακουσει τα καλύτερα απο φίλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apt-cache search anjuta

anjuta - A GNOME development IDE for C/C++

για να το εγκαταστήσεις απλά δωσέ

sudo apt-get anjuta

μέσω κονσόλας και όλες οι εξαρτήσεις θα μπούνε μόνες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από anjuta δεν ξέρω αλλά πάντως άμα βάλεις eclipse τότε θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και σε windows γιατί είναι crossplatform. Επίσης το ίδιο ισχυει και για netbeans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες να φτιάξεις απλά πράγματα μια χαρά είναι. Σταδιακά, καθώς μεγαλώνουν αυτά που φτιάχνεις, αναγκαστικά θα πας σε κάποιο ide πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vim vim vim και τα μυαλα στα καγκελα

 

+100

τον vim αν μάθεις να τον χειρίζεσαι απλά γαμεί.πειράζοντας λίγο κ το vimrc τα έχεις όλα.κ αρίθμηση γραμμών,κ highlighting,κ scroll με το ποντίκι,κ την εσοχή του κώδικα πατώντας enter.οποιος γουστάρει εχω καλό ebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε λίγο offtopic παιδιά. Το θέμα είναι για IDE, δηλαδή ολοκληρωμένο περιβάλλον ανάπτυξης και όχι απλό editor. Ας είναι και προσανατολισμένος σε συγγραφή κώδικα.

 

Κι από μένα πάντως, Anjuta. Πολύ ελαφρύτερο από Eclipse κλπ, για μικρού και μεσαίου μεγέθους projects δε χρειάζεται κάτι δυνατότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλα καθε φορα που βλεπω vim τρελαινομαι... :)

 

 

Κι εγώ, την πρώτη φορά που τον είδα στα Solaris workstations της σχολής τρελάθηκα, αλλά για άλλο λόγο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...