Προς το περιεχόμενο

Wikipedia η μεγαλυτερη εγκυκλοπαιδια της παραπληροφορησης....


ten-ten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστεύω πως αν ψάξεις προσεχτηκά και κρίνεις τις πληροφορίες που βρεις στη wikipedia βρίσκεις τις περισσότερες φορές έγκυρες πληροφορίες. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δέχεσαι άκριτα ότι σου σερβίρουν. Γενικά το intenet όσο κάλο μέσο πληροφόρησης είναι ,άλλο τόσο μπορεί να παραπληροφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η ουσία της wikipedia.Ο καθένας μπορεί να παρέμβει σε όποιο άρθρο θέλει και να γράψει ότι θέλει γι αυτό.Ο παραπάνω μαγκακος όμως δεν μας είπε σε πόση ώρα διορθώθηκαν τα άρθρα και αποκαταστάθηκε η αληθεια.

Ο λόγος που μπορούν να κάνουν ολοι edit τη wikipedia είναι ακριβως αυτός.Μόλις δεί κάποιος μια ανακρίβεια να μπορεί αμέσως να τη διορθώσει.Πολλές φορές αν υπάρχει διαμάχη για την ορθότητα ένος αρθρου είτε αυτό διαγράφετε είτε γίνετε ένα είδος "ψηφοφορίας" για το ποιος έχει δίκιο.

Ετσι διασφαλίζετε η εγγυρότητα της wikipedia.Φαντασου αυτή να ήταν στα χερια της microsoft πχ και η apple να μην μπορούσε να διορθώσει τα λεγόμενα.Για πες μου τώρα τι είναι πιο έγγυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αμα αληθευουν ολα αυτα αλλα ειναι αρκετα για να με βαλουν σε υποψια...Wikifake

 

Δηλαδή εσύ τι περίμενες; Να υπάρχει κάπου μια πηγή που θα σου λεει "Ο Θεός υπάρχει, ο κομμουνισμός ειναι καλός, το xbox δεν απέτυχε" κτλ, κτλ?

 

Στα @@ μου αν οι Αμερικάνοι πήγαν και έγραψαν οτι το Ιρακ συμμετείχε στην 9/11. Τα γεγονότα αυτά μπορούν να ερμηνευτούν με 1δις τρόπους, και όσο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συμφέρον να είναι έτσι ή αλλιώς γραμμένα, είτε στην wikipedia είτε στο internet είτε στα περιοδικά, παραπληροφόρηση θα έχεις.

 

Η wikipedia εχει 1 τρις άρθρα απο το πως ζευγαρώνει ο αφρικανικός ελέφαντας μέχρι την μηχανική πλεύσης των καραβιών και επειδή 10 προβοκάτορες έγραψαν 10 βλακείες για προσωπικό τους συμφέρον θα ακυρώσουμε όλη την προσπάθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η wikipedia εχει 1 τρις άρθρα απο το πως ζευγαρώνει ο αφρικανικός ελέφαντας...

 

Kαι ποιος μου εγγυάται εμένα οτι οι ελεφαντίνες είναι ώριμες σε ηλικία 9-13 και όχι στα 17-19 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ τι περίμενες; Να υπάρχει κάπου μια πηγή που θα σου λεει "Ο Θεός υπάρχει, ο κομμουνισμός ειναι καλός, το xbox δεν απέτυχε" κτλ, κτλ?

 

Στα @@ μου αν οι Αμερικάνοι πήγαν και έγραψαν οτι το Ιρακ συμμετείχε στην 9/11. Τα γεγονότα αυτά μπορούν να ερμηνευτούν με 1δις τρόπους, και όσο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συμφέρον να είναι έτσι ή αλλιώς γραμμένα, είτε στην wikipedia είτε στο internet είτε στα περιοδικά, παραπληροφόρηση θα έχεις.

 

Η wikipedia εχει 1 τρις άρθρα απο το πως ζευγαρώνει ο αφρικανικός ελέφαντας μέχρι την μηχανική πλεύσης των καραβιών και επειδή 10 προβοκάτορες έγραψαν 10 βλακείες για προσωπικό τους συμφέρον θα ακυρώσουμε όλη την προσπάθεια;

 

οι εγκυκλοπαίδειες θεωρούνται επιστημονικά συγγράμματα...η wikipedia θεωρείτε και αυτή e-εγκυκλοπαίδεια(--->επιστημονικό σύγγραμμα)..θα έπρεπε λοιπόν να παρουσιάζει το κάθε τι αποκλείοντας τον ανθρώπινο παράγοντα και την υποκειμενικότητα..κάτι που γίνεται σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι στο 100% των άρθρων της..δεν θα ακυρώσουμε σε καμία περίπτωση όλη αυτή την πολύ καλή σε γενικές γραμμές προσπάθεια...αλλά αυτό δεν αναιρεί τις ανακρίβειες που εμπεριέχει και ούτε την καθιστά πανάκεια...και μπορούν να οδηγήσουν από πολύ απλά σε πολύ πιο επικίνδυνα συμπεράσματα και σε παραπληροφόρηση αν δεν γίνει σωστή διασταύρωση πληροφοριών από άλλες πηγές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με τον bandito σε αυτό (παρόλο που έχω βαρεθεί την υπογραφή του που από την αρχή δεν μου άρεσε).

 

Να προσθέσω μόνο πως μου φαίνεται λίγο δύσκολο να αφαιρεθεί η υποκειμενικότητα από κάποια άρθρα εξαιτίας της φύσης τους. Τι θέλω να πω; πχ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω οτι παραπληροφορει, απλα καποιοι το εκμεταλλευονται για να περασουν τις ιδεες τους. Ας ηταν τουλαχιστον ακριβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω τα χερια απο την βικιπεδια ρε !!!δεν λετε παλι καλα που ειναι φρεε και χωρις χαζες διαφημησεις,ποιος μπαινει στην wiki για να πληροφορηθει για τη πολιτικη και για το ποιος εχει δικαιο οι εβραίοι ή οι παλαιστίνιοι,η πια εταιρια ειναι καλυτερη η μ$ η το μηλο?την wiki οι περισοτεροι την εχουν σαν επιστημονικο εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο μεν αλλά μπορεί να ελαχιστοποιηθεί....και εγώ με τον Bandito είμαι την συμβουλεύομαι συχνά την βικι αλλά ποτέ μόνη της..δες λίγο punky αν θες το λινκ που εχω ποστάρει πιο πάνω...

πιο παλιά το άρθρο που έχω ποστάρει για το zamanfou ήταν 10πλάσιο σε έκταση..και έγραφε ότι παπαριά μπορεί να φανταστεί κάποιος για τους Έλληνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίντε και ψάξτε για διαμάχη Ελλήνων Βαρδασκιανών.Θα νομίσετε ότι το άρθρο το γράφει ο Πλεύρης!Είπαμε wiki μόνο για επιστήμες, τηλεόραση, λογοτεχνία όχι για πολιτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γεγονότα αυτά μπορούν να ερμηνευτούν με 1δις τρόπους, και όσο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συμφέρον να είναι έτσι ή αλλιώς γραμμένα, είτε στην wikipedia είτε στο internet είτε στα περιοδικά, παραπληροφόρηση θα έχεις.

 

Η wikipedia εχει 1 τρις άρθρα απο το πως ζευγαρώνει ο αφρικανικός ελέφαντας μέχρι την μηχανική πλεύσης των καραβιών και επειδή 10 προβοκάτορες έγραψαν 10 βλακείες για προσωπικό τους συμφέρον θα ακυρώσουμε όλη την προσπάθεια;

 

 

Συμφωνώ απολύτως.

Να προσθέσω επίσης ότι η Wikipedia είναι ένα πολύ καλό -και τζάμπα- αγχολυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...