Προς το περιεχόμενο

Γεια οσους δεν τα γνωριζουν ριξτε μια ματια!


thanos75x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Αληθινό είναι ή κάνουν πλάκα;

 

>Do Genpets feel pain?
Yes. However the Genpets have limited vocal chords so they will not
create a large amount of noise when disturbed.

 

μπα... αποκλείεται... πλάκα κάνουν. Δεν γίνεται να είναι αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

http://www.indy.gr/library/syskeyasmena-katoikidia-genetiks-mi3c7aniks-etoima-gia-to-emporio

 

Και η πραγματικότητα..

 

Όσοι ήδη έχουν φρικάρει από τα παραπάνω ίσως θα ανακουφιστούν με το να ακούσουν ότι τα Genpets είναι στη πραγματικότητα γλυπτά πλαστικού και λατέξ (συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων κυκλώματος και της ρομποτικής) του Καναδού εμπορικού καλλιτέχνη Adam Brandejs…

 

Όπως έχει εξηγήσει ο ίδιος όταν πρωτοπαρουσίασε τη δουλειά του σε μια από κοινού έκθεση της εργασίας του, το 2005, τα Genpets είναι μια προσπάθεια προβληματισμού της κοινής γνώμης για την έννοια της Γενετικής μηχανικής και για το πώς αισθάνονται σχετικά με το που μπορεί να μας οδηγήσει αυτή η επιστήμη. Ο ίδιος δηλώνει:

 

“Δεν είμαι ενάντια στη Γενετική μηχανική, είμαι απλά διστακτικός για το που, πώς και από ποιους θα χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία. Αυτό συνοψίζει η τέχνη μου. Δεν θέλω να με περνάνε για κάποιο τρελλό ακτιβιστή ούτε από την άλλη ότι επιδοκιμάζω αυτή τη τεχνολογία. Η Γενετική Μηχανική θα μπορούσε να οδηγήσει σε ιατρικές σημαντικές ανακαλύψεις που θα σώσει ζωές. Είναι όμως έτσι τα πράγματα; ..Αυτό που κάνω είναι περισσότερο μια κριτική της εταιρικής ηθικής παρά της τεχνολογικής ηθικής. Εάν αναρωτιέστε ακόμα εάν τα Genpets είναι πραγματικά ή όχι, εντάξει, πολλοί ακόμα αναρωτιόνται αν είναι, αλλά δεν είναι αυτό που θέλω να τονίσω…

 

…Απλά, σταματήστε, και σκεφτείτε. Σκεφτείτε τι είναι αυτό που πιθανώς-όπως και οι περισσότεροι που βλέπουνε την δουλειά μου-βρίσκετε ιδιαίτερα ενοχλητικό και όμως ίσως και να θελήστε ακόμα και να αγοράσετε ένα Genpet. Γιατί υπάρχει αυτή η τάση να αγοράζουμε προϊόντα ανεξάρτητα από το τι πραγματικά είναι αυτά; Και τι κάνει αυτό το θέμα τόσο ενοχλητικό ή ίσως και μη ενοχλητικό. Εξετάστε και τις δύο πλευρές του ζητήματος, και εξετάστε πώς εκτρέφουμε τα ζώα στα αγροκτήματα, και στα καταστήματα κατοικίδιων ζώων σήμερα. Πώς συνδέονται όλα αυτά;

 

Τα Genpets είναι η φυσική αντιπροσώπευση μιας ερώτησης. H Γενετική Μηχανική, όπως οποιαδήποτε νέα τεχνολογία, υπόσχεται πολλά θετικά. Ως είδος εντούτοις τείνουμε να δίνουμε πολύ περισσότερη αξία στην τεχνολογία ως λυτρωτής μας από το ότι ίσως είναι. Μέσω των Genpets κάνω κριτική για την επίπτωση που η Γενετική Μηχανική μπορεί να έχει, γιατί όλοι ξέρουμε ότι στο κάτω-κάτω της γραφής είναι το κέρδος που κινεί τα νήματα. Το ερώτημα σχετικά με την Γενετική Μηχανική δεν είναι ίσως οι θετικές ή αρνητικές επιπτώσεις της, ή το που μπορεί να μας οδηγήσει. Είναι περισσότερο εάν είμαστε ή όχι αρκετά υπεύθυνοι γιʼ αυτήν..”

 

Το Genpets έχουν ήδη δημιουργήσει αντιδράσεις όπου εκτέθηκαν ή μέσω της ιστοσελίδας τους (http://www.genpets.com) ή σε ενώ πολλοί τα θεώρησαν αληθινά κάνοντας κουβέντα και για προσπάθεια μποϊκοταρίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...