Προς το περιεχόμενο

Μετά το ΤΕΙ;


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η αληθεια ειναι οι κλαδος της Ναυτιλιας ειναι οντως αρκετα κλειστος. Εφοσον ομως γουσταρεις λογιστικα, ενα μεταπτυχιακο πανω στη λογιστικη (ειτε αυτη λεγεται ναυτιλιακη ειτε οχι) σου ειναι πολυ χρησιμο. ΑΝ λοιπον καποια στιγμη βρεις το δρομο προς ναυτιλιακη, τοτε δεν θα μιλαμε για 2 και 3 χιλιαρικα...Απλα σκεψου. Επισης μην ξεχνας οτι αν εισαι ατομο που ξεχωριζει για αυτο που κανει, μπορει να σε ψαρεψουν ακομα και απο το μεταπτυχιακο. Ο επιχειρηματιας κοιταει το συμφερον του. Δεν μπορει να βαλει τον καθε ασχετο (και ας ειναι γνωστος του) να διαχειριστει τα οικονομικα της εταιριας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βαθμός και τα χρήματα περίπου που κυμαίνονται;

 

ο βαθμός είναι περίπου πάνω από 7..

χρήματα..είναι ανάλογα..μπορεί να βρεις και με 14000 μπορεί να βρεις και με 4000 . διάθεση να υπάρχει μόνο..

 

**Critter**

τι θα είναι καλύτερα όμως..κάποια σχολή ΑΕΙ ή μεταπτυχιακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δειτε ποτε κανεναν απο τα μεγαλα ναυτιλιακα γραφεια να ψαρευει απο μεταπτυχιακα υπαλληλους να μ το πειτε κ μενα.ετοιμαστειτε για interviews k mono....

αν βρειτε δουλεια με 1ο μισθο 4χιλ. κ 14000 παλι να μ το πειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΚΑΤΑΡΧΗΝ Κ ΕΓΩ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ!!!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ!!!ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΑΝ ΠΑΝΕ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΑΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΖΟΡΙ ΕΙΝΑΙ!!ΠΙΣΤΕΨΕΜΕ!!!ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΚΗ Σ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΔΩΣΑ Κ ΕΓΩ....ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ Κ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ....ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝ!!!ΜΕΧΡΙ GMAT ΖΗΤΟΥΣΑΝ Κ ΠΤΥΧΙΟ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ!!ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΖΗΤΟΥΝ!!!ΓΙΑΥΤΟ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ, ΣΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΑΝΤΑΡΟΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ..μια ερώτηση..το GMAT τι είναι????

 

δεν είναι καλύτερο να έχει κανείς προυπηρεσία πριν πάει στο στρατο?

από αυτή την οπτική γωνία το βλέπω...ίσως στη συνέχεια να μπορώ να βρω πιο εύκολα κάποια δουλειά...και βέβαια αν έχω κάποιο δεύτερο πτυχίο είτε από άλλη σχολή(ΑΕΙ) είτε από μεταπτυχιακό πάλι όφελος θα είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας πρεπει να σκεφτεις και το θεμα του χρονου. Ειναι Σεπτεμβρης, που σημαινει οτι οι προθεσμίες για αιτησεις σε μεταπτυχιακα, στα περισσοτερα εχουν λήξει. Οποτε συζηταμε για του χρονου να αρχισεις ειτε μεταπτυχιακό ειτε να ξεκινησεις νεες βασικες σπουδες σε ΑΕΙ. Και αυτον τον Ενα χρονο, τι θα κανεις;;;; Υποθετικά παντα, εκτος απο τις κατατακτήριες, που μεχρι το δεκεμβρη θα χεις ξεμπερδεψει, τι θα κανεις;;;

Θα πας δουλεια για 8 μηνες; Και αντε πες, βρισκεις για 8 μηνες. Οι πιο πολλοι ζητανε "εκπληρωμενες στρατιωτικές υποχρεωσεις".

 

Η δική μου γνώμη ειναι να πας φανταρος να τελειωνεις. Πιστεψε με, αν ακολουθησεις αλλη γραμμή, δε θα χεις καμια όρεξη να πας μετα για φανταριλικι (ήδη φαινεται οτι προσπαθείς να το τρενάρεις, ποσο μαλλον σε 1,2 ή 3 χρονια).

 

Μετα το στρατο, βρες δουλεια και κανεις παραλληλα και ενα μεταπτυχιακό part-time. Το αρνητικό ειναι οτι για να κανεις part-time θελουν προϋπηρεσία, ενω για full-time δε χρειαζεται.

Επισης το μεταπτυχιακό ειναι πανεύκολο, καμία σχεση με τις πτυχιακές σπουδες. Αν ειναι δηλαδη στο αντικειμενο που σου αρεσει και τα καταφερνεις με τα συγκεκριμενα μαθηματα, βγαινει. Μη σκεφτεσαι δηλαδη οτι θα ζοριστείς. Ενταξει πρεπει να εισαι συνεπής με τις εργασίες κλπ, αλλά δεν ειναι οπως το βασικό πτυχίο.

 

To gmat το ζητανε συνηθως στα μεταπτυχιακά , ειναι στην αγγλική γλωσσα, αποτελειται απο τρια μερη και εξεταζει καποιες δεξιοτητες αναλυσης, κατανοησης , σκεψης και αλλα τετοια. Αν θυμαμαι καλα η σελιδα ειναι http://www.gmat.org Πρεπει να συγκεντρωσεις συγκεκριμενους βαθμους, συνηθως ζητανε 650 και πανω. Επισης το ζητανε στα full-time μεταπτυχιακα και οχι στα part-time που απευθυνονται σε εργαζομενους με προϋπηρεσία.

 

Παντως πρεπει να το τελειωνεις το αγκαθι του στρατου το συντομότερο! Τις κατατακτήριες τις σκεφτεσαι για αργοτερα...

 

Παντως μη πεις σε κανεναν εργοδοτη, οτι σκεφτεσαι να δωσεις κατατακτήριες για τμημα ΑΕΙ λογιστικής!!!! Δε θα σε θεωρήσει εργατικό ,το αντίθετο, θα σκεφτει οτι θα πρεπει να σου δινει καποιες αδειες για τις εξετασεις σου ή οτι υποτιμάς το πτυχίο σου κλπ! Δείξε φιλοδοξία στην εργασία, και οχι στις σπουδες.

 

Αλλά πρωτα στρατό! Αντε, του χρονου τετοια εποχη -περιπου- το ξανασυζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προσπαθώ να τρενάρω το στρατό...απλά προσπαθώ να έχω κάποια καλή πριουπηρεσία για μετά...αυτή τη στιγμή κάνω την πρακτική μου άσκηση..και ο ίδιος ο εργοδότης με ρώτησε αν θα πάω στρατό αν θα πάω για άλλη σχολή ή μεταπτυχιακό...αν τελικά με κρατήσουν,ίσως να έχω τα απαραίτητα εφόδια για μετά..έτσι σκέφτομαι ταυτόχρονα με την εργασία να κάνω κάτι..

αν δεν με κρατήσουν ,δεν το συζητάμε..το Φεβρουάριο θα μπω μέσα..(έχω και 9 μήνες):mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

**Critter**

τι θα είναι καλύτερα όμως..κάποια σχολή ΑΕΙ ή μεταπτυχιακό?

 

Απλα τα πραγματα. Το να σπαταλησεις 4 χρονια να πας σε μια σχολη ιδιου αντικειμενου ειναι για μενα μεγιστη επιπολαιοτητα. Οχι τπτ αλλο αλλα θα εχεις τιτλο αποφοιτου ΑΕΙ. Αντιθετα, σε 2 χρονια μπορεις να εχεις τιτλο μεταπτυχιακου στην ιδια ειδικοτητα.

 

Αν απο την αλλη, θελεις να πας σε ΑΕΙ διαφορετικης ειδικοτητας (αυτο εχω κανει εγω Πληροφορικη ΤΕΙ/Οικονομικα ΑΕΙ) τοτε ειναι μια πολυ καλη επιλογη γιατι διευρυνεις τις γνωσεις σου και το φασμα θεσεων που μπορεις να διεκδηκησεις. Ταυτοχρονα ομως, να δουλευεις πανω στην ειδικοτητα που τελειωσες στο ΤΕΙ για να βγαζεις χρηματα και ταυτοχρονα να μην χασεις επαφη με το επαγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όμως και το δικαίωμα της υπογραφής...που από το ΤΕΙ δεν το έχουμε αντιθέτως με πτυχίο από ΑΕΙ το αποκτάς αμέσως...(όσον αφορά σε οικονομική σχολή)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειπαρχει καπιος πινακας που να δειχνει απο πια τει περνας σε πια αει με κατατακτηριες?επισυς μπορω να βρω καπου γενικα πληροφωριες για τις κατατακτηριες(τι ακριβως δινεις?πως περνας?κτλ...γιατι αυτη την επιλογη την εμαθα προσφατα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Απλα τα πραγματα. Το να σπαταλησεις 4 χρονια να πας σε μια σχολη ιδιου αντικειμενου ειναι για μενα μεγιστη επιπολαιοτητα. Οχι τπτ αλλο αλλα θα εχεις τιτλο αποφοιτου ΑΕΙ. Αντιθετα, σε 2 χρονια μπορεις να εχεις τιτλο μεταπτυχιακου στην ιδια ειδικοτητα.

 

Αν απο την αλλη, θελεις να πας σε ΑΕΙ διαφορετικης ειδικοτητας (αυτο εχω κανει εγω Πληροφορικη ΤΕΙ/Οικονομικα ΑΕΙ) τοτε ειναι μια πολυ καλη επιλογη γιατι διευρυνεις τις γνωσεις σου και το φασμα θεσεων που μπορεις να διεκδηκησεις. Ταυτοχρονα ομως, να δουλευεις πανω στην ειδικοτητα που τελειωσες στο ΤΕΙ για να βγαζεις χρηματα και ταυτοχρονα να μην χασεις επαφη με το επαγγελμα.

 

Kαι εαν δεν του αρεσε και θελει να παει αει σε αλλο που του αρεσει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...