Προς το περιεχόμενο

Το απόλυτο ελληνικό ερωτικό τραγούδι


flik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν δημιουργηθεί θέματα με τα πιο ερωτικά τραγούδια, αλλά προτείνονται συνεχώς ξένα κομμάτια. Σκάφτηκα λοιπόν ότι είναι ευκαιρία να προτείνουμε ελληνικά τραγούδια που εξυμνούν τον έρωτα, μιας και ψάχνω κι εγώ για τέτοια τραγούδια, όπως το Φωτιά μου, του Πασχαλίδη.

Για να κάνω λοιπόν την αρχή, λέω Φωτιά μου-Πασχαλίδης και το "Όλες του κόσμου οι Κυριακές"-Χάρις Αλεξίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κάπου το έχω ξαναποστάρει αυτό...

 

Τεσπά ! Το "απόλυτο" νομίζω είναι η "Μικρή Πατρίδα" του Παρ. Καρασούλου με τη φωνή του Θηβαίου ! Θα πω όμως κι άλλο ένα, μια και δεν πολυπιστεύω στα "απόλυτα" : τον "Αύγουστο" του Παπάζογλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν με κοιτάς

Άλμπουμ: Εκείνο το καλοκαίρι (soundtrack της ομώνυμης ταινίας του Κλ.Κονιτσιώτη)

Ερμηνεία: Αφροδίτη Μάνου, Γιάννης Φέρτης

Μουσική: Γιάννης Σπανός

Στίχοι: Αλέξης Αλεξόπουλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτόκριτος: Αποσπάσματα έχουν τραγουδηθεί από Ξυλούρη, Σκουλά, Μουντάκη, Μανωλιούδη και άλλους. Το πιο ερωτικό τραγούδι (ποίημα) που έχει ακουστεί ποτέ κατ' εμέ.

 

Δυστηχώς μόνο οι Κρητικοί ως επί το πλείστον μπορούν να συλλάβουν την ομορφιά του, λόγω της χρήσεως ιδιωμάτων και της πολιτιστικής τους κληρονομιάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρσιφαλ , με προκαλείς μ'αυτό το τραγούδι να κάτσω να ξεσκονίσω τον φάκελο με τα μπ3 .

 

Κ επειδή άρχισα να το κάνω , θα πω για αρχή Τζενη Βανου ''Σ'αγαπώ σ'αγαπώ'' -Κουμιωτη Ρενα/τα περισσότερα γνωστά της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mixalis Xatzigiannis-O bythos sou!!!!

 

ο βυθος σου..ποσο τελειο μπορει να ειναι αυτο?:))) θα προσθεσω αλλο ενα που μ αρρωσταινει θαρρεις οποτε τ ακουω.."ερωτα μου ανεπαναληπτε-Πλουταρχος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...