Προς το περιεχόμενο

iSchool.gr Νέα διαδικτυακή κοινότητα για μαθητές γυμνασίου-λυκείου!


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με χαρά σας ανακοινώνω το νέο site που άνοιξα (επιτέλους! :D )

 

http://www.iSchool.gr'>http://www.iSchool.gr

 

Το iSchool είναι μια νέα διαδικτυακή κοινότητα (και όχι μόνο) που απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου - λυκείου.

Σκοπός του είναι να αποτελέσει χώρος ανταλλαγής απόψεων, υλικού και άλλων χρήσιμων πληροφοριών για τους μαθητές, αλλά και ένας χώρος- στέκι όπου οι μαθητές θα μπορούν να συζητάνε με συνομηλίκους τους για ότιδήποτε.

 

Το δούλευα όλο το καλοκαίρι, ενώ, καθημερινά μου ερχόντουσαν νέες ιδέες, που τις περισσότερες κατάφερα και υλοποίησα.

Έδωσα μεγάλη έμφαση για ένα κατάλληλο περιβάλλον εμφάνισης αλλά και στην εύκολη περιήγηση.

Το δυσκολότερο τμήμα του (από άποψη δουλειάς) ήταν και είναι αυτό του λεξικού καθώς δεν πρόκειται για μία έτοιμη database αλλά για ένα σύστημα λεξικού του οποίου το περιεχόμενο ξεκίνησε από το μηδέν και συμπληρώνεται με τον καιρό (σημειώνω πως θέλει πολύ δουλειά ακόμα).

 

Για να μην μακρυγορώ, στην ιστοσελίδα, ως εγγραγραμμένα μέλη, θα συναντήσετε διάφορες υπηρεσίες όπως: Λεξικό, Αριθμομηχανή, Προσωπικό Σημειωματάριο, section Πανελλαδικών Εξετάσεων, δυνατότητα συγγραφής μαθηματικών τύπων LaTex στο Forum, Messenger και σε λίγες ημέρες θα ανοίξει και το section των Links.

 

Σημειώνω πως το Forum δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές, αλλά και σε απόφοιτους και καθηγητές που έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν σε θέματα μαθημάτων, να συμβουλέψουν, να παραθέσουν τις σχολικές τους εμπειρίες κ.τ.λ.

 

 

Το Site βρίσκεται Online εδώ και περίπου 1 μήνα (και κλειστό), για την κατασκευή του και επειδή σήμερα άρχισα να το διαδίδω, ορίζω ως επίσημη ημέρα έναρξής της λειτουργίας του τη σημερινή (εξού και η σχετική αναφορά στα στατιστικά του).

 

Πιστεύω πως ένα οργανωμένο site-forum μαθητών είναι κάτι που έλλειπε από το ελληνικό διαδίκτυο.

Ελπίζω να τραβήξει το ενδιαφέρον και να έχει επιτυχία, ενώ, δεδομένου ότι θα φιλοξενεί κατά το πλήστων άτομα μικρής ηλικίας (που ως γνωστών πολλά παιδιά βρίσκουν την ευκαιρία να σκανταλίζουν στο net), θα κάνω ότι μπορώ μαζί με τους συντονιστές για να αποκτήσει και να διατηρήσει ένα αξιόλογο επίπεδο.

 

Η εγγραφή φυσικά είναι εύκολη, γρήγορη και εντελώς δωρεάν όπως σε κάθε Forum !

 

Θα χαρώ να ακούσω τις όποιες προτάσεις και γνώμες σας, αλλά και να κάνετε εγγραφή όσοι θέλετε. :)

 

http://www.iSchool.gr

 

 

Ευχαριστώ! :-D

-philos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wraio site tha graftw maresei bale mia kathgoria na allhlolunoume askhseis gt arxizoun ta sxoleia...icon_smile.gif

 

Σχεδόν όλο το Forum γι' αυτό τον λόγο υπάρχει. :-D

 

Ευχαριστώ για την εγγραφή :)

 

-philos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς για εσάς γράφτηκα και εγώ, θα υποστείτε τις απορίες μου αλλά και τη βοήθεια μου. :). Τέλειο site, όπως είπες philos, ότι έλλειπε από το Ελληνικό διαδίκτυο, καιρό έψαχνα κάτι παρόμοιο.

 

Υ.Σ. Θα μπορούσατε να βάλετε αυτήν την εικόνα στα έτοιμα avatar, γιατί δεν μπορούμε να ανεβάσουμε δικιά μας. Εγώ την έχω φτιάξει προσωπικά για μένα, αλλά δεν έχω πρόβλημα να την χρησιμοποιήσουν και άλλοι.

 

2001243138977524933_rs.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για την εγγραφή :-D

 

@michael92

Μόλις το πρόσθεσα μιας που το βρίσκω πολύ ωραίο!

Είμαι σε ένα μικρό δείλλημα για τα custom avatars :? κάτι θα γίνει..

 

@ilianna Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσπαθεια...Γραφτηκα και εγω μονο που υπαρχει ενα προβλημα...δεν μπορω να απαντησω σε κανενα θεμα ουτε να επεξεργαστω το προφιλ μου γιατι λεει οτι δεν εχω τα καταλληλα δικαιωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσπαθεια...Γραφτηκα και εγω μονο που υπαρχει ενα προβλημα...δεν μπορω να απαντησω σε κανενα θεμα ουτε να επεξεργαστω το προφιλ μου γιατι λεει οτι δεν εχω τα καταλληλα δικαιωματα...

Είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει ενεργοποίηση του λογαριασμού σου; :)

 

thanks!

-philos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω δεξια μου γραφει κανονικα 'καλως ηρθατε', και το ονομα μου αλλα για πες μου λιγο πως γινεται η ενεργοποιηση μηπως εχω κανει κατι λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω δεξια μου γραφει κανονικα 'καλως ηρθατε', και το ονομα μου αλλα για πες μου λιγο πως γινεται η ενεργοποιηση μηπως εχω κανει κατι λαθος...

Μόλις ολοκληρώσεις την εγγραφή σου, θα σου έλθει ένα e-mail ενεργοποίησης. Μέσα στο e-mail θα βρεις τον σύνδεσμο που πρέπει να ακολουθήσεις για να ολοκληρωθεί ο λογαριασμός σου.

 

Αν εξακολουθείς να αντιμετωπίζεις πρόβλημα, στείλε μου πμ εδώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ καλο και πολυ καλοδουλεμενο και μπραβο σου.

μ αρεσει πολυ το λογοτυπο με τον τυπο μουστακι-βιβλιο

και μ αρεσουν πολυ και τα χρωματα

well done

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...