Προς το περιεχόμενο

ασυρματο δικτυο και ασφαλεια


fantomas02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σασ.προσφατα πηρα δωρο ενα ασυρματο ρουτερ μαζι με συνδεση dsl..επισησ εχω ενα λαπτοπ που εχει ασυρματη συνδεση..

θα ηθελα να σασ ρωτησω:

η ασφαλεια του ρουτερ εχει 2 επιπεδα ?? wap το μεσαιο και wep το υψηλο επιπεδο ασφαλειας??

και το πιο σημαντικο, ισωσ φανει και χαζη η ερωτηση:

αν ανοιξω τον διακοπτη για ασυρματη συνδεση στο λαπτοπ υπαρχει κινδυνοσ να μπει καποιοσ στα αρχεια του υπολογιστη μου?? η μονο στο ρουτερ υπαρχει κινδυνοσ αν το αφησω ξεκλειδωτο??

αν υπαρχει κινδυνοσ και για το λαπτοπ τι πρεπει να κανω?? πωσ βαζω ασφαλεια?? εχω το toshiba a 100-906

σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζει κανεισ κατι??

απλα αμα ανοιξω το αρυρματο στο λαπτοπ και στο ρουτερ θελω να ξερω αν υπαρχει κινδυνοσ για απευθειασ προσβαση στον υπολογιστη μου..

Ή μονο εαν μπει καποιος στο ρουτερ??

Τοτε υπαρχει κινδυνος και για μεταφορα αρχειων? Ή μονο να μου παιρνει ιντερνετ??

Ευχαριστω και παλι, ασ βοηθησει καποιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. για την ασφαλεια του router σου θα σου προτεινα απλα να επιτρεπεις τις MAC addresses των υπολογιστων που θες να εχουν προσβαση και να μπλοκαρεις ολες τις αλλες.. Ο μονος κινδυνος που υπαρχει, ειναι να συνδεονται στο router σου και να χρησιμοποιουν το internet σου, κατεβαζοντας την ταχυτητα σου.. Η ασυρματη συνδεση απο το laptop σου θα γινεται στο router φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Wpa ειναι το υψηλο επιπεδο ασφαλειας και εχει βγει απ' οτι ξερω και Wpa 2 .Θα βαλεις τον κωδικο και το ειδος της κρυπτογραφησης στην καρτα δικτυου και λογικα θα εχεις ασφαλη συνδεση. Επισης απο το router να βγαλεις το Broadcast Network Name αφου εχεις δημιουργησει την δικη σου ασφαλη συνδεση . Να αλλαξεις την ονομασια του δικτυου απο το router και παλι .Αν γινουν σωστα αυτα που σου λεω θα ειναι τραγικα δυσκολο να σπασει η κρυπτογραφηση αρα τα αρχεια του φορητου υπολογιστη θα ειναι οσο γινεται ασφαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια σας ειπα δεν γνωριζω πολλα μην μου τα λετε μπερδεμενα..

εχω καταλαβει οτι το ρουτερ παιρνει ασφαλεια εως και wpa2..

απο εκει και περα παιρνει και ο υπολογιστης ας πουμε wpa??

η λειτουργει μονο για να συνδεεται καπου αλλου (πχ.ρουτερ) και οχι να συνδεονται σε αυτον??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...