Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire - Τα πάντα για την σειρά αυτή


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω για την βοηθεια αλλα ειναι το πρωτο πραγμα που δοκιμασα! :)

 

μολις μιλησα με Acer Hellas η οποια μου ειπε οτι εφοσον εχει περαστει αλλο λειτουργικο (windows XP σπασμενα) "κλειδωθηκε" η δυνατοτητα για επαναφορα με Alt+F10.Μαλλον για αλλη μια φορα το Ubuntu Live CD θα με βγαλει ασπροπροσωπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ευχαριστω για την βοηθεια αλλα ειναι το πρωτο πραγμα που δοκιμασα! :)

 

μολις μιλησα με Acer Hellas η οποια μου ειπε οτι εφοσον εχει περαστει αλλο λειτουργικο (windows XP σπασμενα) "κλειδωθηκε" η δυνατοτητα για επαναφορα με Alt+F10.Μαλλον για αλλη μια φορα το Ubuntu Live CD θα με βγαλει ασπροπροσωπο....

 

Eφόσον δεν έχεις πειράξει το κρυφό εργοστασιακό partition της Acer το recovery μπορεί να δουλέψει κανονικά δεν γίνεται να κλειδώσει μάλλον βλακείες σου λένε.Το alt+f10 πρέπει να το πατάς συνέχεια,όχι μία φορά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω να δοκιμασω αλλη μια,μετα θα περασω σε πιο δραστικα μετρα!

 

(κι εμενα για βλακειες μου φανηκαν,αλλα για να δουμε...)

υπαρχει και hiren's boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι εχουμε αντιμετωπισει το προβλημα της επανεγκαταστασης των windows οταν εχουμε χασει ή δεν μεριμνησαμε να γραψουμε το recovery dvd.

 

Απο εναν Acer λοιπον φορητο,ο οποιος εχει το recovery partition αθικτο,πως μπορω να κανω recovery?

 

ευχαριστω

Κατέβασε από ένα torrent, ή αντέγραψε από κάποιον φίλο σου ένα OEM cd του λειτουργικού σου και πέρασε το s/n που αναγράφεται στο αυτοκόλλητο. Και είναι νομίμοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν LIONOR κάνε δεξί κλικ στο "υπολογιστής μου" κ πάτα ιδιότητες καπου θα γράφει πόσα mb μνημης έχει..έχει 256 ή 512 "DDR2"..οχι δεν κάνει αν είναι "DDR"..ο φορητός της κοπελιάς έχει ασύρματο δυκτιο..αρα δεν χρειάζεσαι τέτοια κάρτα..απλά κάποιος πρέπει να τ ανοίξει..

 

 

απλα η φιλη μενει θεσ/κη και θα ανεβω για ενα διημερο εκει και θα πρεπει να εχω ηδη αγορασει οτι χρειαζεται... η μνημη δεν ειναι τοσο προβλημα, οσο το να της στησω το δικτυο. σιγουρα εχει ασυρματο ή μηπως εχει lan 10/100 μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι 1000% σίγουρος βάλε την φίλη σου να γυρίσει ανάποδα τον φορητο...καπου θα γράφει "WiFi certified" αν δεν έχει τέτοιο ταμπελάκι απο κάτω ο φορητος..δεν έχει σίγουρα ασύρματο δύκτιο..αν και πιστέυω πως έχει απο κάποια ξενα site που έχω κοιτάξει..κανε μια δοκιμή μην πετάξεις λεφτά που θα γίνουν μια πιο μεγάλη μνήμη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης παιδια μηπως καποιος γνωριζει το laptop acer 5633 με μνημη 1024 ddr2 τι μαρκα ,και τι τυπο μνημης παιρνει ?? Μηπως εχει 2χ512??? Θελω να βαλω 2048 και ο μαστορας του ε-σοπ λεει οτι πρεπει να γνωριζει τα ανωτερω στοιχεια...Επισης ο σκληρος του εν λογω λαπτοπ 80γ αλαζει ευκολα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μαστόρια! Σας συγχαίρω για το παθος σας και τη βοηθεία που χαρίζετε απλόχερα στον απλό χρήστη Η/Υ! Είμαι κάτοχος ενως ACER ASPIRE 1800 το οποίο αγόρασα μεταχειρησμένο 2 χρονών και μέχρι, αν εξαιρέσουμαι το στιγμιαίο πρόβλημα με την μη αναγνώρηση της PCMCIA όλα λειτουργούν ρολόι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι το Acer Arcade που από ότι είδα ειναι κάτι σαν λειτουργίκο αν δεν κανω λάθος για προβολή ταινιών χωρίς την εισαγωγή στο λειτουργικό σύστημα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acer Aspire 5600 απο τον Μάιο 2006 έως σήμερα το τσακάλι δεν έχει πάθει τίποτα. Είχε βγάλει κάποια κολλημένα pixel η οθόνη και τους έκανα ένα μασάζ και φύγανε. Λειτουργεί πολλές ώρες τη μέρα... πολλές φορές και 24/day

 

Το μόνο κολληματάκι που είχε είναι οτι σερνότανε το DVD/Combo του. Κάνει 4 ώρες να γραψει ενα DVD και άσε που όταν διαβάζει απο CD δεν μπορείς να κάνεις καμμία άλλη δουλεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Είμαι κάτοχος του acer aspire 5514 WLMI εδώ και περίπου ενάμισυ χρόνο. Το DVD-RW (MATSHITA-UJ 845D) τα "έφτυσε"....γράφει ή διαβάζει επιλεκτικά σε σημείο που έχω πληρώσει πολλά dvd ή cd και στο τέλος τα πετάω.

Αποφάσισα να το αντικαταστήσω αλλά στην αντιπροσωπεία μου ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους. Το άνοιξα μόνος μου, αφαιρασα την μονάδα αλλά στο πλαίσιο λένε ότι δεν έχουν κάτι συμβατό...

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει κάποιες συμβατές μάρκες και που θα βρώ, αρκεί να είναι σίγουρος.

Thanks in advance....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε μια ματια σε ιστοσελιδες του εξωτερικου οπως εδω http://www.laptopparts.com μηπως βρεις κατι χρησιμο, παντως ειναι απαραδεκτο τωρα που η νεα σειρα της ασερ ειναι ομορφη τα προβληματα να παραμενουν τα ιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα πριν 4 χρονια το Acer aspire 1312, μεχρι τωρα ολα καλα, αλλα δυστυχως πριν λιγες μερες τα φτυσε η motherboard και η ανιπροσωπεια ζηταει 450 ευρω !!!

Δυστυχως ο φορητος παει για ανταλλακτικα.

Εγω παντως Acer δεν ξαναπαιρνω (τον ειχα πληρωσει 1250 ευρω)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα καλο..4 χρόνια σου κρατησε και το μόνο που έχεις να πεις μετα απο !!4 χρόνια!! ειναι acer δεν ξαναπαίρνω..?και επειδη τον πληρωσες 1250 ευρω?εγω 1650..αν μου χαλασει τωρα μετα απο 3 χρονια δεν θα πω κατι τέτοιο..ειναι υπερβολικο ρε φιλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...