Προς το περιεχόμενο

Σε πόση ώρα μπουτάρει το pc σας;


SL9S9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

40 sec το πρωτος pc της υπογραφης φορτομενως με χρησιμα προγραματα 2 μηνες απο το τελευταιο φορματ πιστευω καλα ειναι

10 sec το δευτερο pc της υπογραφης

 

 

Οι μετρησησεις ειναι σημερινες,τα δυο μηχανηματα τρεχουν XP:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No way dude ! No offense, but it's kind of impossible with a 900MHz Thunderbird ! :razz: Did you initially mean, 10 min ? :razz:

 

Γιατι σου φαινεται απιστευτο?Τεσσερις φορες φορτωνει η μπαρα των windows και μετα κατευθειαν οθονη υποδοχης ειναι πυραυλακι σου λεω.:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα πάντα stock + NOD32, έκανε ακριβώς 50,46 sec ! Not bad για τον γέρικo "Northy" μου ... :P

Εννοείται με WinXP έτσι ? :razz:

To ίδιο μου φαίνεται είναι. Ελεγε η χαζή(!) η microsoft ότι τα vista ξεκινανε πιο γρήγορα και στο pc μου ξεκινανε σε 1 λεπτό ΧΩΡΙΣ προγράμματα (1 και 10 τα XP με μερικά προγράμματα).

---

Εκανα ενα Partition με XP και μερικά προγραμματα (χωρίς σύνδεση internet και antivirus) και ξεκινα σε 55 δεύτερα και εσενα το γερικο σε 50,46;;; :mrgreen:

Το laptop μου pentium 1.3GHz DDR-266 HD 4500rpm, φρεσκοφορμαρισμενο κανει 40 δεύτερα (με προγραμματα χωρίς antivirus).

ΑΡΑ ΚΑΤΙ φταίει στο "υπερσύγχρονο" pc που πήρα πέρυσι:

Ο core 2 duo;

Η μνήμη 512x2 Kingston 667; (266 εχει το laptop)

Ο σκληρός HD 7600 rpm; (4500 εχει το laptop)

Το (super) chipset 965;

ή τα GIGABYTE (board + vga) είναι μάπα;;;

ή όλος ο συνδυασμός; Τρεχα γύρευε. Λίγο μου τη δίνει..

Τηρουμενων των αναλογιων επρεπε να μπουταρει σε 30 δευτερα (οπως λενε καποιοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το pc της υπογραφής μου,απο τι στιγμή που εμφανιστεί το boot screen των vista(ενεργοποιημένο aero glass και gadgets bar) μέχρι να σβήσει το splash screen του Nod32 θέλει 20-25 δευτερόλεπτα.

Μαζί με όλα αυτά φορτώνονται και 35 περίπου υπηρεσίες που τρέχουν απο πίσω.

Πρίν βάλω vista με τα XP έκανε περίπου 10-15 sec το πολύ με φόρτωμα 21 υπηρεσίες,nod32 και το today.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SL9S9: Τί να σου πω ? Ξεκίνα τα κλόκια, απενεργοποίησε μέσω του Run ---> msconfig, τυχόν άχρηστα προγράμματα που ξεκινάνε κατά το startup και ξαναδοκίμασε :wink: Νομίζω ότι παραταύτα χρήζει αναφοράς ότι, η cpu σου ανεβαίνει με stock cooler στα 3GHz, αρκεί να μην σε κρατάνε πίσω οι μνήμες σου (αλλά από ότι βλέπω απλές Kingston είναι, οπότε παίξε με τους διαιρέτες :wink:) ... Δοκίμασε και ξαναπές μας !

Πάντως προβλέπω πολλά format, και αρκετό o/c για να δούμε ποιος bootάρει πιο γρήγορα τελικά ?

Λοιπόν @Sadamiraq ξέρεις ποια είναι η πλάκα σε όλα αυτά ? Πολύ πιο γρήγορα pc από τον Thunderbird σου (πολυυυυ πιο γρήγορα) ξεκινάνε σε 6πλάσιο χρόνο από τα 10sec σου ... Λέω τώρα, μήπως μας δουλεύεις ?

@phovos: Ότι είπαμε ε? :mrgreen: [kill Sada (nice abbreviation uh ? :lol:) mod] ---> ON :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείως αtweekάρηστο το σύστημα και ξεκινάει σε 40''-60'' με πολύ software στο background και σε 10 δευτερα ο thunderbird ? μπας και μετράς μονο από την ώρα που θα πατήσεις το power button μέχρι το P.Ο.S.T του Bios ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nέο record, μόλις τώρα έγινε από τον Pappous_Soulis ... Του δάνεισα τον παλιό μου P2 350MHz, τον οποίο και ανέβασε στα 500MHz με Dry Ice, και bootαρε σε 6 δεπτερόλεπτα ...

Α και μην ξεχάσω, εννοείται SuperPi 1M @ 8.5 seconds ... Oh yes ! :mrgreen:

_______________________:mrgreen:__________________________

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε καμια ανασυγκροτηση δισκων και μετα το βαζεις να ψαξει για λαθη στον σκληρο δισκο. Εμενα κανει γυρω στα 20 δευτερολεπτα με comodo firewall , avira antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...