Προς το περιεχόμενο

ASROCK 4COREDUAL-SATA2 + Intel CPU


sarisn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*** EDIT ***

 

Απ' ότι μου είπε το παλικάρι στο e-shop, δεν γίνεται να συνδυαστούν μνήμες DDR1 με κάρτα PCI-E, καθώς επίσης και DDR2 με AGP. Αληθεύει αυτό?

 

E-shopakyro :) Me tin kammia :mrgreen:

[Alloste, an epaize kati tetoio, tha eixe anaferthei....]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι μου είπε το παλικάρι στο e-shop, δεν γίνεται να συνδυαστούν μνήμες DDR1 με κάρτα PCI-E, καθώς επίσης και DDR2 με AGP. Αληθεύει αυτό?

 

 

Sorry doublepost ... Could someone delete it plz ? :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι μου είπε το παλικάρι στο e-shop, δεν γίνεται να συνδυαστούν μνήμες DDR1 με κάρτα PCI-E, καθώς επίσης και DDR2 με AGP. Αληθεύει αυτό?

 

 

Someone tried to make some more money uh ? :mrgreen: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re mages otan lete pio varies kai poio elafries xrisis ti enoiete????gt to 80% ton katoxwn core2 pernoun ton epexargasti gia na lene oti exoun core2 kai gia na pezoun kanena game....eleos diladi ....man epeidi exoumen akrvos tin idia mitriki peta panw ena E4300 pou einai fthinos sta 1.80 kai clokarete 80% gia na kaneis tin douleia sou diladi poia douleia na liwneis gt vlepontas ti kartoulasou to pc liwnei sta games an kanw lathos tote sorry pantos skepsou ton 4300 i ton dual core sta 1.80(D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon gia na xerete oloi den kanw plaka piga sto e-shop ton skliro giati eixe provlima stin egatastasi logismikou kai epidi malon variontousas mou kanan antikatastasi thelw na katalixw oti to e-shop axizei mono stis times gt ta palikaria ekeis einai entelos gia to .!.Twra oson afora an pane mnimes ddr2 me agp i oxi egw den tha pw na aplos tha pw oti sto pc mou einai ola ta poio sixrona ektos apo ti vga pou einai agp twra poios eipai oti ddr2 den pane me agp kati allo tha diavase....to idio kai gt tis pcie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kατ αρχας προς τι τα 3 συνεχομενα ποστ?

 

Κατα δευτερον το 80% επιτυχια στο oc εγω το καταλαβαινω οτι: ''Το 80% μπορουν να το υποστουν (το oc) ενω οι υολοιποι οχι'', που ειναι λαθος...

 

Μαλλον εννοεις οτι ανεβαινει 80% παραπανω απο την αρχικη του συχνοτητα.

 

Τριτον, σου αλλαξανε σκληρο και τους εβγαλες και για τον ******?? Δηλαδη ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Να ρωτησω κατι. Q6600 σε ASROCK 4COREDUAL-SATA2 ειναι υπερβολη. Θελω το pc για games αλλα εκανα προσφατως το λαθoς και πηρα την x1950pro (agp δλδ)

Είμαι στην ίδια κατάσταση και σκέψη.

Η ασροκ λεέι ότι με τα τετραπύρηνα χάνει το FSB περίπου 5%. Δεν προβληματίζει ιδιαίτερα.

Γενικά αν το δεις σαν προσωρινή κατάσταση (που δεν θα μετατραπεί σε μόνιμη..) νομίζω πως δεν είναι υπερβολή.

Προσωπικά θα πάρω DDR2(ή ddr3??) κάποια στιγμή και μετά μια Pci e μαζί με μητρική και τελειώνει η αναβάθμιση.

Ο quad νομίζω πως θα έχει αρκετή ζωή μπροστά του και ας ανεβαίνουν τα FSB στα διπύρηνα.

Και από την άλλη ή βάζεις σειρά 4(4400, 4500 ) ή quad μιας και οι υπόλοιποι συμβατοί δεν βρίσκονται εύκολα πια.

 

Το μόνο που με φοβίζει είναι αν τελικά θα έχει διαφορά στην απόδοση η Χ1950 με τον Quad....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν ... ο Quad μπήκε.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να πω αν τρέχει καλά γιατί μέχρι τώρα είχα P4 2.8 OC - 3.3, οπότε η διαφορά είναι χαοτική....έβαλα και τα Vista(δεν ξέρω γιατί...)

Πάντως η κατά την Asrock μείωση του FSB είναι μάλλον γεγονός όως δείχνει και το cpu-z

cpuz_quad_G0.gif

 

To μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το Speedfan δείχνει άλλες θεσμοκρασίες από το everest....(συγκεκριμένα το everest(4.00) δεν αναγνωρίζει την Asrock...και μάλλον αυτό είναι και το πρόβλημα)

 

Τέλος πάντων, την ενημέρωσή μου την έκανα.

Μόλις βάλω και κανένα παιχνίδι ή benchmark θα δώσω και εντυπώσεις από την απόδοση της X1950Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το 4coredual-vsta που είναι σχεδόν ίδιο μόνο που είναι sata 1, με τον 4300, δουλευει μια χαρά η cpu στα 2,53 ghz, υποστηρίζει ασύγχρονο fsb, agp, pci bus οπότε γίνεται o/c μόνο στον επεξεργαστή. Επιπλέον έχω δοκιμάσει διάφορες agp και pcie κυρίως ατι (9550 agp, x800xl agp, 1950 pro pcie, 2900xt, nv 7600 gs pcie) και μνήμες ddr1, ddr2, και όλa δούλεψαν άψογα, απλά έχε υπόψη ότι το pcie είναι x4 (το agp είναι χ 8). Επιπλέον υπάρχουν drivers και για Vista 32/64.Ολα δούλεψαν με την μια, αντίθετα από μια asus με το ίδιο Chipset η οποία είχε προβλήματα, οπότε μην σε ανησυχεί το ότι η asrock δεν είναι το super ονομα.

και οσον αφορα το wow δυστυχώς το ο/c δεν βοήθησε, ενώ στις εφαρμογές η διαφορά είναι μεγάλη, στο WoW πιάνει τα ίδια fps με πριν :(

 

ρε σι πως εβαλες πανω στην ιδια μητρηκη καρτα γραφηκων σε διαυλο pcie και agop και μνημες DDr! DDR2?Αφου ενα απο τα δυο καθε φορα γινετε να υποστηριζει εσυ πως το εκανες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...