Προς το περιεχόμενο

Που ακριβως βρισκονται τα bad sectors?


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια!

 

προσπαθω να βρω μια απλη εφαρμογη που να δειχνει ενα γραφημα των sectors του δισκου και να μπορω να δω ποια sectors ειναι bad. Ξερετε καποιο προγραμμα που κανει κατι τετοιο; Παλια (πολυυυ παλια) υπηρχαν τωρα δεν βρισκω πουθενα κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

otan les pou briskontai les se pio cylinder ktl?poio to noima na to kaneis auto?mipos na ta apomonoseis gia na min graftei kati ekei?kai to format ta apomononei .alla gia mena diskos pou ebgale bad sector ton ekanes zero fill me disk manager kai akoma exei bad sector paei antiprosopia i paei sta skoupidia.no testing on it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν το HD Tune σου κάνει;

 

http://www.hdtune.com/

 

insomniahdtune254200709sb8.png

 

Δεν ξέρω κάτι που να δείχνει μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

 

Αλλά νομίζω κι εγώ ότι το πιο φρόνιμο είναι αυτό που λέει ο poulinos. Εκτός αν είσαι περίεργος να δεις πότε θα τα φτύσει τελείως (και έχεις βέβαια και backup). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι bad sectors είναι λίγο περίεργη ιστορία. Κανονικά, οι σκληροί δίσκοι έχουν μία «αποθήκη»-καβάτζα από sectors. Όταν ο ελεγκτής διαπιστώσει ότι ένας sector έχει μαγνητιστεί μόνιμα, κάνει remap τη θέση του συγκεκριμένου sector σε έναν από τους βοηθητικούς. Αυτά συμβαίνουν φυσικά σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό του λειτουργικού συστήματος, άρα οποιαδήποτε εφαρμογή και να τρέξεις θα σου δείχνει, όπως είναι αναμενόμενο, ότι ο δίσκος έχει μηδενικούς bad sectors. Όταν όμως οι βοηθητικοί τελειώσουν, τότε κάθε νέος sector που «χαλάει», αρχίζει να φαίνεται ως bad στο επίπεδο του Λ/Σ. Άρα, το να μη βλέπεις με test utility bad sectors στο δίσκο, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Μπορεί να υπάρχουν, απλώς να μην είναι ακόμη αρκετοί.

 

Νομίζω ότι με κάποιο διαγνωστικό S.M.A.R.T., μπορείς να διαβάσεις τον αριθμό των sectors που έχουν γίνει remap, από την κατάλληλη περιοχή όπου αποθηκεύει ο disk controller αυτήν την πληροφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep. Τώρα για τις τιμές μη με ρωτήσεις! Τα προγράμματα S.M.A.R.T. διαβάζουν σε raw μορφή νομίζω τις αντίστοιχες πληροφορίες, οπότε είναι θέμα interpretation. Ίσως, από κανένα software κατασκευαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τα replies : )

Εχω ενα μικρο δισκο με μερικα bad sectors και θελω να δω που βρισκονται για να τον κανω δυο partitions αν βολεψει. Δεν θα μπει σε κανενα σοβαρο μηχανακι αλλα ειναι χρησιμος και ειναι και αθορυβος. Παλια υπηρχαν ομορφα utilities που εκαναν αυτη τη δουλεια. Σου εδειχναν ολα τα sectors του δισκου και τα bad πχ τα σημαδευαν με ενα "B". Το HD Tune το εχω δοκιμασει και δεν εμβανιζει με κοκκινο τα bad sectors οπως λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε full surface scan με πρόγραμμα από το site του κατασκευαστή. Μόνο έχε το νου σου, αφού λες ότι είναι μικρός (άρα ίσως και παλιός), γιατί έχουν γίνει μερικές εξαγορές-συγχωνεύσεις. Π.χ. για τους Maxtor το αντίστοιχο πρόγραμμα είναι το MaxBlast, αλλά πλέον το βρίσκεις στο site της Seagate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep. Τώρα για τις τιμές μη με ρωτήσεις! Τα προγράμματα S.M.A.R.T. διαβάζουν σε raw μορφή νομίζω τις αντίστοιχες πληροφορίες, οπότε είναι θέμα interpretation. Ίσως, από κανένα software κατασκευαστή...

 

Ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι bad sectors είναι λίγο περίεργη ιστορία. Κανονικά, οι σκληροί δίσκοι έχουν μία «αποθήκη»-καβάτζα από sectors. Όταν ο ελεγκτής διαπιστώσει ότι ένας sector έχει μαγνητιστεί μόνιμα, κάνει remap τη θέση του συγκεκριμένου sector σε έναν από τους βοηθητικούς. Αυτά συμβαίνουν φυσικά σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτό του λειτουργικού συστήματος, άρα οποιαδήποτε εφαρμογή και να τρέξεις θα σου δείχνει, όπως είναι αναμενόμενο, ότι ο δίσκος έχει μηδενικούς bad sectors. Όταν όμως οι βοηθητικοί τελειώσουν, τότε κάθε νέος sector που «χαλάει», αρχίζει να φαίνεται ως bad στο επίπεδο του Λ/Σ. Άρα, το να μη βλέπεις με test utility bad sectors στο δίσκο, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Μπορεί να υπάρχουν, απλώς να μην είναι ακόμη αρκετοί.

 

Ρε τι μαθαίνει κανείς όσο μεγαλώνει!!

Ευχαριστώ για τις γνώσεις... δεν το ήξερα αυτό!

(δεν είναι ειρωνικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα του κατασκευαστη δεν λεει που βρισκονται τα bad. Μου φαινεται απιστευτο να μην βρισκω κατι τοσο απλο. Μου φαινεται θα ψαξω μηπως υπαρχει κατι σε linux λειτουργικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Διάβαζα μία μελέτη της Google (μπορεί να την είχατε ακούσει, δεν είναι ακριβώς πρόσφατη) για την αξιοπιστία των σκληρών δίσκων και θυμήθηκα το thread γιατί, μεταξύ των άλλων, εμφανίζει συμπεράσματα για την επίπτωση των reallocation counts στο δείκτη AFR (Annualized Failure Rate):

 

http://labs.google.com/papers/disk_failures.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια!

 

προσπαθω να βρω μια απλη εφαρμογη που να δειχνει ενα γραφημα των sectors του δισκου και να μπορω να δω ποια sectors ειναι bad. Ξερετε καποιο προγραμμα που κανει κατι τετοιο; Παλια (πολυυυ παλια) υπηρχαν τωρα δεν βρισκω πουθενα κατι τετοιο...

 

Αν θυμάμαι καλά τα Norton Utilities είχαν 1 τέτοιο πρόγραμμα, Norton Disk Doctor λεγόταν που τσέκαρε το δίσκο κλπ αλλά νομίζω έβγαινε μέχρι και τα Win98 γιατί μετά εξαφανίστηκε δε το ξαναπέτυχα πουθενά νομίζω ότι σταμάτησε γιατί δεν υποστήριζε το NTFS μπορεί και να κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...