Προς το περιεχόμενο

Best value for money laptop


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στη ζωή μου με laptops. Θέλω πολύ άμεσα (μέσα στον μήνα) να πάρω ένα μηχάνημα που προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση (AutoCAD και διάφορα άλλα CADs, στατικά κλπ) και καθόλου userland χρήση.

 

Τι προτείνετε? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Από όσο είδα έχεις απαντήσει σχεδόν σε όλες τις σχετικές ερωτήσεις στα links που μου έδωσες. Έκανα κι εγώ μια μικρή αναζήτηση, αλλά δεν υπάρχει ένα στάνταρ "λήμμα" που μπορείς να βάλεις στην αναζήτηση για να σου βγάλει απαντήσεις στο ερώτημα ποιό Laptop να πάρω.

 

Μάλλον η πιο καλή λύση από όσο κοίταξα, και με καθοριστικό παράγοντα το κόστος, είναι ο pavilion DV9542ev. Αλλά από όσο είδα, δεν είναι πλέον διαθέσιμος στο e-shop που συνήθως εμπιστεύομαι από άποψης τιμών. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι άμεσα διαθέσιμος, ή ότι πλέον το e-shop δεν τον ξαναφέρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toshina satelite 210 series

νομιζω για σενα ειναι κουτι, εκτος κι αν σε προβληματιζει ο επεξεργαστης τους

δες,υπαρχει αναλογη συζητηση1-2 σελιδες πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o epexergasths tou toshiba ti leei? giati psaxnei kai mia filh mou ena laptop gia na trexei to cad mexri 100 euro peripou kai ths exo proteinei h to hp dv6541 h to asus s96s !! alla to hp exei thn 8400 kai den xero an leei kai para polla h karta !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι άμεσα διαθέσιμος, ή ότι πλέον το e-shop δεν τον ξαναφέρνει?

 

κανεις δε θα σε κατατοπισει καλυτερα απ' οτι ενα τηλεφωνακι στο eshop

 

h to asus s96s

 

tasosvel τα σπαει κανονικα και εχει και φοβερη τιμη, τελικα αγορασα το dell vostro 1500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα satellite A200 της toshiba πήρα πριν λίγο καιρό έναν Α200-127 στα 906 ευρώ απο e-shop αν και βλέπω οτι έχει ακριβύνει. Πολύ ποιοτικό μηχάνημα, ωραίο σχέδιο και φορτωμένο με αρκετό εξοπλισμό. Ένα από τα λίγα επώνυμα φορητά σε αυτήν την κατηγορία τιμής με 2γβ μνήμης και 160γβ σκληρό.Η κάρτα γραφικών του (mobility 2600) εχει 256μβ δικά της και μπορεί να πάρει μέχρι 1γβ αν χρειαστεί. Έχει μπλεδόντη κάμερα,γενικά είναι ένα πολύ καλό και αρκετά γρήγορο μηχάνημα ειδικά για τα λεφτά του...Το μόνο μειον είναι οτι ζεσταίνεται παραπάνω απο τους κορ 2 και για να λέμε την αλήθεια ο Turion TL-52

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα satellite A200 της toshiba πήρα πριν λίγο καιρό έναν Α200-127 στα 906 ευρώ απο e-shop αν και βλέπω οτι έχει ακριβύνει. Πολύ ποιοτικό μηχάνημα, ωραίο σχέδιο και φορτωμένο με αρκετό εξοπλισμό. Ένα από τα λίγα επώνυμα φορητά σε αυτήν την κατηγορία τιμής με 2γβ μνήμης και 160γβ σκληρό.Η κάρτα γραφικών του (mobility 2600) εχει 256μβ δικά της και μπορεί να πάρει μέχρι 1γβ αν χρειαστεί. Έχει μπλεδόντη κάμερα,γενικά είναι ένα πολύ καλό και αρκετά γρήγορο μηχάνημα ειδικά για τα λεφτά του...Το μόνο μειον είναι οτι ζεσταίνεται παραπάνω απο τους κορ 2 και για να λέμε την αλήθεια ο Turion TL-52 που έχει πάνω δεν είναι και τόσο δυνατός όσο οι αντίστοιχοι της ιντελ αλλά προσωπικά δεν χρησιμοποιώ εφαρμογές που απαιτούν επεξεργαστική ισχύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ρωτήσω κάτι; (Ας με διορθώσει κάποιος)

 

Θες ένα laptop για χρήση autocad & γενικότερα cad.

Αυτό μου προδιαθέτει μεγάλη οθόνη (17αρα) και μια αρκετά καλή (μην πω πολύ καλή) gpu. Σίγουρα υπέρ είναι η αγορά ενός 64bit επεξεργαστή μιας και τα CAD's κάνουν αρκετούς υπολογισμούς.

 

Ως γνωστόν τα CAD προγράμματα για σωστή απεικόνιση έχουν απαιτήσεις.

Επομένως το κόστος ενός Laptop πιστεύω θα είναι αρκετά μεγάλο για την χρήση τέτοιων προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exartatai gia th xrhsh to theleis kai to cad !! an apla kaneis katopseis den xreiazetai ena super laptop !! an kanei 3d sigoura prepei na exei ena kalo laptop !! pisteuo oti kai se mia 15,4 othoni to trexei kala arkei na exei mia arketa kalh karta grafikon !! toso h 8600 oso kai h 2600 einai polu kales!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω γνωστο πολ.μηχανικο που τρεχει οτο καντ σε τουρμπο εξ τριετιας

οποτε απο αποψη χαρντ γουερ ειναι 100% καλυμμενος

αλλα το θεμα οθονης χωρα συζητηση, εχεις διικιο ισως χρειαζεται 17,αναλογα ποσες ωρες της ημερας θα περνα εκει μπροστα

παντως βρισκεις και με 17 οθονη σε αυτα τα λλεφτα

σε ΗΡ αν δεν κανω λαθος εχει επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...