Προς το περιεχόμενο

Sony Ericsson w580


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα το νέο κινητό της Sony Ericsson το w580 (επίσημη σελίδα) και λέω να μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου. Στο Spoiler έβαλα την ιστορία για το πώς κατέληξα σε αυτήν μου την επιλογή (ιστορία που δεν ξέρω πόσους ενδιαφέρει και για αυτό μπήκε και σε Spoiler)

 

 

Μετά από πάρα πολλές αλλαγές κινητών τηλεφώνων έψαχνα για ένα mid- low end κινητό καθώς με τα pda/ smart phone δεν έμεινα ευχαριστημένος. Βλέποντας στην επίσημη ιστοσελίδα της Sony Ericsson πριν από μήνες τα νέα μοντέλα έπεσε το μάτι μου επάνω στο s500 το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο τηλέφωνο χωρίς τις walkman δυνατότητες και χωρίς ραδιόφωνο (αν και πιο όμορφο από το w580). Ενώ είχα αποφασίσει να το αγοράσω (και έψαχνα αγοραστεί για το k810 που είχα) διάβασα σε αρκετά forum για ένα πρόβλημα που προέκυψε με τα πλήκτρα του s500 τα οποία και ράγιζαν/έσπαζαν μετά από 1-2 εβδομάδες χρήσεις. Έτσι καθυστέρησα την αγορά του και περίμενα το w580 το οποίο ήλπιζα να μην έχει τα ίδια προβλήματα. Για την ιστορία το w580 έχει και αυτό πρόβλημα σε κάποιες παρτίδες αλλά σε μικρότερο αριθμό.

 

 

To w580 είναι ένα slide up walkman κινητό.

Οι διαστάσεις του είναι 99 x 47 x 14 cm και το βάρος του 94 gr.

Είναι Quad-Band και υποστηρίζει (στα χαρτιά καθώς δεν το έχω δοκιμάσει) Edge και GPRS.

Η οθόνη του είναι 240 x 320 pixels με 262.144 χρώματα (αρκετά καλή και καθαρή).

Έχει φωτογραφική 2mp (χωρίς flash και zoom), μνήμη τηλεφώνου 12mb και δέχεται κάρτες μνήμης τύπου m2 (σίγουρα μέχρι 2gb καθώς τέτοια έχω εγώ. Για παραπάνω δεν ξέρω).

Αναπαράγει MP3, AAC, AAC+, e-AAC και έχει και ραδιόφωνο FM με RDS.

Έχει Bluetooth 2.0 A2DP αλλά δεν έχει IrDa.

Υποστηρίζει τεχνολογία Java MIDP 2.0, έχει HTML Browser, RSS feeds, Instant Messaging, Picture Blogging, POP3/IMAP4, Java push email και Track ID (τα οποία δεν έχω δοκιμάσει και αμφιβάλω αν θα τα δοκιμάσω και ποτέ).

Ακόμα, το κινητό έχει και μια σειρά από αθλητικές εφαρμογές όπως μετρητές βημάτων, τρεξίματος και θερμίδων με δυνατότητα αποθήκευσης στατιστικών.

Το τηλέφωνο διαθέτει Music Illumination Effects, εφέ έγχρωμου φωτισμού δηλαδή.

Τέλος διαθέτει αναγνώριση κίνησης που χρησιμοποιείται στους μετρητές βημάτων- τρεξίματος καθώς και στην walkman λειτουργία του τηλεφώνου όπου πατώντας το πλήκτρο walkman και κουνόντας την συσκευή αλλάζει αυτόματα τραγούδι.

 

Στην συσκευασία περιέχονται:

- Κινητό τηλέφωνο

- Φορτιστής

- Κάρτα μνήμης m2 512mb

- Στερεοφωνικά ενσύρματα ακουστικά HPM-70

- Καλώδιο USB

- CD με drivers και εφαρμογή για Η/Υ

 

Τα καλά:

- Εφέ φωτισμού

- Flash themes

- Μικρό μέγεθος

- Αναγνώριση κίνησης

 

Τα κακά:

- Απαράδεκτη μπαταρία (κρατάει 2 μέρες με λογική/λίγη χρήση)

- Η 2mp φωτογραφική χωρίς φλας και zoom

- Η υποδοχή φόρτισης και ακουστικών είναι στα πλάγια

 

Γενικά και προσωπικά:

Μου άρεσε πάρα πολύ εξωτερικά η συσκευή (η ομορφιά ήταν άλλωστε και ο λόγος που το επέλεξα). Είναι μια κλασσική Sony Ericsson συσκευή (μενού, ρυθμίσεις, επιλογές) πράγμα που με βολεύει και μου αρέσει. Βρήκα διασκεδαστικά την αλλαγή τραγουδιού με κούνημα του τηλεφώνου όπως και τα εφέ φωτισμού (ειδικά το βράδυ) αλλά ως εκεί. Δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω. Η φωτογραφική του με απογοήτευσε (αν και δεν βγάζω φωτογραφίες με τα τηλέφωνά μου) και δεν μου άρεσε η έλλειψη φλας όχι τόσο για τις φωτογραφίες όσο για την χρησιμοποίηση του ως φακό. Μου άρεσε που το τηλέφωνο προβάλει flash αρχεία τα οποία μπορείς να βάλει και σαν προφύλαξη οθόνης και φόντο. Η δυνατότητα να αποθηκεύεις πανεύκολα τις επαφές σου στην κάρτα μνήμης (δυνατότητα που υπάρχει και σε άλλες SE συσκευές) είναι φοβερή και σου λύνει τα χέρια του συνεχούς back up. Το μέγα πρόβλημα όμως είναι η μπαταρία που διαρκεί πάρα πολύ λίγο.

 

Συμπέρασμα:

Ένα αρκετά όμορφο αλλά κλασσικό low/mid end Sony Ericsson slide up τηλέφωνο κατάλληλο για μικρές ηλικίες.

 

Διαφορά και σκόρπια:

- Το πρόβλημα με τα ραγισμένα πλήκτρα δεν μου έχει εμφανιστεί αν και διάβασα σε ελληνικό forum ότι υπάρχει και σε μερικά τηλέφωνα στην Ελλάδα.

- Όποιος δεν θέλει τόσο νεανικό τηλέφωνο αλλά του αρέσει αυτό το στυλ τηλεφώνων ας δει το s500. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ! Στο συγκεκριμένο μοντέλο έχει αναφερθεί πολλάκις το πρόβλημα με τα σπασμένα πλήκτρα.

- Το w580 βγαίνει σε 3 συνδυασμούς χρωμάτων. Το γκρι- μπλε θα το βρείτε εύκολα, το άσπρο- πορτοκαλί λίγο πιο δύσκολα και το μαύρο- πορτοκαλί δεν θα το βρείτε (σύμφωνα με τα καταστήματα) καθόλου καθώς δεν θα έρθει στην Ελλάδα.

 

Φωτογραφίες:

w58001za7.th.jpg w58002rn4.th.jpg w58003du9.th.jpg w58004ej4.th.jpg w58005xz6.th.jpg w58006de2.th.jpg w58007zq0.th.jpg

 

Βίντεο:

Εδώ μερικά βίντεο για w580 από το youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΧΧΧΧ!!!!

 

Πήγε άπατο το review μου...

 

Καμιά 30αριά το είδαν... ούτε ένας δεν απάντησε....

 

Μου κόβεται τα φτερά για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που η sony μας έχει συνήθισει σε πολύ καλά κινητά το συγκεκριμένο το είδα και από κοντά και να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασε.:-?

Έχει βγάλει πολύ καλύτερα κατά την γνώμη μου μοντέλα. Το συγκεκριμένο μου φάνηκε ότι η sony το έβγαλε πολύ πρόχειρα στην αγορά.:(

 

Alexzzz ξέρεις αν κάνει αντικατάσταση η sony για το πληκτρολόγιο γιατί ψάχνω κάτι σχετικά με αυτό και δεν έχω βρει κάποια πληροφορία .... :confused:

 

 

Καμιά 30αριά το είδαν... ούτε ένας δεν απάντησε....

 

Μου κόβεται τα φτερά για το μέλλον.

 

Σώπα καλέ.... όλοι μας κατά καιρούς γράφουμε για τα καινούργια μοντέλα τις απόψεις μας αλλά και τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν ...

Tα reviews γράφονται για να ενημερώσουμε και τους άλλους δεν είναι απαραίτητο να μας απαντήσουν. (Λέω εγώ τώρα...) Συνέχισε να γράφεις ...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το δεξί ana_mas... μου κάνεις ποδαρικό :mrgreen:

 

Παρόλο που η sony μας έχει συνήθισει σε πολύ καλά κινητά το συγκεκριμένο το είδα και από κοντά και να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασε.:-?

Έχει βγάλει πολύ καλύτερα κατά την γνώμη μου μοντέλα. Το συγκεκριμένο μου φάνηκε ότι η sony το έβγαλε πολύ πρόχειρα στην αγορά.:(

 

Alexzzz ξέρεις αν κάνει αντικατάσταση η sony για το πληκτρολόγιο γιατί ψάχνω κάτι σχετικά με αυτό και δεν έχω βρει κάποια πληροφορία .... :confused:

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν σε πολύ γεμίζει σαν κατασκευή στην αρχή αλλά γενικά εκτός από το πληκτρολόγιο δεν έχει άλλα προβλήματα.

Το πληκτρολόγιο το αντικαθιστά κανονικά η Sony Ericsson. Στην αρχή έκαναν νούμερα αλλά μετά από τα πολλά συμπτώματα τώρα το ξέρουν και δεν λένε τίποτα στα service points.

 

Σώπα καλέ.... όλοι μας κατά καιρούς γράφουμε για τα καινούργια μοντέλα τις απόψεις μας αλλά και τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν ...

Tα reviews γράφονται για να ενημερώσουμε και τους άλλους δεν είναι απαραίτητο να μας απαντήσουν. (Λέω εγώ τώρα...) Συνέχισε να γράφεις ...:-D

 

Απαραίτητο δεν είναι αλλά όσο να'ναι... ήθελα να δω ένα κάτι :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το δεξί ana_mas... μου κάνεις ποδαρικό :mrgreen:

 

 

...Το πληκτρολόγιο το αντικαθιστά κανονικά η Sony Ericsson. Στην αρχή έκαναν νούμερα αλλά μετά από τα πολλά συμπτώματα τώρα το ξέρουν και δεν λένε τίποτα στα service points.

 

 

 

Άντε με το καλό ελπίζω να σου φέρω γούρι....:-D:-D:-D:-D:-D

 

 

Πάλι καλά αυτό τους έλειπε... Κοντζάμ εταιρεία να κάνουν και νούμερα...

 

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το service της SE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είχα πρόβλημα με την SE και είχα μπόλικα ως τώρα.

Οι νέες παρτίδες είναι πολύ πιο σταθερές (σαν υλικό) διαβάζω. Εγώ προσωπικά δεν έχω ακόμα κανένα απολύτως πρόβλημα με το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέες παρτίδες είναι πολύ πιο σταθερές (σαν υλικό) διαβάζω.

 

όντως νέες συσκευές που έχουν προμηθευτεί φιλικά μου πρόσωπα είναι πιο γερές και πιο σταθερές από τις παλαιότερες...

 

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω ακόμα κανένα απολύτως πρόβλημα με το δικό μου.

 

και σου εύχομαι να μην αντιμετώπισεις κανένα πρόβλημα στον μέλλον με την νέα σου συσκευή...

By the way καλοχρησιμοποιήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

ρε guys γιατι ενω μπαινω ιντερνετ κανονικα με τον browser που ειχε απο την αρχη, με τον Opera mini και ενω εχω επιλεξει το σωστο profil internet on java internet settings δεν εχω ιντερνετ?

Κανα προγραματακι για χαρτες χωρις να χρειαζεται gps και για αναπαραγωγη βιντεο? (δεν εχει pause οταν βλεπεις βιντεο :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...