Προς το περιεχόμενο

Σπουδες ηχοληψιας


mpakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια

Θα ηθελα την γνωμη σας για κατι

 

Ο αδερφος μου φετος τελειωσε το Λυκειο και θα ηθελε να

σπουδασει ηχοληπτης

Ποια η γνωμη σας?που θα μπορουσε να απευθυνθει για τα δημοσια ιεκ που

εχουν αυτην την ειδικοτητα.

 

 

Οποιαδηποτε γνωμη εμπειρια αποψη καλοδεχουμενη

 

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μπακα!!

καταρχην να σου πω εγω πηγα σε ιδιωτικο ιεκ και συγκεκριμενα στα ιεκ δελτα στην θεσσαλονικη!!

 

Βασικα πιστευω πως τα δημοσια ιεκ ειναι λιγο κατωτερα σε σχεση με τα ιδιωτικα τουλαχιστον απο αποψη εξοπλισμου!τωρα απο αποψη πρωσοπικου(καθηγητες)μπορει να βρεις τους χειροτερους σε ιδιωτικα και τους καλυτερους σε δημοσια και φυσικα ισχυει και το αντιστροφο!αλλα μπορεις να βρεθεις και καπου στο ενδιαμεσο με μετριους καθηγητες!!

Αλλα αυτο ειναι τεραστιο θεμα....

 

ο αδερφος σου ασχοληται καθολου με ηχο?γενικα?αν διαβαζει καποιο περιοδικο?αν ασχοληται με pc,δηλαδη καποιο προγραμα??

δεν ειναι απαραιτητο αυτο αλλα μια ''προυπηρεσια'' στο θεμα ηχου γενικα

Θα τον βοηθησει παρα πολυ!!αν δεν ασχοληται πες του να αρχισει και αν δεν ξερει πως...με μεγαλη μου χαρα να του πω η να σου πω εσενα,διαφορα λινκς πραγματα να ακουσει για να εκπαιδευει το αυτι και αλλα...

 

Το μονο που ξερω για αυτο που ρωτας ειναι για ενα δημοσιο ιεκ στην επανωμη(θεσσαλονικη)

 

αλλα αν μπορει (απο οικονομικη αποψη βεβαια) να παει σ ενα ιδιοτικο ιεκ ας παει....αλλα σιγουρα δεν ειναι ολα τα ιδιωτικα ιεκ καλα!!μπορω να σου πω καποια που εχω δει εγω και πως τα εκρινα!!φυσικα μεσω pm,μην κανουμε και διαφημηση....αρκετη διαφημηση κανουν απο μονοι τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ειπες εαν ο αδερφος σου θα σπουδασει Θεσ/νικη ή Αθηνα.

Εαν σπουδασει Θεσ/νικη τοτε θεωρω (και ξερω) πως η καλυτερη σχολη ηχοληψιας ειναι το soundlab (http://www.soundlab.gr).

Οι λογοι που την θεωρω καλυτερη ειναι γιατι:

Οι καθηγητες ειναι ολοι τους επαγγελματιες που δουλεψαν και συνεχιζουν να δουλευουν σε παραγωγες δισκων (απο λαϊκα και εντεχνα μεχρι rock και metal), live εμφανισεις (ειτε συναυλιες ειτε λαϊκομαγαζα, ειτε rock μαγαζια κλπ).

 

Δευτερον λογω στενης συνεργασιας μου (ως μουσικος) με τους ανθρωπους της σχολης αυτης, γνωριζω πως οι αποφοιτοι της σχολης εχουν ενα πλεονεκτημα οσον αφορα την ευρεση εργασιας γιατι οι ανθρωποι αυτοι βρισκονται μεσα στην αγορα στην οποια εμπλεκεται το επαγγελμα του ηχοληπτη.

 

Τριτον, η σχολη αυτη διδασκει ΜΟΝΟ ηχοληψια, κατι που σιγουρα τους κανει ειδικους επανω στο θεμα.

 

Δεν εχω γνωμη/αποψη για ιδιωτικα και δημοσια ΙΕΚ της Θεσ/νικης οποτε δεν μπορω να σου πω ανα καποιο απο αυτα κανει καλη ή κακη δουλεια. Εκ πειρας ομως η διαπιστωση μου για το Soundlab ειναι αυτη.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα

 

Απλά να πω 2 λόγια σας «απόφοιτος» σχολής ηχοληψίας …

 

Τελείωσα μόλις από την ακμή και here is πως είναι τα πράγματα εκεί

 

1 υπάρχουν γενικά πολύ καλοί καθηγητές εκτός 1-2 εξαιρέσεων (αν πέσετε σε αυτούς απλά δεν προκετε να μάθετε τίποτα από το μάθημα τους).

Στους υπόλοιπους αν έχεις την θέληση να μάθεις μαθαίνεις και μάλιστα παρά πολλά.

Όταν τελειώνεις την σχολή έχεις ένα σε ένα μεγάλο βαθμό τις δυνατότητες ενός καλού επαγγελματία ηχολήπτη , θεωρητικά όμως από εκεί και πέρα χρειάζονται ώρες πρακτικής πάνω σε αυτά που έμαθες αλλιώς δεν πας πουθενά.

 

2 διεύθυνση : η διεύθυνση το παίζει λίγο αδιάλλακτη και όντως 2 χρόνια εκεί μέσα η ακολουθούσα τα παραθυράκια που άφηναν και την έβγαζα λαδί η τσακωνόμουν και άκρη δεν έβρισκα.

Αυτός ο τομέας ήταν ο πιο εκνευριστικός

Πχ με τις απεργίες των μμμ αν δεν μπορούσες να πας στην εξεταστική απλά έχανες το μάθημα ότι και να τους έλεγες ,εκτός και αν έφερνες χαρτί γιατρού…

Μας ζήταγαν λεφτά και μας έδιναν προθεσμία 1 βδομάδα

Αν χρωστούσες δεν μπορούσες να δόσεις εξετάσεις κλπ

Γενικά δηλαδή προσπαθούσαν να τηρήσουν απόλυτη τάξη (όσο αναφορά τις εντολές που έδιναν) και να εισπράττουν τα λευτακια τους ζεστά!!

 

3 άλλο ένα μεγάλο κακό ήταν οι πόλοι μαθητές

μαθήματα που είναι πρακτικά πχ μάθημα στην κονσόλα τα κάναμε 90% θεωρητικά και το υπόλοιπο 10% ερχόταν μετά από πολύ ώρα (που περίμενες την σειρά σου)

 

4 εκεί μέσα θα δείτε κάθε καρυδιάς καρύδι!

Κατεστραμμένα τιπακια που τα σκάνε μόνο και μόνο για να μην πάνε στρατό

30αριδες που ξαφνικά αποφάσισαν ότι άλλο θελαν να κάνουν στην ζωή τους

πόλους μπαφιαριδες που έχουν κάψει τον εγκέφαλο τους κλπ κλπ

αποφύγετε να κάνετε εργασίες με τέτοιους κατεστραμμένους γιατί θα καταστραφείτε κι εσείς!!!

Και γενικά οι περισσότεροι είναι στην φάση house και hip hop με ότι αυτό συνεπάγεται καλό η κακό

 

το σεμπερασμα των σπουδών μου στο ιεκ αυτό ήταν ότι πήρα πολλά, επειδή το κυνήγησα και πολύ, αλά ώρες ώρες τα αρχ---α μου κόντευαν να σκάσουν από το πρήξιμο!

 

Τέλος πιστεύω ότι ένα bacelor θα σας φανεί χρήσιμο όσο αναφορά τις γνώσης ,χωρίς όμως να έχει αντίκτυπο στα λεφτά που μελλοντικά θα παίρνεται

Και όσο αναφορά τη δουλειά πιστεύω ότι αν ψάξετε κάπου θα βρείτε η σχολή παντός δεν βοιθαει και πολλή σε αυτό ίσος βυθίσουν οι καθηγητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...