Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση σκληρού σε Raid 1 = Rebuild;


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν να πω ότι έκανα μια βασική αναζήτηση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει και γιʼ αυτό ερωτώ:

 

Σε προκείμενη αντικατάσταση σκληρού (σε Raid 1 array server) η διαδικασία αντιγραφής των αρχείων του ενός θα σκληρού στον άλλο θα γίνει αυτόματα;

 

Το rebuild είναι αυτή η διαδικασία;

Σε περίπτωση που δεν γίνει αυτόματα, γίνεται με εντολή μέσα από τον controller;

 

Τα δεδομένα το αρχικού δίσκου δεν διατρέχουν κανένα απολύτως κίνδυνο κατά την διαδικασία;

 

Άσχετα από όλα αυτά, στον server στον οποίο αναφέρομαι βγάζει πρόβλημα κατά την έναρξη του ότι δεν δουλεύει ο ένας σκληρός και να windows εκκινούν από τον ένα. Υπάρχει περίπτωση να έχει χτυπήσει απλά κάποιο αρχείο και το πρόβλημα να λυνόταν με rebuild στον ήδη υπάρχοντα; Δεν με παίρνει φυσικά να το ρισκάρω και έχει ήδη γίνει η αγορά καινούργιου για την αντικατάσταση, απλά ρωτάω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε rebuilt. σήμερα το έκανα και σε 500άρι σκληρό πήρε 5 περίπου ώρες. Πολύ δεν είναι τεσπα...

 

Θα κάνεις create manual raid (mirror) θα του πεις ότι θέλεις αντιγραφή και θα σου ζητήσει source και target. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ. Αν δεν γίνει λάθος όλα θα πάνε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analogos ton controller ine kai diaforetika panta.apo mono tou na ginei afou sto zitisei mexri na kaneis apla ena rebuild.apla tha parei kamposi ora analogos to megethos opos sou ipe o spirosta.kai analogos an ine raid 1 i raid 5.apla ton palio an thes ton kaneis test meta giati exo dei raid 1 na peftei exetias tou litourgikou.o diskos den pisteuo oti epathe kati apla kati me ta vista eno einai hardware raid .auto epatha ego.isos ama xanaftiaxo to raid na einai ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τρομάζετε λίγο και είμαι ήδη τρομαγμένος

 

ο server είναι της ibm, ο controler δεν θυμάμαι αλλά δεν είχε και απο τα πιο φιλικά menu που έχω δει.

 

o σκληρός είναι scsi 73gb στις 10k οπότε λογικά δε θα πάρει ώρα

 

αρκει να τα κάνω όλα σωστά

 

μπρρρρρρ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε, ρόμπα έγινα εντελώς... στο SCSI Configuration δεν βρίσκω πουθενά Rebuild!!!

 

Ο server είναι ο IBM eServer xSeries 226 και το SCSI Controller είναι της Adaptec

 

Κατα ένα περίεργο τρόπο δεν μπορώ να βρώ πουθενά στο menu του SCSI Controller απο που γίνεται το rebuild! Έχει μόνο επιλογές για format του δίσκου και για verify data!

 

help!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε επιλογή για mirror έχει πουθενά έλεος

 

έχω φάει όλο το net για να βρω οδηγίες

 

και κατά τα άλλα σου λένε και hot-swap μη ρίξω καμία @#$@@&^$&&$

 

τα 2003SP2 που φοράει βγάζουν μήνυμα λάθους κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής και στο disk managment δείχνει ότι το ένα image είναι off είτε το παλιό σκληρό έχει απάνω είτε τον καινούργιο.

 

Να πω και κάτι άλλο. Έχει βγεί off ο σκληρός με ID0 και δουλεύει ο ID1

 

ο υπολογιστής ξεκινάει με τον ID1 μόνο αλλά όταν στη θέση ID0 βάλω τον καινούργιο σκληρό μου βγάζει operating system error και ο υπολογιστής δεν ξεκινάει...

 

Γαμώτο κάτι απλό είναι σίγουρα, έχω στήσει array σε Compaq και Dell servers μόνο που είχαν πολύ πιο φιλικά menu και αγχώνομαι γιατί ποτέ δεν έχει τύχει να μου βγεί off σκληρός και να χρειαστεί να κάνω rebuild στο mirror...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα Bootable IBM ServeRAID-7e SCSI (Adaptec HostRAID) SCSI/SATA Support CD και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω να δω αν κάνει δουλειά.

 

Το Acronis βλέπει scsi-raid και μπορεί να πάρει image; είναι πακέτο όμως... 70G image...

 

μιλάμε για ατελείωτες ώρες δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήτα μεγάλη

 

ενώ έκανα rebuild το array και έφτιαξα mirror του "καλού" σκληρού στον καινούργιο ο υπολογιστής δεν ξεκινάει...

 

εμφανίζεται η οθόνη εκίνησης των Windows 2003 όπου φορτώνει η μπαρά και μετά restart...

 

το menu του scsi adapter είναι χάος...

 

νοιώθω νικημένος απο το τέρας...

 

end of transmission...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...