Προς το περιεχόμενο

Nvidia GeForce 6600GT Anemistiras


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera se olous.Exo tin parapano karta grafikon kai den ksero ti sto kalo exei pathei alla kanei san an apogionete elikoptero o anemistiras tis.Den boreis na doulepseis se ksekoufeni.An bebea pao kai stamatiso ton anemistira gia ligo kamia fora stamataei na kanei thoribo.Afto pou thelo na rotiso ine to eskis.1on boro me kapio pragramma na tin kano na douleboun pio normal oi strofes oste na stamatisei i 2on an boro kai an tha alaksei kati an allakso to anemistoraki tis.Efxaristo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γίνει τίποτα με το λάδωμα και σου σπάει τα νεύρα ο θόρυβος, αποσύνδεσε το καλώδιο του ανεμιστήρα (να μην γυρίζει καθόλου δηλαδή) και αγόρασε ένα τέτοιο ανεμιστηράκι, και βάλτο ακριβώς μια θέση κάτω από την κάρτα γραφικών σου.

 

Παρακολούθησε μέσω Riva Tuner τη θερμοκρασία της κάρτας γραφικών. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den eimai sigouros, an to AIR EXTRACTOR, tha apodeixtei arketo gia katastaseis 3D gaming.... Makari :)

 

Katopin ladomatos [:mrgreen:] dokimase na katevaseis tis strofes tou vga fan, me to Rivatuner, mexri na min se enoxlei - ksekoufainei!

An kai stis elaxistes strofes, akougetai tote pigaineis gia tin parapano lysi, ki an den apodosei allazeis vga, i vazeis (kati san) afto:

http://www.pc-store.gr/product_details.php?category_id=39&item_id=116

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως τα 10.6 γραμμάρια χάλκινης ψύκτρας, επίσης δεν επαρκούν για τη σωστή ψύξη μιας 6600GT;;;;

 

Λέω εγώ τώρα...

 

Επειδή έχω μια MSI Geforce 4 Ti 4800 SE και η stock cooler της είναι τουλάχιστον 100 γραμμάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sto vathmo pou -kata dilosi kataskevasti- mporei na psyxei ATI Radeon X1800 Series kai GeForce 7800/7800GT, den vlepo giati na exei provlima me 6600GT :)

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=5&artpage=578&articID=149

 

An einai PC-X, i 6600GT [mono tote!] paizei kai afti edo:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806589

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε παραπέμψω σε επόμενη σελίδα του roundup των ψυκτρών (εδώ), που αναφέρει ρητά ότι μειονέκτημα του συγκεκριμένου cooler είναι η "φτωχή" απόδωση και η θωρηβώδης λειτουργία.

 

Για να μην διαφωνούμε όμως άδικα, ας περιμένουμε να μάς πει ο kdiamant συγκεκριμένα ποια κάρτα γραφικών έχει (μάρκα, μοντέλο, δίαυλος επικοινωνίας) και πόσα χρήματα διαθέτει για vga cooler. Έτσι θα έχουμε καλύτερη εικόνα ώστε να του προτείνουμε κάτι ανάλογο.

 

Anyway, και για γενικότερη ενημέρωση, στη δική μου 4800SE, η Zalman VF900-Cu κάθησε γάντι και είναι κυριολεκτικά κρύα (στη silent λειτουργία 1350rpm)

dsc00119cm4.th.jpg, dsc00121qz7.th.jpg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den tha evaza Zalman VF900-Cu se 6600GT [i se 4800SE] den nomizo oti, oikonomika, axizei....

Opoiadipote lysi, pano apo 10-15 euro, den exei noima: meta pigaineis gia kainourgia karta :mrgreen:

 

Se 6600GT -exo dokimasei 4- mporeis na efarmoseis, me epityxia, tin "aftosxedia lysi" tis afairesis tou ergostasiakou cooler kai topothetisis/kollimatos enos athorivou anemistira, epano sto core kanonika = me thermoagogimi :-D

 

Kati tetoio -molonoti akougetai patenta!- mporo na po oti doulevei, me asfaleia, kata 98%.

Ean einai arketos enas anemistiras koutiou, stin amesos apo kato PCI thyra, den to exo dokimasei...

Mporei kai nai, mporei kai oxi! To gegonos omos oti, den tha efaptetai, endexomenos na vgalei thema ekei :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den tha evaza Zalman VF900-Cu se 6600GT [i se 4800SE] den nomizo oti, oikonomika, axizei....

Opoiadipote lysi, pano apo 10-15 euro, den exei noima: meta pigaineis gia kainourgia karta :mrgreen::(

 

Έχεις δίκιο, αγόρασα την ψύκτρα με προοπτική, μπορεί να μπει και σε 2400/2600/8500/8600 που είναι κάρτες πιθανής μελλοντικής μου αγοράς (σε 8800 δεν μπαίνει, αλλά δεν σκοπεύω να αγοράσω τόσο ακριβή κάρτα ποτέ)

Και με 29 ευρώ (που έκανε η ψύκτρα) δεν έπαιρνα καλή κάρτα AGP με 128bit δίαυλο μνήμης ούτε video-in που έχει η δική μου...

 

To gegonos omos oti, den tha efaptetai, endexomenos na vgalei thema ekei

 

Μάλλον δεν έγινα σαφής. Δεν εννούσα να αφαιρέσει την ψύκτρα του. Απλά να σταματήσει το ανεμιστηράκι (για να μην ακούγεται ο θόρυβος). Η ψύκτρα παραμένει και ψύχεται από αυτό τον ανεμιστήρα εξαγωγής αέρα, ο οποίος αν και δεν θα εφάπτεται με την ψύκτρα, θα απέχει από αυτή το πολύ 1 εκατοστό, επομένως τουλάχιστον δεν θα υπερθερμαίνεται η κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxin efxaristo gia to endiaferon sas! File "sapphire" i karta prepei na einai ddr3, 128bit(kala to leo) marka tha se gelaso και 256MB.Oso gia to ladoma den to exo dokimasei(den iparxei fobos braxikiklomatos).Den ksero mou exei spasei ta nebra.I plaka ine oti den to kanei pada.Den ksero...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sapphire για εξήγησε μου και εμενα γιατί θα αρχίσω να τραβάω τα μαλλιά μου πως θα ψύχεται μια ψήκτρα από ένα ανεμιστηράκι που θα είναι 2 εκατοστά μακριά τις και θα τραβάει αέρα έξω στο κουτί που ούτε καν θα της στέλνει αέρα για μια υποτυπώδη ψύξη ?

 

kdiamant σταματα της το ανεμιστηράκι και βάλε ένα 80αρη να την φυσάει και είσαι μια χαρά ούτε ψήκτρες καινούριες ούτε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sapphire για εξήγησε μου και εμενα γιατί θα αρχίσω να τραβάω τα μαλλιά μου πως θα ψύχεται μια ψήκτρα από ένα ανεμιστηράκι που θα είναι 2 εκατοστά μακριά τις και θα τραβάει αέρα έξω στο κουτί που ούτε καν θα της στέλνει αέρα για μια υποτυπώδη ψύξη ?

 

1. Δεν είναι ανεμιστηράκι, είναι ανεμιστήρας 8 εκατοστών και πάχους 20 χιλιοστών

2. Η απόσταση του από την ψύκτρα της κάρτας γραφικών θα είναι λιγότερο από 1 εκατοστό, αφού θα τοποθετηθεί κάτω ακριβώς από την κάρτα.

3. Και στο e-shop το λέει (αν και αυτό δεν είναι απόλυτο κριτήριο)

4. Είναι η πιο φθινή λύση (4 ευρώ)

5. Ένας ανεμιστήρας κάνει την ίδια δουλειά, είτε φυσάει αέρα πάνω σε ψύκτρα, είτε ρουφάει από αυτή.

 

Anyway, εγώ πρότεινα, και σταματάω εδώ.

 

Μόνο παρακαλώ τον kdiamant να μάς πει που κατέληξε και τι διαφορές είδε στη θερμοκρασία και στον θόρυβο της κάρτας του (με όποια λύση τελικά ακολούθησε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) και ?

2) και πάλι τραβάει αέρα

3) Σώθηκες τώρα

4) και από ένα σκέτο ανεμιστηράκι ? don;t think so ;)

5) λάθος τα έμαθες παίζει μεγάλο ρολο αν η ψήκτρα έχει area φιλα και έτσι επικράτησε να ρίχνουμε αέρα πάνω τους και όχι να τραβάμε αν δεν θες να το καταλάβεις κανε το πείραμα μονο σου γυρνα τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή σου ανάποδα και πες μου temp's πριν και μετά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) και από ένα σκέτο ανεμιστηράκι ? don;t think so ;)

 

Ναι, αλλά το σκέτο ανεμιστηράκι θέλει και πατέντα για να σταθεί σ' εκείνο το σημείο και κοστίζει 1 ευρώ λιγότερο (δε νομίζω για 1 ευρώ να γίνεται θέμα)

 

 

5) λάθος τα έμαθες παίζει μεγάλο ρολο αν η ψήκτρα έχει area φιλα και έτσι επικράτησε να ρίχνουμε αέρα πάνω τους και όχι να τραβάμε αν δεν θες να το καταλάβεις κανε το πείραμα μονο σου γυρνα τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή σου ανάποδα και πες μου temp's πριν και μετά ;)

 

Το έχω δοκιμάσει... και με τον ανεμιστήρα ανάποδα η CPU είναι 3-4 βαθμούς υψηλότερα, αλλά το σύστημα 1-2 βαθμούς χαμηλότερα...

Κι επειδή η CPU μου είναι AMD Athlon XP 2100+ (0,18μm, 13x133MHz), Thermaltake Golf 325, Thermaltake Streetfighter, κι έχω περάσει εποχές με την stock cooler να ξεπερνάει του 85 βαθμούς (σε κάτι καύσωνες στη Λάρισα) και να σβήνει (λόγω επιλογής μητρικής), φέτος το καλοκαίρι οι 60-65 φάνηκαν χειμώνας στον επεξεργαστή μου.

 

Τώρα με 22 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου (τόσο έχει και έξω στη Λάρισα) η CPU δουλεύει στους 54 και το σύστημα στους 35. Ο ανεμιστήρας είναι στις 2700 rpm και ανάποδα τοποθετημένος. Κουτί thermaltake matrix, Κι ένας 12άρης thermaltake στο πίσω μέρος του κουτιού...

 

78423441wg1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω το είπες μονος σου ότι ανέβηκε η θερμοκρασία 1-2 βαθμούς οι οποιοι είναι critical για vga και ειδικά όταν δεν επικοινωνεί το ανεμιστηράκι με την ψήκτρα λογικά δεν έχεις καλο airflow στο κουτί σου για αυτό έπεσε η θερμοκρασία από το board σου τώρα για 1-2 βαθμούς στο board δεν νομίζω να αξίζει να χάσεις 5 στον cpu σου και 10 στην vga σου ;) φτιάξε ένα καλο airflow και δοκίμασε να δεις ότι το board σου δεν θα έχει διαφορα στην θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...