Προς το περιεχόμενο

No 80 Conductor Cable Installed


Dklearhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το μύνημα μου εμφανίζεται κατά το Boot παρόλο που έχω αλλάξει καλώδια, έχω δοκιμάσει το ίδιο καλώδιο και σκληρό σε άλλο pc και εχω κάνει και bios update. το κουφό είναι ότι σε cd/dvd rom δεν μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα και μάλιστα και τα δύο δουλεύουν σε ultradma. Ακόμη πιο περίεργο είναι ότι τα windows δεν βλεπουν ούτε το pio!!

 

newds6.th.jpg

 

*έχω συνδεμένο μόνο τον σκληρό στο ένα κανάλι και τα δύο cd/dvd στο άλλο

Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω. Προκειται για μητρικη Matsonic ms7380sg και ο δίσκος είναι hitachi 80gb(και με έναν 20gb δίσκο τα ίδια συμπτωματα είχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό φίλε μου.

 

Αναφέρεται στο βύσμα του καλωδίου IDE που δεν έχει συνδεθεί με καμία συσκευή, δηλαδή στο primary slave.

 

Αν μπεις στο BIOS και αντί για Auto βάλεις none γι' αυτή τη συσκευή (την primary slave) κατά πάσα πίθανότητα θα σβήσει το μήνυμα.

 

Όσο για τα ultra dma/pio δεν σου τα βγάζει, αφού δεν υπάρχει συσκευή στη συγκεκριμένη θύρα, δεν υπάρχει νόημα να αναζητάς ultra dma/pio...

 

 

edit: Ο σκληρός να μπει στο primary channel (σαν Master) και τα cd/dvd-rom/rw στο secondery channel (το ένα master, το άλλο slave)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multi-word DMA; Δεν είναι θέμα καλωδίου, με 40άρι μπορείς μέχρι Ultra DMA 2. Πόσο παλιά είναι η μητρική σου; Δοκίμασες να βάλεις το σκληρό στο άλλο κανάλι (μήπως φταίει το βύσμα της μητρικής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα απενεργοποίησα το Ultradma από το bios και δεν ξαναβγήκε το μήνυμα. Η Mobo ειναι εποχης pentium3. Με το Ultradma-2 τι ταχύτητες πιάνω? ο ίδιος δίσκος σε καινουριο Pc πιάνει ~50mb/s ενώ εδώ το μέγιστο που είδα είναι 10mb/s. Είναι λογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Ultradma-2 τι ταχύτητες πιάνω? ο ίδιος δίσκος σε καινουριο Pc πιάνει ~50mb/s ενώ εδώ το μέγιστο που είδα είναι 10mb/s. Είναι λογικό?

 

Μέχρι 33MB/sec. Μόνος σίγουρος τρόπος troubleshooting έτσι όπως τα λες είναι να δοκιμάσεις με τον ίδιο δίσκο και το ίδιο καλώδιο σε πιο σύγχρονο PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα απενεργοποίησα το Ultradma από το bios και δεν ξαναβγήκε το μήνυμα. Η Mobo ειναι εποχης pentium3. Με το Ultradma-2 τι ταχύτητες πιάνω? ο ίδιος δίσκος σε καινουριο Pc πιάνει ~50mb/s ενώ εδώ το μέγιστο που είδα είναι 10mb/s. Είναι λογικό?

 

Φαντάζομαι το απενεργοποίησες μόνο για τη slave θύρα, στην οποία δεν υπάρχει συσκευή...

 

Όσο για την ταχύτητα, θα πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός! Υπήρχαν μηχανήματα Pentium 3 (με chipset το 440BX) που δεν υποστήριζαν καν μεγαλύτερους δίσκους των 32gb....

 

Πάντως τα 10 mb/s είναι πολύ χαμηλή ταχύτητα. Πως τα μέτρησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρειάστηκε ένα φλασαρισμα το βιος για να δει πανω από 32gb.

Η μέτρηση που έκανα ήταν με το nero (εχει κάτι σαν speedtest). Μου φαίνεται θέλει ένα defrag και θα στρώσει..

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς απενεργοποίησες το ultra dma από το bios. Πρέπει να το ενεργοποιήσεις και μετά να αγοράσεις μία καλωδιοταινία με 80 αγωγούς (80 conductor) με την οποία θα συνδέσεις το δίσκο με το motherboard. Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς καλωδιοταινία με 40 αγωγούς, σαν αυτές που χρησιμοποιούμε στα cd-roms γι' αυτό και σου βγάζει το μήνυμα. Με την απενεργοποίηση του ultra dma χάνεις σε ταχύτητα διότι ο επεξεργαστής χρησιμοποιείται περισσότερο προκειμένου να μεταφέρει δεδομένα από και προς το δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...