Προς το περιεχόμενο

c2d q6600 + gigabyte p35 + ati x_____ ?


Gaou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gaou, πού ακριβώς διάβασες για τα λιγότερα bugs της X1800GTO σε OpenGL; Οι drivers είναι κοινοί με την X1950XT πάντως, τώρα αν η hardware υλοποίηση της 2ης προκαλεί προβλήματα στο OpenGL, αυτό δεν το ξέρω. Ότι θα είναι πιο γρήγορη πάντως η Χ1950ΧΤ σε OpenGL, αυτό είναι σίγουρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβως, η Χ1950ΧΤ σε games και τεστ 3d ειναι περιπου 20-40% καλυτερη σε ολα τα τεστ απο την Χ1800ΧΤ που εχω και ειχα συγκρινει...

 

Δε το γνωριζω εαν υπαρχει αυτο το bug που λες, αλλα οπως λεει και ο Parsifal, κοινοι οδηγοι ειναι, καλυτερη καρτα (πολυ κιολας!), οποτε λογικα θα τα πηγαινει αρκετα καλυτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εμπειρία μου είναι απο 9600 σε χ800gto . γ x800gto μου ενεργοποιούσε το line antialising ( άσχετα άν αυτό δεν δούλευε καλά ) . αυτο λοιπόν που με ενδιέφερε να μάθω είναι άν έχει καμία σχέση το gto με την υλοποίηση μίας κάρτας σε σχέση με το opengl .

 

που αυτό σημαίνει ότι η x1950 θα είναι ίδια και καλύτερη της 1800gto.

 

η pro γιατί είναι πιο φθηνή απο την xt ?

 

και πέστε και κάτι για το mobo της gigabyte ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η pro γιατί είναι πιο φθηνή απο την xt ?

 

Λιγότεροι raster operators, λιγότερα fragment pipelines, λιγότερα texture units. Και μικρότεροι χρονισμοί, ειδικά στη μνήμη.

 

 

 

 

και πέστε και κάτι για το mobo της gigabyte ?

 

Είμαι αρκετά χρόνια τώρα φίλος της εταιρείας και κανένα προϊόν της δε με έχει απογοητεύσει, οπότε έχω σχεδόν τυφλή εμπιστοσύνη (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα διαβάσω reviews/tests/γνώμες πριν αγοράσω). Δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έχω για να πω άποψη. Σε ενδιαφέρει περισσότερο σταθερότητα και συμβατότητα με μνήμες παρά tweaking/overclocking, φαντάζομαι... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Moνο που η 9600 οχι μονο ηταν 1 γενια πισω απο την Χ800, αλλα ηταν και Midrange σε αντιθεση με την χ800 που ηταν hi-end...

Ισως γιαυτο η GTO σου φανηκε καλυτερη?

 

Επισης, οι PRO ειναι χαμηλοτερες των ΧΤ, γιαυτο και πιο φτηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ parsifal

 

αυτά τα λιγότερα της φθηνής αλλάζουν με κανένα flash ή απλά αυτό είναι ....

 

θα ήθελα ένα mobo το οποίο να δέχεται o/c, αλλά μου φαίνεται πιο καλή εταιρία σαν after sale ( όχι ότι έχω παράπονα η άσχημη εμπειρία απο άλλες ).

Asus κοιτούσα στην αρχή .

 

Και εγώ νόμιζα ότι έκανε και o/c αυτό το Mobo....

 

Εγώ νόμιζα ρε παίδες ότι όταν πληρώνεις τόσα λεφτά έχεις και oc και σταθεροτήτα.

 

Για πέστε την Δευτέρα βγαίνω γύρα....

 

@georgeman

Μόλις την αποχωρήστηκα . πάει παρέα με τον νεό opteron 165 @ 2700 σε ένα παιδί 13-16 χρονών. Ωραία κάρτα δουλέψαμε ωραία μαζί..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα λιγότερα της φθηνής αλλάζουν με κανένα flash ή απλά αυτό είναι ....

 

No-no...

 

Χ1950ΧΤ --> πυρήνας R580

 

X1950Pro --> πυρήνας RV570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονόδρομος η τεχνολογία τελικά . x1950xt

λοιπόν έχω βρεί μια

 

sapphire με 228? και 256Mb

και μία

club με 241? και 512.

 

υπάρχει σε καμία κάρτα φθηνότερη το r580 που με ξεκλείδωμα να έρχεται στα καλά του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει σε καμία κάρτα φθηνότερη το r580 που με ξεκλείδωμα να έρχεται στα καλά του ?
Δεν υπαρχει ξεκλειδωμα στο R580.. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να φλασαρουμε το bios της 1900ΧΤ(512 μονο) και να βαλουμε της XTX και το μονο που αλλαζει ειναι χρονισμοι, ταση πυρηνα, και στροφες ανεμιστηρα. Ολα αυτα γινονται και χειροκινητα στο μεταξυ. Για 1950ΧΤ δεν γινεται να μπει της ΧΤΧ επειδη υπαρχει DDR4 μνημη. Ολα αυτα εν τελη ειναι μονο για το μαστορεμα, αυξηση σε επιδοσεις δεν υπαρχει ιδιαιτερη, ειδικα στα games. 1900ΧΤ=1900ΧΤΧ=1950ΧΤ=1950ΧΤΧ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπαίνει ρε παιδιά ένας και ρωτάει κάτι του στύλ να πίω καφέ ή γάλα μήν του λέτε ότι δώσε μας δεδομένα για να σου πούμε άν είναι να πιείς μπύρα ή κρασί . Είναι εντελώς άτοπο αυτό και μάλλον ευθυνεται για το πέσιμο της ποιότητας μίας συζήτησης.

 

 

Oυσιαστηκα αυτο που ρωτας ειναι:

Παιδια διψαω,να φαω μουσακα η φασολακια?

 

Εμεις δεν πρεπει να σου απαντησουμε:

Πιες κανενα νερο η κανενα Powerade....

 

Μπορει βεβαια τα φασολακια να περιεχουν λιγο περισσοτερο υγρασια απο τον μουσακα αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα κανεις σωστα την δουλεια σου(να ξεδιψασεις στην προκειμενη περιπτωση)...

Οποτε δεν μπορουμε να σου προτεινουμε ουτε την 1950xt ουτε την x1800gto για την δουλεια που μας λες,κατι τετοιο θα ηταν το λιγοτερο ανευθυνο...

Αυτο που ισως μπορουμε να σου προτεινουμε ειναι καποιες καρτες που μπορουν να φλασαριστουν σε quadro/firegl με λιγοτερα χρηματα απο τις κανονικες...Αλλα περισσοτερα στους ειδικους,βλεπε ailouros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενα μελος που ξερει κομματάκι περισσοτερα απο εμας.

(κομματάκι= υπερβολικα πολυ περισσοτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το δικό μου μηχάνημα είναι κυρίως για games, θα σου προτείνω την mobo που πήρα: ASUS P5K Deluxe/WiFi AP. Τα έχει βασικά όλα και είμαι πολύ ευχαρηστιμένος. Δες την αναλυτικα στο eshop. Σταν συν της θα πω μεγάλη σταθερότητα, heatpipes, P35 chipset, 1066 DDR2 native, esata, πολλα sata, wifi. Εγώ την διάλλεξα έναντι των Gigabyte κυρίως για τον επιπλέον εξοπλισμό. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο απλό, ASUS P5K, Gigabyte(με ddr2&ddr3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια νύξη για τις επαγγελματικές...

 

Έχω ATI FireGL (V3400 ~ € 280 - φτήνια) & Nvidia QuadroFX (1500)

 

Η πρώτη με core 2 duo 6600 και η δεύτερη με 2 x Opteon 285.

 

Η διαφορά απόδοσης ελάχιστη όσο αφορά τις κάρτες σε UG NX3 (OGL), αλλά σε Inventor 2008 η ATI δεν ξέρω γιατί αλλά πάει πολύ καλύτερα (σε DX 9.0c).

 

Τώρα βγαίνει η V3600 (OGL 2.1 & DX 10) την οποία θα αγοράσω σύντομα.

 

Άμα είσαι μηχανικός πάρε ATI V3600 (~ € 290) ή άμα διαθέτεις €ος V7600 (~ € 960), αλλιώς παιχνιδοκάρτα όπως σε βοήθησαν οι φίλοι πιο πάνω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...