Προς το περιεχόμενο

SONY DAV-DZ230 vs Logitech Z-5500 τί προτείνετε?


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά από τα 2 είναι τα καλύτερα για home cinema και μουσική;

Τα sony βγάζουν 850Watt (έτσι λέει στο site) αλλά είναι RMS???

Τα βρήκα στο e-shop με 239 € ενώ τα Logitech παίζουν στα 300€ + με 505 watts RMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά από τα 2 είναι τα καλύτερα για home cinema και μουσική;

Τα sony βγάζουν 850Watt (έτσι λέει στο site) αλλά είναι RMS???

Τα βρήκα στο e-shop με 239 € ενώ τα Logitech παίζουν στα 300€ + με 505 watts RMS

 

Καλησπερα!εγω εχω τα logitech z-5450 τα οποια τα δυο πισω ηχεια ειναι ασυρματα εχουν απιστευτω ηχο και αυτη τη στιγμη τα εχει το plaisio προσφορα βγαζουν 630watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Sony είναι πλήρες home cinema, ενώ τα Logitech ηχεία. Έχω το Sony DAV DZ-231 (το ίδιο μοντέλο με το 230 σε ασημί) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τον ήχο του. Δεν γνωρίζω αν είναι RMS τα Watt, αλλά ακούγονται ικανοποιητικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλησπερα!εγω εχω τα logitech z-5450 τα οποια τα δυο πισω ηχεια ειναι ασυρματα εχουν απιστευτω ηχο και αυτη τη στιγμη τα εχει το plaisio προσφορα βγαζουν 630watt.

 

vgazoun 315 watts RMS...ligotera apo ta Z-5500 pou einai 505 watts RMS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Logitech Ζ-5500 έστειλα mail στη μαμά εταιρία για να ρωτήσω διευκρινίσεις όσον αφορά το popping effect και με καθησύχασε οτι δεν συμβαίνει σε όλα τα μοντέλα και οτι η εταιρία έχει βγάλει νέα παρτίδα ποιό βελτιωμένη (εξωτερικά δεν υπάρχει κάποια αλλαγή από το ήδη υπάρχον μοντέλο).Το πρόβλημα είναι οτι δεν βρίσκω πουθενά το μοντέλο αυτό στα δικά μας e-shops.Μάλον περιμένουν τη νέα παρτίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο πήρα το ίσιο Sony σχεδόν τσάμπα. Η διαφορά όμως με πολυκάναλα ηχεία PC είναι ότι το Sony έχει απλή στερεωφωνική είσοδο ήχου! Μπορείς βέβαια να ακούς ήχο από όλα τα ηχεία αλλα στα παιχνίδια θα χάνεις την αίσθηση του χώρου. Παλαιότερα είχα τα Creative gigaworks S750, 700w rms, αλλά χάλασε ο ενισχυτής μετά από ένα χρόνο. Εκεί που σίγουρα υπερτερεί το sony,είναι η ποιότητα κατασκευής. Ta gigaworks / logitech έχουν πάντως πιο καλό μπάσο, πιο γεμάτο ήχο για μουσική. η επιλογή δική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οι ενισχυτές που έχουμε στο σαλόνι μας αγκομαχάν(μαζί με τα ξύλινα ηχεία)να βγάλουν 100-150 watt,και αυτό το Sony αμέσως-αμέσως δηλώνει 850;

 

Μόνο κρίνοντας από το μέγεθος των πλαστικών δορυφόρων, καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Sony είναι πλήρες home cinema, ενώ τα Logitech ηχεία.

 

Τί εννοείς; Και τα Ζ-5500 είναι ολοκληρωμένο σύστημα. Τα συνδέεις με οπτική ίνα π.χ. σε DVD player και έχεις 5.1 ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς; Και τα Ζ-5500 είναι ολοκληρωμένο σύστημα. Τα συνδέεις με οπτική ίνα π.χ. σε DVD player και έχεις 5.1 ήχο.

 

Το Sony όμως περιλαμβάνει και το DVD Player με ενσωματωμένο ενισχυτή. Είναι DVD Player με ενισχυτή + 5.1 ηχεία, πλήρες home cinema.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έγινε η αγορά...

Logitech Z-5500.Το εργαλείο είναι κορυφαίο και αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.Πεντακάθαρος ήχος και ισχύ τεράστια.Μιλάμε να το βάζεις μέχρι τη μέση το volume και να τρίζουν πόρτες και παράθυρα.(σσ. το volume μόλις τερματίσει,μπαίνει σε mode boost που έχει 22 σκάλες!!!).

Στις ταινίες δίνει ρέστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έγινε η αγορά...

Logitech Z-5500.Το εργαλείο είναι κορυφαίο και αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.Πεντακάθαρος ήχος και ισχύ τεράστια.Μιλάμε να το βάζεις μέχρι τη μέση το volume και να τρίζουν πόρτες και παράθυρα.(σσ. το volume μόλις τερματίσει,μπαίνει σε mode boost που έχει 22 σκάλες!!!).

Στις ταινίες δίνει ρέστα

 

Για πες μας πως σου φαινεται στη μουσικη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας πως σου φαινεται στη μουσικη ?

Πολύ ικανοποιητικό (αν και δεν είμαι από τους απαιτητικούς του είδους).

Καθαρά πρίμα αλλά λίγο χαμηλά.Ίσως επειδή υπερκαλύπτονται από τα τρομερά μπάσα του sub.Θα ήθελα να έχει ένα equalizer για περισσότερες ρυθμίσεις.Το μόνο που μπορείς να κάνεις ώστε να ακούγονται καλά και τα πρίμα είναι να βάλεις ποιο χαμηλά την ένταση του sub και να σηκώσεις το main volume

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...