Προς το περιεχόμενο

VirtualBox 1.5


mxpert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι εγώ αυτό νόμιζα ότι μπορείς να τρέξεις προγράμματα χωρίς να φορτώσεις windows.Για λειτουργικά το ξέρω γιατί χρησιμοποιώ το virtual box για μήνες τεστάροντας διάφορες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, εγώ εγκατέστησα το Virtualbox όπως ακριβώς έπρεπε βάσει των οδηγιών. Τσέκαρα το device manager και είχε ερωτηματικό σε μερικές συσκευές. Κάπου σε αυτό το forum κάποιος μου είπε να εγκαταστήσω τα guest additions (έτσι λέγονται αν θυμάμαι καλά) και όντως τα ερωτηματικά φύγανε (από όσο κατάλαβα ήταν κάτι σαν εικονικοί drivers).

 

1) Παρ' όλα αυτά, δεν έχω ήχο. Προσπάθησα πολλές λύσεις αλλά τίποτα. Τι μπορεί να φταίει?

 

2) Σε κάποιο άλλο virtual machine πρόγραμμα (ίσως και στο Virtualbox - δε θυμάμαι) είχα δει σε ενα βιντεάκι στο utube πως είναι δυνατόν να κάνει κανείς copy από το Win desktop και paste στο linux desktop. Αυτό πως γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.τον ήχο τον έχεις αν τσεκάρεις στις ρυθμίσεις δεξιά το audio και το βάλεις enable.

Για το 2 δεν ξέρω τίποτα και θα είναι αρκετά χρήσιμο αν το γνωρίζει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αρχικό παράθυρο του virtual box επέλεξε την διανομή που έχεις εγκαταστήσει απο την αριστερή στήλη και από την δεξιά στις επιλογές που υπάρχουν κάνε κλικ στην επιλογή audio.Θα σου εμφανιστεί άλλο ένα παράθυρο και από εκεί κάνε enable τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να βαλω τα client additions

μου λεει οτι δεν βρισκει το usr/lib/virtualboxadditions.iso

θα το κανω uninstall και παλι install μηπως τυχον και δεν μου εβαλε κατι στην εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό φίλε, μη βιάζεσαι. Κι εγώ είχα χαθεί λίγο μέχρι να το βρώ το iso, αλλά τελικά το βρήκα. Μην αγχώνεσαι. Θα ψάξω να το βρω για να στο υποδείξω.

 

Νομίζω πάντως πως είναι κάπου άσχετα από εκεί που λέει. Οδηγίες νομίζω είχα βρει στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...