Προς το περιεχόμενο

Mac...τιμές!


Tougeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to thema einai pos ta mac (toulaxiston gia emena) einai ontos ftina, kai oi nees times sta iMac kai Macbook ta kanoun akoma pio prosita.

Einai teleia mixanimata.

 

p.s. xtes katafera enan kollito mou, mou edose tin tautotita tou kai tin pistotiki tou kai tou pira 1300? to Macbbok 2.16 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ενω με τα ΧΡ εχεις τρομερα προβληματα ετσι;

ισως να ειμαι ο μονος που μου φαινονται τα ΧΡ εξαιρετικο λειτουργικο (σε αντιθεση με τα προηγουμενα Win95,98,Me)

εαν απλα κανεις την δουλεια σου τι προβλημα να εμφανισει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να είναι κάπως πιο συγκρίσιμο το macbook με το Satellite Pro U300-116., το οποίο είναι στα 1.490 Ευρώ, συνεπώς οριακά φτηνότερο από το Macbook. Υπολείπεται λίγο σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά έχει διπλάσια RAM και είναι σχεδόν μισό κιλό ελαφρύτερο.

Κι όλα αυτά, με μια αναζήτηση 10 δευτερολέπτων που έγινε στο πόδι.

Αν πράγματι την έψαχνα για να αγοράσω, είμαι σίγουρος ότι θα έβρισκα καλύτερες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην αγχώνεστε, ΚΑΝΕΝΑΣ windows user δεν μπορει να καταλάβει την φιλοσοφια του mac "δεν παίρνω hardware αλλά παίρνω μια ολοκληρωμένη λύση hardware - software". Τα σχόλια είναι περιττά.

 

ΥΓ 1: Οποιος θέλει να παιζει παιχνίδια ας αγοράσει μια κονσόλα και ας την τσιπάρει. Μαζί με μια HDTV compatible TV θα του έρθει φθηνότερα απο ένα super duper windows laptop το οποίο παίζει ΚΑΙ παιχνίδια με την super duper κάρτα γραφικών.

 

ΥΓ 2: Προσωπικά σε οποιαδήποτε άλλη κατηγορία το mac είναι καλύτερο (και αυτη δεν ειναι μια αντικειμενική άποψη :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υποτιμάς ένα λειτουργικό που κάνει οτι και τα xp, δε χρειάζεται antivirus,adaware κλπ και μετά από 5 χρόνια λειτουργείας παραμένει το ίδιο γρήγορο χωρίς format,defrag κλπ.

Τέλειο λειτουργικό δεν υπάρχει αλλά υπάρχει καλύτερο από τα xp (προσωπική άποψη εννοείται).

 

edit:

δεν παίρνω hardware αλλά παίρνω μια ολοκληρωμένη λύση hardware - software

αυτό ήθελα να πώ...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην αγχώνεστε, ΚΑΝΕΝΑΣ windows user δεν μπορει να καταλάβει την φιλοσοφια του mac "δεν παίρνω hardware αλλά παίρνω μια ολοκληρωμένη λύση hardware - software". Τα σχόλια είναι περιττά.

 

ΥΓ 1: Οποιος θέλει να παιζει παιχνίδια ας αγοράσει μια κονσόλα και ας την τσιπάρει. Μαζί με μια HDTV compatible TV θα του έρθει φθηνότερα απο ένα super duper windows laptop το οποίο παίζει ΚΑΙ παιχνίδια με την super duper κάρτα γραφικών.

 

ΥΓ 2: Προσωπικά σε οποιαδήποτε άλλη κατηγορία το mac είναι καλύτερο (και αυτη δεν ειναι μια αντικειμενική άποψη :D)

 

 

ακριβώς αυτό!!!! Τα είπες όλα warchief...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το παιδί που άνοιξε το τόπικ, είχε συγκεκριμένο θέμα.

Και αυτό ήταν το κόστος του hardware ανάμεσα στην apple και στον ανταγωνισμό, όχι ένα ακόμη vs λειτουργικών.

Οι απαντήσεις που πήρε ήταν πάνω σε αυτόν τον προβληματισμό.

Sorry αλλά οι δικές σας απαντήσεις είναι φανμποϋσμοί.

 

Και ακόμη κι αν κάτσουμε να συγκρίνουμε τα λειτουργικά πρέπει να το κάνουμε ceteris paribus. Όχι ότι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω αυτα που λετε και δεν ξερω αν συνεισφερω στην κουβεντα με το παρακατω, αλλα ας το πω.

 

Το λαπτοπ της τοσιμπα που αγορασα μου κοστισε περιπου 750 ευρω μαζι με το λειτουργικο του. Εχει ιδια χαρακτηριστικα περιπου και οθονη 15,4, εκτος της ενσωματομενης καμερας που απο οτι ξερω εχει το μακμπουκ. http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/productPage.do?service=EU&PRODUCT_ID=127421

 

Γιατι να θελω να δωσω αλλα 800 ευρω;

 

 

και να συμφωνησω με τον πανκυ, ας μιλησουμε για harware εδω και οχι για λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orck, den thelo na noixo flame, alla auto pou les me ta XP, ti na po. Proxtes pira kati kainourgia hardware parts, to esteisa kai ola ok ktl me XP Pro, kai idi mesa se 2 meres, xreiastika na kano Reset apo to koubi tou tower :P

 

as min milisoume ia tin euxristia enos mac.... o filos p.x. pou epseisa kai pire to macbook, einai 31 xronon kai den exei aggixei pote tou H/Y.... ante na tou exigiseis gia spyware, viruses kai ta cryptic errors toy styl x300HRDF_3343433 (metafrasi: i Micro$oft sas euxetai kalo xeimona) lol....

 

edo irthe spiti mou meta ti douleia pou tou to piga gia na ton boithiso na to "steisei" ktl.... xaxa, apla ekatsa dipla tou kai ton afisa kai den me rotise oute mia fora.. katalabainete ti leme tora??!

mou leei se mia fasi thelo na bo sto internet kai apla ebgala gia ligo to WPA security kai ekana enable to DHCP kai tou edeixa pou einai to Airport (mac wifi) kai bike monos tou.... ante kanto sta windose :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panky έχεις εν μέρη δικιο.Εγώ πόσταρα απλά με το σκεπτικό οτι ένα mac δεν είναι μόνο hardware, οπότε και η σύγκριση δεν είναι και τόσο εφικτή.

 

ΥΓ:funboy με τιποτα πάντως... φτου φτου μακρυα από μας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το παιδί που άνοιξε το τόπικ, είχε συγκεκριμένο θέμα.

Και αυτό ήταν το κόστος του hardware ανάμεσα στην apple και στον ανταγωνισμό, όχι ένα ακόμη vs λειτουργικών.

Οι απαντήσεις που πήρε ήταν πάνω σε αυτόν τον προβληματισμό.

Sorry αλλά οι δικές σας απαντήσεις είναι φανμποϋσμοί.

 

Και ακόμη κι αν κάτσουμε να συγκρίνουμε τα λειτουργικά πρέπει να το κάνουμε ceteris paribus. Όχι ότι να 'ναι.

 

Συγγνώμη αλλά δεν μίλησα μόνο για hardware, αλλά κατα τ' άλλα έχεις δίκιο. Απλά θεωρώ κοροϊδία να χρειάζεσαι τουλάχιστον 220? για να δεις το πολυδιαφησμένο Aero, πόσο μάλλον να δεις την πλήρη έκδοση των Windows...(ενώ το Leopard 150-200 στην πλήρη έκδοση) Και το ίδιο πάνω κάτω συμβαίνει και με το hardware... Είναι γενικά η φιλοσοφία των εταιρειών που το δημιουργεί...

 

Anyway, επειδή όντως ξέφυγε το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω πάρα πολύ απλά, ότι αν είχαμε να συγκρίνουμε ένα laptop της Dell που φοράει XP/Vista και ένα Macbook, και είχαν ακριβώς τα ίδια hardware specs και κόστιζαν ακριβώς 1.000 Ευρώ το καθένα, τότε θα μπορούσε να πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του όσον αφορά τα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω πάρα πολύ απλά, ότι αν είχαμε να συγκρίνουμε ένα laptop της Dell που φοράει XP/Vista και ένα Macbook, και είχαν ακριβώς τα ίδια hardware specs και κόστιζαν ακριβώς 1.000 Ευρώ το καθένα, τότε θα μπορούσε να πει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του όσον αφορά τα λειτουργικά.

 

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Εγώ έκανα μία εκτίμηση και εξέφρασα μία άποψη στη βάση κόστος/απόδοση. Τίποτα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι καθώς το λειτουργικό είναι σε πλήρη εξάρτηση μετο hardware. Το να έχεις 1G μνήμη και τρέχεις vista είναι διαφορετικό από το να έχεις 1G μνήμη και να τρέχεις tiger. Οπότε σύγκριση hardware γίνεται σε συστήματα που τρέχουν ίδιο software. Αν επιλέξει κάποιος ένα ολοκληρωμένο σύστημα δε μπορεί παρα να λάβει υπόψην του και το παραπάνω.

Η τιμή τα περιλαμβάνει όλα, γι αυτό και η εμπλοκή του λειτουργικού στη συγκριση. Τωρα αν πάρεις mac για να τρεχεις win ή winpc για να βάλεις macos είναι άλλη κουβέντα.

Ετσι το βλέπω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

purple haze με αυτο που λες ακυρωνεις καθε προσπαθεια συγκρισης τιμων

γιατι πλεον παει σε καθαρα υποκειμενικων αποψεων για το τι ειναι ισοδυναμο

(εγω θεωρω οτι με 1GB μνημης κανω μια χαρα την δουλεια μου σε xp, δεν ξερω καθολου για mac και δεν εχω αποψη, εσυ μπορεις να θεωρεις οτι τα xp λογω απαιτησεων θελουν τουλαχιστον 4GB ενω το macos λογο της εξωγειηνης προελευσης και του ανωτερου κωδικα χρειαζεσαι μονο 256ΜΒ οποτε ειναι πολυ φτηνοτερα)

 

σε λιγο θα μου πειτε οτι το φορητο με xp απαιτει και frame με ανθρακονημα ενω το mac ειναι οκ και με το πλαστικο, γιαυτο και συγρινουμε αυτα τα δυο αλλωστε ειναι ισοδυναμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...