Προς το περιεχόμενο

Mac...τιμές!


Tougeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως λοιπον , αν και η υποθεση σηκωνει πολυ συζητηση ,αν μιλησουμε ΜΟΝΟ για hardware , τοτε συμφωνω οτι τα mac ειναι ποιο ακριβα απο λιγο εως ...πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

einai fanero to complex pou exoun kapoioi me ta mixanimata tis apple kai prospathoun pasi thisia na vgaloun kapoia alla mixanimata poly kalytera eno einai poly katotera se olous tous tomeis.stin teliki opoios thelei kanei to vima kai agorazei ena apple opoios den thelei as parameinei stin mizeria tou.

 

 

 

 

 

 

 

euxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai fanero to complex pou exoun kapoioi me ta mixanimata tis apple kai prospathoun pasi thisia na vgaloun kapoia alla mixanimata poly kalytera eno einai poly katotera se olous tous tomeis.stin teliki opoios thelei kanei to vima kai agorazei ena apple opoios den thelei as parameinei stin mizeria tou.

 

Πολυ καλυτερα δεν τα βγαλαμε απαραιτητα,αλλα ακριβοτερα σιγουρα στις περισσοτερες των περιπτωσεων.Τωρα ποιος ειναι μιζερος ,ισως φαινεται απο τον τροπο και υφος που απανταει.

 

Και μην ξεχνας το νοημα του τοπικ:

Συγκριση hardware και τιμων μεταξυ apple και απλων pc χωρις να λαμβανεται υποψη η διαφορα λειτουργικου .

 

Αλλωστε ειπαμε οτι ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα των apple οτι ειναι τα μονα που τρεχουν και τα 3 λειτουργικα.Αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι ειναι ακριβοτερα, απο λιγο εως πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai fanero to complex pou exoun kapoioi me ta mixanimata tis apple kai prospathoun pasi thisia na vgaloun kapoia alla mixanimata poly kalytera eno einai poly katotera se olous tous tomeis.stin teliki opoios thelei kanei to vima kai agorazei ena apple opoios den thelei as parameinei stin mizeria tou.

 

Μπορείς να είσαι όσο fanboy θες, αρκεί να μην προσβάλεις τους υπόλοιπους.

Επειδή προφανέστατα σου διαφεύγει εντελώς το νόημα του τόπικ στο οποίο απάντησαν και χρήστες mac, καλό είναι να μαζέψεις το ύφος σου.

 

Ένα αναιμικό σε χαρακτηριστικά μηχάνημα δεν αντισταθμίζει ντε και καλά την όποια υπεροχή σε επίπεδο λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν έχει νόημα να εισαι funboy η όχι προς θεου. Ειδικα ο χρήστης Haha έχει ιστορικό στο φόρουμ στο να θάβει τα apple προιόντα, κανένα πρόβλημα απολύτως με αυτο.

 

1. Αν συγκρίνεται μόνο το hardware τότε ΟΚ τα προιόντα της apple είναι ποιο ακριβα απο custom και μη pc συνθέσεις.

 

2. (με τρώει βραδιάτικο να το πω) Δεν καταλαβαίνω γιατι κάνουμε αυτη την κουβέντα, το hardware σαν hardware (ο τενεκές, ή η σιλικόνη, όπως λέω συνήθως) εν έτη 2007 δεν αξίζει μία βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Πλέον το software οδηγεί την ανάπτυξη του hardware και όχι το αντίθετο, όπως ήταν δλδ πριν 10 με 15 χρόνια. Γιατι ρε γαμώτο κολάτε στο δένδρο και δεν βλέπετε το δάσος (?, ναι για εσάς τους hardcore windows users το λέω) , τι νόημα έχει αυτη η συζήτηση οταν απο ένα προιον που ισχυρό ατού του ειναι το software (μιας και πλέον intel χρησιμοποιούν και τα mac), εσεις συγκρινετε το hardware? Ok, αν θέλετε (πάση θυσία) να βγάλετε χειρότερα τα mac pc's :D ίσως αυτο να είναι το thread σας. Αλλά αυτο εγω το λέω φανμποιλίκι, όσο και να κραυγάζετε για το αντίθετο.

 

3. @ Haha (και σε όποιον άλλον), αν θέλεις να πάρεις mac και να τρέχεις (επι το πλείστον) windows για τον έναν η τον άλλο λόγο ΜΗΝ το κάνεις θα χαραμήσεις τα χρήματα σου για να έχεις τα ίδια προβλήματα με ένα Sony ή ένα Turbo X.

 

4. Αντε να σας δω τώρα που βγαίνει το Leopard και έρχεται με το time machine :D (αυτο είναι οπαδιλίκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαβαζοντας το θεμα (το οποιο ανοιξε mac user ή supporter, whatever, his choice) βλέπω πως μείναμε αυστηρα στο θεμα.

 

Τα υπολοιπα που λετε μου φαινονται εκτος θεματος, χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον.

 

Το θεμα εδω ειναι το hardware και παρακολουθω τη συζητηση με μεγαλο ενδιαφερον να δω που θα καταληξει.

 

Αλλα μηνυματα οπως το παραπανω νομιζω ανηκουν σε αλλο θρεντ.

 

Η γνώμη μου είναι αυτή και φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον warchief.

Από εκεί και πέρα, επειδή δεν έχω τόσο καλές γνώσεις των μοντέλων, παρακαλώ κάποιον να μου κάνει την παρακάτω σύνθεση και να ποστάρει τιμή για να τελειώνει η υπόθεση (όπου δεν υπάρχουν ίδια μοντέλα, ας βάλει παρόμοια):

2.4GHz Intel Core 2 Duo

1GB (one SO-DIMM) 667MHz DDR2 SDRAM

320GB Serial ATA 7200 rpm

Slot-loading 8x SuperDrive with 4x double-layer burning (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)

ATI Radeon HD 2600 PRO with 256MB of GDDR3 memory

One FireWire 400 and one FireWire 800 port

Μητρική (δεν ξέρω τι έχουν τα iMac)

20 άρα οθόνη TFT

Ηχεία 24-watt με digital amplifier

Κάμερα (κάτι παραπάνω από) της προκοπής

Μικρόφωνο (κάτι παραπάνω από) της προκοπής

Built-in AirPort Extreme (802.11n) (κάρτα για σύνδεση με Wi-Fi)

Bluetooth 2.0+EDR

Εντελώς αθόρυβο τροφοδοτικό

Εντελώς αθόρυβο κουτί με ανεμιστηράκια

Πληκτρολόγιο

Ποντίκι

Τηλεκοντρόλ (ή έστω κάτι που να φέρνει σε αυτό)

ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ Windows Vista Ultimate και ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ Office

 

Δεν μπορεί όλο και κάποιος θα μπορεί να κάνει μια τέτοια σύνθεση. Ας την ποστάρει εδώ να συγκρίνουμε επιτέλους το κόστος. Και σε αυτά δεν θα βάλουμε καλαισθησία, εργονομία κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λογική αυτό το πράγμα. Τα mac os εκμεταλεύονται στο έπακρο τις δυνατότητες των μηχανημάτων. Μπορώ να σου φτιάξω υπολογιστή 1000 φορές καλύτερο πιο φτηνο απο τον Imac 24 και να του βάλω και περισσότερα πράγματα και λοιπόν? Ειναι σαν αγοράζω υπολογιστή, κάρτα ήχου και ένα midi keyboard για να φτάξω μουσική στο ejay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δηλαδή να βγάλουμε το sofware τελείως από την σύγκριση; Και ΟΚ. Ας δεχτούμε ότι XP η Vista είναι ίδια με Mac OSx. Ας μην γίνει η σύγκριση πάνω στη λειτουργικότητα, αποδοτικότητα κλπ. των λειτουργικών. Αλλά γιατί να μην γίνει πάνω στην τιμή; Ξαναείπα σε προηγούμενο post ότι το Leopard (το καινούργιο λειτουργικό για mac) θα κοστίζει από 150-200. Πως μπορείς αυτό να το βγάλεις από την σύγκριση όταν για Windows Vista μόνο και μόνο για να δεις το Aero θες τουλάχιστον 240. Πόσο μάλλον για κάποια ανώτερη έκδοση. Για να μην επεκταθούμε σε προγράμματα που διαθέτει free και σε full έκδοση το Mac OS x και τα οποία θα κοστίσουν σε κάποιον ένα πολύ σεβαστό αριθμό χρημάτων για να τα αποκτήσει. Όλα αυτά δηλαδή δεν πρέπει να συνυπολoγιστούν στην τιμή? Νομίζω πως ναι. Και με αυτή την έννοια, δήλωσα και στην αρχή ότι εν τέλει, τα mac είναι πιο φτηνά στο σύνολό τους. Τώρα όντως αν κάποιoς θέλει να πάρει mac και να τρέχει μόνο Windows, ε ναι, τότε είναι ακριβότερα...Αλλά δεν νομίζω ότι αυτή είναι μία συνηθισμένη περίπτωση...

 

Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δηλαδή να βγάλουμε το sofware τελείως από την σύγκριση;

 

Γιατί ρε μάστορα εσύ το ζήτησες να το κάνουμε αυτό. Εσύ όρισες τον προβληματισμό του topic στο πρώτο σου post:

 

Διαβάζω σε διάφορα topics, που γίνεται σύγκριση μεταξή Mac και PC και όλοι αναφέρουν πως τα Mac είναι πιο ακριβά. Ακόμη και οι Mac users είναι σε μία λογική "ναι είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά...".

Εγώ διαφωνώ πλήρως. Μπορεί να μην υπάρχουν φτηνά mac αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι ακριβά. Για να στήσεις αντίστοιχο μηχάνημα σε PC χρειάζεσαι πολύ περισσότερα.

 

Τώρα, αν θες να πας την κουβέντα αλλού, αυτό είναι άλλο καπέλο.

Όμως εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής Mac, βρήκα πολύ ενδιαφέρον το αρχικό ερώτημά σου.

Γιατί αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ιδίου κόστους μηχανήματα, με ίδιο configuration και specs, θα ήμουν διατεθιμένος να αγοράσω Mac ώστε να γνωρίσω επιτέλους το περιβόητο καλύτερο λειτουργικό του πλανήτη.

 

Αλλά άμα είναι να δώσω 300 με 500 Ευρώ παραπάνω για ένα μηχάνημα όπως το MacBook Pro σε σχέση με κάποιο άλλο επώνυμο laptop, ε δεν το κοστολογώ το Tiger/Leopard 500 Ευρώ

 

Το hardware και το λειτουργικό ναι μεν καλούνται να λειτουργήσουν μαζί, αλλά θα πρέπει να ειδωθούν ξεχωριστά, για να έχει νόημα αυτό που αρχικά ρώτησες. Και το οποίο το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον. Και το οποίο κάλλιστα μπορεί να οδηγεί στο συμπέρασμα ότι τα mac είναι καλύτερα. Αλλά τώρα έτσι όπως το μπλέξατε οι apple lovers, δε βγάζει νόημα. Δε βοηθάει στο να βγει.

Για να σου δώσω μια αναλογία: Εγώ να δεχτώ ότι το Leopard είναι το καλύτερο λειτουργικό στο Σύμπαν ολάκερο. Όπως και το ότι η Εκάλη είναι καλύτερη περιοχή για να μένεις από την Καισαριανή ας πούμε. Βάλε τώρα όπου Εκάλη=Leopard και όπου Καισαριανή=XP/Vista.

Δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αν είναι να συγκρίνεις μια γκαρσονιέρα στην Εκάλη, με μια βίλα στην Καισαριανή.

Αν όμως συγκρίνεις δύο κατοικίες, με ίδια τετραγωνικά στα ίδια λεφτά και μόνη διαφορά στην περιοχή (βλέπε λειτουργικό) τότε μάλιστα. Να πεις ότι προτιμώ αυτό το σπίτι γιατί είναι σε καλύτερη περιοχή.

 

Τώρα αν αυτό το thread εξελιχτεί σε ανούσιο και μη εμπεριστατωμένο I pledge my allegiance to the flag of Cupertino, δε βρίσκω πως μπορεί να με πείσει εμένα που ψάχνομαι να πάρω mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής στο αρχικό post, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι όταν "στήνεις ένα μηχάνημα", υπολογίζεις μέσα, και το λειτουργικό. Και διευκρίνησα, ότι για να μην πάει το θέμα αλλού (Tiger/Leopard vs. XP/Vista) ας θεωρήσουμε ίδιας δυναμικότητας και τα δύο. Παρόλα αυτά, έχουν σημαντικές διαφορές στην τιμή. Αυτό δεν αυξάνει και την τιμή του συνολικού μηχανήματος? Με αυτήν την έννοια, το συμπεριέλαβα. Νομίζω ότι είναι σαφές...

 

 

Παρεπιπτόντως, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να κάνει οτιδήποτε. Απλά ήθελα να ακούσω απόψεις από ανθρώπους που (ως επι το πλείστον) ξέρουν και 2 πράγματα παραπάνω (και από τη μία και από την άλλη πλευρά), για να βγει ένα συνολικό συμπέρασμα, που θα μπορούμε να κρατήσουμε. Και πολλά post είναι πολύ ενδιαφέροντα (και εμπεριστατωμένα) και μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να διαλέξει.

 

 

Για να μην κουράζω, δεν νομίζω ότι όταν κάνεις σύγκριση τιμών, μπορείς να σπάσεις το software από το hardware...

 

Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Όταν "προ(σ)καλώ" κάποιον, έχω και έτοιμα τα στοιχεία που θα τον... κατατροπώσουν.

 

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

 

;)

 

Για τους φορητους ομως μπορεις να κανεις συγκριση.

 

Για παραδειγμα αν παρεις το macbook pro 17" ,μπορεις να βρεις laptop παρομοιο,πιο δυνατο,αλλα λιγο βαρυτερο (κρατηθειτε!!!) με κανα 1000ρικο λιγοτερο..

Φυσικα το ιδιο ποιοτικο(μπορει και καλυτερο).

 

 

Oso gia to an boreis na vreis antistoixo laptop me auto tou macbook pro me ta idia xaraktiristika kai ena 1000ariko ftinotero sou leo oti den pezei me tpt.

Επειδη το νοημα του thread ειναι:

Συγκριση hardware και τιμων μεταξυ apple και απλων pc χωρις να λαμβανεται υποψη η διαφορα λειτουργικου .(φυσικα μεσα στις τιμες να περιλαμβανεται το λειτουργικο)

 

 

 

Συγκριση hardware/τιμων macbook pro 17" με αλλο απλο pc-laptop(ιδιων/παρομοιων χαρακτηριστικων και ιδιας ποιοτητας):

 

 

 

 

Τιμη Macbook pro 17" : 2840 ευρω με το ΦΠΑ απο την rainbοw .

Τιμη HP Compaq 8710p : 1533 ευρω με το ΦΠΑ απο το msystems .

Διαφορα τιμης 1307 ευρω.

 

 

 

 

Το apple υπερτερει στα ακολουθα:

εχει cpu στα 2,4 GHz αντι στα 2,2GHz,

εχει βαρος 3,1 κιλα αντι για 3.4 κιλα (10 % βαρυτερος ο hp),

εχει παχος 2,6 cm ο apple εναντι 3,3 cm ο hp,

εχει καμερα,

εχει optical εισοδο και εξοδο ηχου,

εχει τηλεχειρηστηριο,

εχει 2 θυρες firewire(η μια μαλιστα στα 800mbps) εναντι μιας στα 400mbps του hp.

 

 

Το hp ομως υπερτερει στα ακολουθα:

εχει 3 χρονια εγγυηση,

εχει καρτα γραφικων nVidia Quadro 320M

(που ειναι μια αρκετα πιο ακριβη, πιο γρηγορη/πιο ψηλα χρονισμενη κατα 20% 8600m gt,δηλαδη θα εχει αισθητα πιο γρηγορες επιδοσεις σε 3d παιχνιδια

και ειναι και πολυ-πολυ πιο γρηγορη σε CAD εφαρμογες,λογω οτι ειναι επαγγελματικη-quadro),

εχει πληρες αριθμητικό πληκτρολόγιου δεξιά,

εχει touchpad αλλα και track point,

εχει modem 56k (για το εξοχικο που δεν εχεις dsl),

εχει hdmi εξοδο,

εχει card reader,

εχει αισθητήρας ανάγνωσης δακτυλικών αποτυπωμάτων,

εχει 6 usb εναντι 3,

εχει docking connector,

εχει τη δυνατοτητα να το παραγγειλεις με Blue-Ray drive,

εχει δυνατοτητα αλλαγης/αναβαθμισης του σκληρου με ξεβιδωμα 2 βιδων χωρις να χαθει η εγγυηση,

και 2 ακομα πολυ λιγοτερο σημαντικα πλεονεκτηματα:

εχει dvd με lightscribe τεχνολογια για ζωγραφιες πανω στο dvd,

εχει TPM Embedded Security Chip για αυξημενη ασφαλεια(με hardware chip encryption) των κωδικων που αποθηκευεται.

 

 

 

(αν μου εχει ξεφυγει καποια διαφορα συμπληρωστε ή αν εχω κανει καποιο λαθος)

 

 

 

 

Και τα δυο ειναι κατασκευασμενα απο εξαιρετικα υλικα.Μαγνησιο το hp,αλουμινιο το apple.

Και τα δυο εχουν εξαιρετικες οθονες(17" ,με αναλυση 1680x1050, οχι γυαλιστερες,αναλογης ποιοτητας)

Kαι τα 2 εχουν πολυ καλης ποιοτητας πληκτρολογια,αν και το hp εχει και αλφαριθμητικο πληκτρολογιο δεξια.

 

 

Το hp απο οτι λεγεται δεν εχει προβληματα θερμοκρασιας και μπορεις να το ακουμπας ανετα στα ποδια σου.

Για το apple αυτο δεν ειναι σιγουρο,αν και η κατασταση ειναι πολυ καλυτερη απο οτι με το macbook pro 15" ή τα προηγουμενης γενιας macbook pro.

Παντως γενικοτερα το hp θα ειναι λογικα λιγο πιο κρυο.Αλλωστε ειναι και λιγο παχυτερο οποτε το βοηθαει αυτο.

 

Επισης στο hp, η οθονη ανοιγει μεχρι τερμα ωστε να μπορεις να την βλεπεις οταν το εχεις στα ποδια σου,με τα ποδια λυγισμενα, π.χ. κρεβατι και πανω στα λυγισμενα ποδια σου το laptop.

Στο apple ανοιγει μεχρι μια γωνια,που δεν επιτρεπει αυτην τη χρηση.

 

 

Και τα 2 ειναι εξισου αθορυβα απο οτι λεγεται,εχουν επισης παρομοια αυτονομια.

 

Επισης,το macbook pro 17" εχει και καποια προεγκατεστημενα προγραμματα χρησιμα για αρκετους.(iphoto,imovie κλπ κλπ)

Τετοια προγραμματα δεν εχει προεγκατεστημενα το hp,αλλα κυκλοφορουν αρκετα καλα freeware,ειδικα για photo organizers/viewing/editing.

Δεν παυει ομως το apple να εχει ενα πλεονεκτημα λογω των προεγκατεστημενων προγραμματων.

 

 

Επαναλαβανουμε οτι το hp εχει 3 χρονια εγγγυηση,ενω με το apple δεν εχεις τετοια δυνατοτητα στην Ελλαδα, παρα μονο στο εξωτερικο και κοστιζει 359 ευρω νομιζω η 3ετη εγγυηση.

To service των apple ειναι συνηθως αρκετα ακριβο και στην Ελλαδα φημολογειται οτι ειναι αρκετα αργο.

 

Tελος, το hp μπορει να τρεξει windows και Linux, ενω το apple μπορει να τρεξει windows,mac os x και Linux.

 

 

Καταληγουμε λοιπον οτι ειδικα το macbook pro 17" ειναι αισθητα ακριβοτερο (και ισως και λιγο υποδεεστερο σε χαρακτηριστικα) απο αλλα laptop ιδιας ποιοτητας και με μικροτερη/χειροτερη εγγυηση.

Εχει ομως το πλεονεκτημα οτι ειναι το μονο που μπορει να τρεξει και τα 3 λειτουργικα και ειναι και λιγο ελαφρυτερο.

 

Αν αξιζει τα 1300+ ευρω παραπανω ,ειναι αλλο θεμα!

Ο ενδιαφερομενος αγοραστης θα αποφασισει αν αξιζει να δωσει 1100+ ευρω παραπανω για τα πλεονεκτηματα του macbook pro 17" (κυριως η δυνατοτητα να εχεις mac os x, το βαρος, και η cpu)

και να εχει ομως μικροτερη εγγυηση,μικροτερη επεκτασιμοτητα/αναβαθμισημοτητα,χαμηλοτερες επιδοσεις σε 3d και πολυ χαμηλοτερες σε CAD εφαρμογες(τα 2 τελευταια μπορει να μην ενδιαφερουν πολλους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. @ Haha (και σε όποιον άλλον), αν θέλεις να πάρεις mac και να τρέχεις (επι το πλείστον) windows για τον έναν η τον άλλο λόγο ΜΗΝ το κάνεις θα χαραμήσεις τα χρήματα σου για να έχεις τα ίδια προβλήματα με ένα Sony ή ένα Turbo X.

 

Σημειωτεον ειμαι πρωην χρηστης iMac 20" και μελλοντικος αγοραστης του iMac 24". Φυσικα το λειτουργουσα σχεδον αποκλειστικα σε mac os x.

 

 

Συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής στο αρχικό post, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι όταν "στήνεις ένα μηχάνημα", υπολογίζεις μέσα, και το λειτουργικό. Και διευκρίνησα, ότι για να μην πάει το θέμα αλλού (Tiger/Leopard vs. XP/Vista) ας θεωρήσουμε ίδιας δυναμικότητας και τα δύο. Παρόλα αυτά, έχουν σημαντικές διαφορές στην τιμή. Αυτό δεν αυξάνει και την τιμή του συνολικού μηχανήματος? Με αυτήν την έννοια, το συμπεριέλαβα. Νομίζω ότι είναι σαφές...

 

 

Για να μην κουράζω, δεν νομίζω ότι όταν κάνεις σύγκριση τιμών, μπορείς να σπάσεις το software από το hardware...

 

Φιλικά...

 

Σημειωτεον το κοστος των windows business (και οχι των home premium που τους λειπουν καποιες δυνατοτητες κυριως networking φυσεως) ειναι 149 ευρω με αγορα καινουριου υπολογιστη (ή και ενος απλου περιφερειακου οπως ενα ποντικι ή ενα απλο καλωδιο)

 

 

Φυσικα το κοστος του λειτουργικου πρεπει να το υπολογιζουμε στο κοστος αγορας του υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...