Προς το περιεχόμενο

DVD+R DL ανάγνωση


tempme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάψει αρκετά DVD+R DL και το πρόβλημα είναι στο εξής σημείο:

 

Ενώ τα διαβάζει κανονικά όταν βρίσκεται στο πρώτο layer στο δεύτερο πάει σαςν κότα. Η εγγραφή γίνεται κανονικά. Γράφει, δηλαδή, το 1° Layer και μετά στο 2° η κεφαλή γυρίζει σταδιακά προς τα πίσω. Στην ανάγνωση των windows για να διαβάσει έναν sector όμως μάλλον πηγαίνει και στο 2° layer από το μέσα προς τα έξω αντί να το κάνει ανάποδα όπως γράφεται.

 

Να δοκιμάσω το Teracopy μήπως θα κάνει την αντιγραφή των αρχείων κανονικά; Υπάρχει κανένα άλλο πρόγραμμα που να κάνει τέτοιο;

 

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ...

 

Burning program: ImgBurn (freeware)

OS:Windows XP SP2

Optical Media: DVD+R DL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blackstar:

Ναι δοκίμασα και σε άλλον driver. Στο Laptop του αδερφού μου. Πρέπει να είναι ζήτημα των windows γιατί στο linux δεν μου το κάνει...

 

@spartacus:

Δεν πρέπει να είναι θέμα των discs. Είναι θέμα των windows.

 

Εσείς έχετε τέτοιου είδους πρόβλημα; Πόση ώρα σας κάνει να αντιγράψει ένα dvd DL? Σε πόση ώρα το γράφετε; Εγώ το γράφω σε 12λεπτά περίπου με 8x, ενώ τα διαβάζω σε 30 πέριπου λεπτά από το ίδιο drive. Και το veerify γίνεται ακόμα πιο γρήγορα (που στην ουσία και αυτό ανάγνωση είναι... γύρω στα 10λεπτά)...

 

Any thoughts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσα dvd+r dl έχω γράψει έχω παρατηρήσει (μετά από έλεγχο με ειδικό πρόγραμμα) ότι στο δεύτερο layer υπάρχει πάντα αρκετά μεγαλύτερος αριθμός λαθών σε σχέση με το πρώτο. Αυτό σημαίνει και χαμηλότερη ταχύτητα ανάγνωσης. Παίζει ρόλο και η συσκευή ανάγνωσης βέβαια.

Τώρα, αν η ανάγνωση του 2ου layer γίνεται από έξω προς τα μέσα (δεν ξέρω πώς το διαβάζουν τα drives) λογικά η ταχύτητα θα μειωθεί κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taiyo yuden άσπρα κεραμικά, κορυφαία, τα καλύτερα, συμβατά ακόμη και με τους δεινόσαυρους, θα τα βρεις μόνο στο e-shop, πάρε και θα με θυμηθείς

 

taiyo yuden εγγύηση πραγματικά και όχι μόνο στο e-shop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...