Προς το περιεχόμενο

Άλλο 1GB μνήμης...


Kagkouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε να τις ανταλλάξεις θέσεις.

 

Δες αν πατάνε καλά. Ορισμένες φορές, μπορεί να κουμπώσουν τα πλαστικά στη μνήμη, αλλά η μνήμη να μην πατάει καλά στη βάση και γι' αυτό σου δεν μπουτάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδιά στο σύστημά μου έχω 1GB μνήμης τώρα και παρατηρώ μερικά μικρά κολληματάκια σε κανά msn, mozzila κ.α.

 

Άμα βάλω άλλο 1GB θα δώ διαφορά στην απόδοση του συστήματος? Θα απαλυφθούν αυτά τα κολιματάκια κλπ?

Υπόψιν πως τρέχω Windows XP.

 

Και κάτι άλλο, από τα 2GB μνήμης στα 3GB ή και στα 4GB θα δω κάποια διαφορά ή μπα?

 

gia mena file mou aviasta vale allo ena giga. kalytera na perriseyei para na min yparxei. anesi stin ekkinisi, se progs ligaki varia kai poly kalytero multitask.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανάλυση 1680Χ1050, 1680Χ1050 (εικόνα) ανάλυση στο desktop (με agp) και τρέχω ταυτόχρονα, 3MSN Messanger, 1Mozzila με 5+ tabs, Windows Media Player, Windows Explorer, Nod32. Αυτά είναι στανταρτ ανοιχτά τώρα μερικές φορές μπορεί να τύχει να φτιάχνω καμία ταινεία, να γράφω κανά dvd/cd κ.α. Άρα και εγώ νομίζω πως θα βοηθίσει το 2ο GB μνήμης.

 

Υ.Γ. αν και έκανα ότι υπήρχε στο Tune Up Utilities δεν μπορώ να πω πως μερικά κολληματάκια έφυγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ανάλυση δεν έχει σχέση...

Κοίτα τί τρέχει στο background (ctrl-alt-delete).

Όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο.

 

 

Για τον φίλο που είπε ποιό πριν γα τα recommended 512MB....

Έπρεπε να είναι κανονικά totally minimum ram... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα RAM μόνιτορ για να ξέρεις ανα πάσα στιγμή πόση ram έχείς ελεύθερη. Μόνο έτσι θα ξέρεις αν πραγματικά την χρειάζεσαι.

Πάντος στα ΧΡ αμα δέν τρέχεις κάποια απαιτητική εφαρμογή (πχ photoshop) 1γιγα είναι αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα το βρώ αυτό? Του task manager ή του tune up utilities το MemOptimizer κάνουν δουλειά?

 

Γενικά μέσα από XP και το MemOptimizer πως μπορώ να ρυθμίσω την μνήμη ώστε να αποδίδει καλύτερα.

 

Anyway εγώ πιστεύω πως άμα είχα 1Χ512ΜΒ θα ήταν καλύτερα αν και δεν υποστηρίζει dul-channel η μητρική μου αλλά μόνο και μόνο επειδη θα μοιράζονται οι εφαρμογές. Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα το προγραμματάκι και μου λέει 665free.

Αλλά όταν είχα τα άλλα 2Χ256άρια μέσα παρατηρούσα πως ήταν πιό γρήγορο.

Ισχύει αυτό που λέω πως καταμερίζονται στις 2μνήμες οι εφαρμογές καλύτερα από την 1 ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικός κανόνας λέει πως όσο λιγότερα Dimmακια τόσο καλύτερα. Αρα 1χ512> 2χ256. Τώρα άμα έχεις dual channel αλλάζει το πράγμα, έχεις κανενα 5-15% καλύτερη απόδωση. Οι επιλογές που έχεις ποιές είναι?

Πάντος 665 ελέυθερα είναι πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αμα δεν χρησιμοποιείς κανένα 'διψασμέμο' πρόγραμμα δεν χρειάζεσαι 2γιγα.Αμα πέσει κανένα dimmακι στα χέρια σου είτε 256 είτε 512 βάλτο.Να επεδύεις σε DDR1 αυτήν την περίοδο δέν είναι και πολύ συνετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...