Προς το περιεχόμενο

chipset nforce vs. p35 ? help!!!


islas canarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσανατολιζομαι σε καινουριο asus mobo και επειδη εχω χασει λιγο τη μπαλλα με τις τελευταιες εξελιξεις και επειδη υπαρχει διχασμος στο google τι chipset προτεινετε, nforce 680 ή intel p35 για νεο συστημα που φτιαχνω, κατα κυριο λογο για gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

γιατί που αλλου ? :P κοίτα εγώ σου μιλάω εκ πείρας έχω δοκιμάσει αρκετές μητρικές και το p35 μου φαίνεται και είναι πιο γρήγορο τώρα κατά τα αλλα σου μιλάνε 2 άτομα που έχουν την ίδια μητρική και οι 2 σε 680i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ JOHNX2 σε έχω βαρεθεί οποιος μιλήσει για μητρική και ρωτήσει να προτείνεις αυτό που έχεις άνοιξε το μυαλό σου λίγο και εμενα 500άρριζη η μητρική και πόσες άλλες ακόμα με intel chipset και σχεδόν όλα τα p35 πιάνουν 500 τι πάει να πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα επιχειρήματα του JOHNX2 είναι τρανταχτά. Τις δίνει άσχημα όπως λέει.

 

Φίλε το p35 είναι για μένα πολύ πιο σταθερό από τα ως επί το πλείστον ψιλοπροβληματικά nvidia chipsets.

 

Έχω δεί και διαμάντια motherboard σε Nvidia, το Αbit NF7-S Rev 2.0 για τους Athlon xp που ήταν το παλιό μου το θεωρούσα κορυφαίο γιατί άντεχε και πολύ ο/c. Aλλα πάντα τα Ιntel chipset ήταν ενα βήμα μπροστά.

 

Aπό την στιγμή που πήγα σε core2duo μόνο Ιntel Chipset.

 

Επίσης να συμπληρώσω ότι τα nvidia chipset είναι αρκετά πιο hot από της Ιntel.

 

Τώρα άκρη δεν θα βγάλεις απο εδώ.

 

Ο καθένας μας από οτι βλέπω θα έχει διαφορετική γνώμη και θα σε μπεδέψουμε περισσότερο.

 

Πήγαινε σε κανένα hardware site και δες συγκρίσεις για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά αν μπορεί το παιδί να κάνει λίγο υπομονή να βγούν τα νέα chipset να δούμε πως θα πάνε όλα και αν δεν είναι καλύτερα από τα τωρινά σίγουρα θα πέσουν οι τιμές των τωρινών οποτε κερδισμένος θα βγει πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι απλό. Αν θέλεις SLI πας αναγκαστικά σε 680i (πιο παλιό, ανώτερο στην εποχή του).

 

Αν όχι, τότε πας σε P35 (πιο καινούργιο, κατώτερο για την εποχή του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να πω τωρα...680i ηταν να παρω αλλά τελικα αποφασισα για P35 :D

Νομιζω οτι αν δε σε ενδιαφερει το SLI καλυτερα να πας σε P35 που ειναι πολυ γρηγορο και κλοκαρει πολυ καλα και τους c2d και τους c2q, ειναι πιο ψυχρό και δεν ειναι τοσο ακριβο οσο το 680i

 

Μητρικές με X38 ερχονται συντομα αλλά οι τιμες τους θα ειναι κοντα στο 300αρι.Ελπίζουμε τουλαχιστων να πεσουν οι τιμες στα mainstream chipsets.

 

Btw για οποιον δεν το ειδε υπαρχει μια παρουσιαση της νεας Αsus Χ38 (εχει και CMOS button στο backplate :D :D)

 

EDIT

saphire γιατι ειναι κατωτερο το P35 για την εποχη του?που το στηριζεις αυτο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ το P35 πιο mainstream ενώ το 680i πιο enthousiast...

 

Μπορείς να δεις κι εδώ τις διαφορές

http://www.nvidia.com/page/nforce_600i_tech_specs.html

http://www.intel.com/products/chipsets/P35/index.htm

 

Για την εποχή του, το 680i ήταν πιο καλό.

Γι' αυτούς που θέλουν SLI + 1333MHz FSB είναι πλέον μονόδρομος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ το P35 πιο mainstream ενώ το 680i πιο enthousiast...

 

Μπορείς να δεις κι εδώ τις διαφορές

http://www.nvidia.com/page/nforce_600i_tech_specs.html

http://www.intel.com/products/chipsets/P35/index.htm

 

Για την εποχή του, το 680i ήταν πιο καλό.

Γι' αυτούς που θέλουν SLI + 1333MHz FSB είναι πλέον μονόδρομος...

 

όταν λεω που το στηρίζεις δεν εννοούσα να μου πεις τα technical specs των chipset...

Ναι από εμπορικής πλευράς το P35 είναι το Mainstream της Intel και το 680i το high end της nVidia.

από πλευράς επιδόσεων είναι σχεδόν τα ίδια

από πλευράς overclocking (για enthusiast μίλησες) το P35 είναι σχεδόν το ίδιο με το 680i στους Core2 duo αλλά πολύ καλύτερο με τoυς Core 2 Quad.

 

Και με τη σημείωση οτι το P35 είναι πιο φθηνό απο το 680i, νομίζω ότι 680 θα διαλέξει μονό κάποιος που θέλει να παίξει σε sli κατά τ'αλλα πιστεύω το P35 είναι πιο ολοκληρωμένο.

 

Πανό δυστυχώς το Plaisio ή η Quest πεταξε χαρταετό αυτή τη φορά.ήταν πολύ καλή περιπτωση η blitz formula :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...