Προς το περιεχόμενο

Ποιο firewall προτιμάτε;


dimitris2006

Ποιο firewall προτιμάτε;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Ashampoo FireWall
    • BlackICE
    • CA Personal Firewall
      0
    • Comodo Firewall
    • Filseclab Firewall
    • Jetico Personal Firewall
    • Kaspersky Anti-Hacker
    • Lavasoft Personal Firewall
    • Look 'n' Stop Personal Firewall
    • McAfee Firewall
    • Norman Personal Firewall
      0
    • Norton Personal Firewall
    • Outpost Firewall
    • Prisma Firewall
      0
    • Sunbelt Personal Firewall
    • Vista Firewall
    • XP Firewall
    • ZoneAlarm Firewall
    • Άλλο (πείτε ποιο)
    • Κανένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Moλις ξυλωσα το kerio και δοκιμαζω το comodo ...

Αυτο το defence+ το χρησιμοποιει κανεις ή απλα βαραινει το συστημα; ...

 

Το μονο που δεν μου αρεσει σε σχεση με πριν ειναι που δεν αναγνωριζει το καθε svchost.exe για ποιανου λογαριασμο δουλευει ... φεριπιν το kerio ελεγε svchost.exe file and printer sharing ή windows update οποτε τα μπλοκαριζα.

Τωρα στο comodo μπλοκαρα τα πρωτα svchost.exe και δεν ανοιγε σελιδες το firefox γιατι προφανως αυτα ασχολουνται και με το dns resolving .. Τα εκανα μετα ολα allow αλλα να σου και μου εσκασε και το alert για καινουρια updates για τα XP. :/

 

Για ποιο λόγω να μπλοκάρεις μέσω του firewall το windows update και printer sharing? Μπορεί να γίνει η ίδια δουλειά πιο εύκολα μέσα από τα windows.

 

Οσον αφορά το proactive defence(Defence+) είναι καινούργια προσθήκη στην τελευταία έκδοση του comodo και δεν το έχω μελετήσει πολύ. Πάντως προς το παρόν δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.

 

Γενικά το proactive defence είναι θέμα ρυθμίσεων σε όλα τα firewall και οχι μονο στο comodo. Αν το βάλεις στο μέγιστο επίπεδο ασφάλειας θα σε κουράζει με τα πολλά μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απλα θελω να σου πω οτι δεν ενημερωνει ακριβως για τα παντα που κινουνται ...

Φεριπιν με το που ανοιξα το winamp μου εσκασε αλερτ οτι παει να συνδεθει και το μπλοκαρα. Αντιθετα με τον media player10 που εχω δεν με ρωτησε για καμια συνδεση το comodo και προφανως μετα απο συνδεση, με ενημερωσε ο media player οτι παιζει πιο καινουριος και αν θελω να τον κατεβασω ... :(

 

Kανε μου μια χαρη μονο φιλε και πες μου σε ποιο επιπεδο εχεις το "firewall Security level" & το "Alert frequency level". Τελος πες μου και πως εχεις συμπεριφερθει στο svchost.exe οσον αφορα δικαιωματα in & out.

....

 

Θελω να πιστευω οτι δεν ξεφευγει σε οφφτοπικ το θεμα εφοσον ασχολουμαστε με firewalls. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Re paidia eleos!

Evala kai egw to comodo na dw ti leei

kai me exei priksei!

Den ginetai na kanw del ena arxeio kai na prepei na perimenw

na patisw ok apo to comodo gia na ginei!

ELEOS!!!!

 

Kapoios pou na to xrisimopoiei kairo as mou pei poies einai oi pio aksiopistes ri8miseis na tis kanw mpas kai to voulwsei ligo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) paidia to blackICE exei teleiosei. bgalte to pethane

 

2) to comodo prin tin nea ekdosi pou bgike prosfatos eixe problima kai to cmdagent anebaze 100% tin CPU mazi me alla problimata. den dokimasa ti nea ekdosi pou diorthonei auta ta problimata

 

3) to review koitaei ta firewalls mono basi ton leaktests oi apodoseis ton opoion simbadizoun kai me autou tou site http://www.firewallleaktester.com/index.html

 

omos prepei na deite kai tis apodoseis ton firewall kai se periptoseis killing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epeidi exw dokimase ta panta (alla i pitirida den fevgei) to kalitero telika gia mena einai to kerio 2.1.5, giati:

 

a)einai free

b)poly grigoro

c)panalafro (den trwei sxedon katholou CPU kai porous apo to internet i to diktio)

d) einai kai system firewall (se rwtaei kai gia tixon kainourgia programmata pou pane na treksoun)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει και το comodo.

 

έχω του router μου (usrobotics) το οποίο σε τεστ του pc world βγήκε από τα κορυφαία.

+ των xp.

 

φιλε ακριβως δεν ειμαι σιγουρος για αυτο που θα πω αλλα νομιζω πως με το ρουτερ σου ελεγχεται μονο οτι εισερχεται στο pc. οποτε σε συνδιασμο και με των xp δεν πετυχαινεις κατι παραπανω καθως και αυτο την ιδια δουλεια κανει. αρα για μενα μονο το ενα να εχεις ανοιχτο.

κανω λαθος καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως έβαλα το Comodo και είχα κάποια προβλήματα. Μετά από 5-10 λεπτά η σύνδεση στο Ίντερνετ ουσιαστικά κοβόταν (φαινόταν οτι είμαι σε σύνδεση αλλά δεν άνοιγε καμία σελίδα) και επίσης κάθε φορά που έκανα τερματισμό των Windows έβαζε την οθόνη "Αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις σας" και κόλλαγε εκεί.

 

Κάπου είδα πως δε λειτουργεί καλά μαζί με το Kaspersky Antivirus και εγώ αυτό έχω. Ίσως να φταίει αυτό, πάντως το έβγαλα κ έχω μόνο το firewall των ΧΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...