Προς το περιεχόμενο

Ghosting se L245WP - BN!!!!


isspro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

paizei rolo? apo msystems alla mou eipan (opws kai sto plaisio) oti gia opoiodhpote provlima milaw apeytheias me LG... to erwthma moy einai to eksis:

 

einai ellatwma to ghosting se ayti tin othoni ή meionektima????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΥστυχώς δεν έχεις ελλατωματικό προιόν. Πρόκειται για αδυναμία του πανελ. Αν έχεις την οθόνη λιγότερες από 10 ημέρες εγώ θα σου πρότεινα να την επιστρέψεις και να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paraskeyi tin pira! ti panel exei kai ti panel na parw pou na min mou kanei tetoia provlimata kai na min einai NT? tha protimousa se LG pali. einai ypoxrwomenoi na tin paroun pisw? kai an nai ti tous lew egw gia na ginei ayto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη δυστυχώς είναι αργή όπως λέει και ο φίλος GabrielConnor.

 

To 8ms που σου προσφέρει όχι μόνο είναι αργό για τα σημερινά δεδομένα αλλά δεν επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις σε reviews που έχω δεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ έχω αυτή:

 

http://www.prad.de/en/guide/screen2364.html

 

που φοράνε το ίδιο panel μόνο που είναι 20.1". Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ μα ποτέ Ghosting (και είμαι gamer). Στα MVA panels τα 8ms είναι υπεραρκετά. Εκτός αν φταίει το ότι είναι μεγαλύτερη σε " και δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσο ψάχτηκα στο Internet δεν είδα για προβλήματα σε Ghosting για αυτό το monitor που έχεις. Μήπως φταίει κάτι άλλο; Δεν μιλάς με την LG μήπως έχουν αυτοί κάποια ιδέα;

 

Απλώς είδα στο NET κάποια σύγχυση με το τι Panel φοράει. Κάποιοι λένε για S-IPS ενώ οι περισσότεροι για P-MVA. Μπορεί στην αρχή να έβγαινε με το πρώτο και στην συνέχεια να το άλλαξανε με το δεύτερο. Αν έτυχες κάποιο από τα πρώτα μοντέλα τότε μπορεί να έχεις κάποια φαινόμενα ghοsting αφού τα S-IPS έχουν καλύτερη εικόνα αλλά είναι λίγο πιο "αργά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Το τι Panel έχεις δεν θα μπορέσεις να το δεις

β) Εγώ μια υπόθεση έκανα για την αλλαγή του panel. Μην το πάρεις ως δεδομένο. Σύμφανα με το Prad το οποίο είναι ένα πάρα πολύ ενημερωμένο site για Monitors και ΤVs έχει P-MVA σαν το δικό μου:

http://www.prad.de/en/guide/screen3510.html

γ) Δες εδώ:

http://gr.lgservice.com/gcsc/b2c/hpi/main

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι γενικό (λίγο off-topic):

 

Τα ms σε ΤΝ panels μετρούνται σε rise-to-fall ενώ τα VA (PVA, MVA κλπ) και S-ΙPS σε grey-to-grey. Γι' αυτό δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση μεταξύ των panel. πχ ένα ΤΝ panel με 8ms respond είναι σαφέστατα πιο αργό από ένα 8ms MVA. H αντιστοιχία θα ήταν περίπου με ένα 4ms TN. Aν δεις το δικό μου έχει 8ms gtg και 16ms σε rtf. Κι όμως το 2ο δεν έχει καμιά απολύτως σημασία αφού λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο το panel και στο ξαναλέω δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ είδος Ghosting (και πίστεψε με παίζω αρκετά ραλάκια CMR, NFS flatout klp).

 

Aντιστοίχως ένα S-IPS μπορεί να είναι και αυτό 8ms gtg όπως και ένα ΜVA αλλά στην ουσία είναι πιο αργό αφού φταίει η διαχείρισή του. Υπερτερεί σε άλλα στοιχεία όπως η απεικόνιση εικόνας η οποία είναι η καλύτερη. Αυτήν την στιγμή κανένα panel δεν έχει μόνο πλεονεκτήματα. Έρχονται καινούριες τεχνολογίες που θα συνδυάζουν τα παραπάνω αλλά είναι ακόμα λίγο νωρίς. Σε κανά χρόνο θα τα δούμε να πωλούνται ευρέως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε isspro μ' έχεις τρομάξει απίστευτα!!! Έχω παραγγείλει αυτήν την οθόνη - μετά από πολύ ψάξιμο, οπού δεν συνάντησα παρόμοια παράπονα - και τώρα τα ανατρέπεις όλα!

 

Πόσο έντονο είναι το ghosting? Τι οθόνη είχες πριν? Αντιμετώπιζες προβλήματα? Στο κάνει παντού ή μόνο στα παιχνίδια που ανέφερες?

 

Και μια ερώτηση προς τους άλλους χρήστες: μπορεί το ghosting να προκαλείται από κάτι άλλο (π.χ. την κάρτα γραφικών) ή είναι αποκλειστικά θέμα οθόνης???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

den mou to emfanizei to site... :-(

kana til exoume?

 

Φίλε isspro μ' έχεις τρομάξει απίστευτα!!! Έχω παραγγείλει αυτήν την οθόνη - μετά από πολύ ψάξιμο, οπού δεν συνάντησα παρόμοια παράπονα - και τώρα τα ανατρέπεις όλα!

 

Πόσο έντονο είναι το ghosting? Τι οθόνη είχες πριν? Αντιμετώπιζες προβλήματα? Στο κάνει παντού ή μόνο στα παιχνίδια που ανέφερες?

 

Και μια ερώτηση προς τους άλλους χρήστες: μπορεί το ghosting να προκαλείται από κάτι άλλο (π.χ. την κάρτα γραφικών) ή είναι αποκλειστικά θέμα οθόνης???)

 

edono kata diastimata sta games mono. den einai synexeia ligo. einai syxna polyyy. k eixa akousei ta kalytera gamwto. einia kai akrivi-->570euro. eixa mia LG 17" (tin exw akoma) kai den mou exei emfanisei tipota paromoio... 3 mines tin epsaxna tin douleia kai oute egw eixa akousei tipota... ti na pw... karta grafikwn exw 8800GTX me q6600, 2x1GB ram kai mobo n680-sli-dq6 rev.1...

drivers kartas grafikwn katebasa tous last apo site kai omws tipota...

 

edit: min se parw kai sto lemo mou. oi alloi den eixan apolytws tipota. mporei na eimai gademis. tha til na mathw ti ginetai k otan einai enhmerwnw. to kako einai oti trabaw screenshots alla meta den fainetai to ghost... gia na katalabete akrivws ti ennow. episis i analysi pou exw einai 1900x1200, full diladi alla k me xamiloteri analysi ta idia mou kanei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βρεις στο βιβλιαράκι της εγγύησης που έχεις. Αν δεν θες να περιμένεις κάλεσε σε ένα πλαίσιο και θα στο δώσουνε.

 

Και όσο για το site πάνε εδώ

http://gr.lgservice.com/

διάλεξε service center και επέλεξε monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...