Προς το περιεχόμενο

Ti tha ginei me auth tin katastash?


HexStatic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Re paidia ti tha ginei auth h katastasi?

 

O kathe kahmenos ftiaxnei apo ena (kai 2 kai 3 kai 4 ) acounts sto insomnia kai poulaei mexri kai tin mana tou edw mesa.

 

Alos poulaei cd alos poulaei harakthres se video games, exoume gemisei geneodorous pou xarizoune xrhmata ston kosmo, o kathenas mpenei edw mesa kai postarei to makri kai to konto tou?

 

Ousiastika to insomnia exei katantisei mia laiki agora h to megalo pazari.Mono o mikroutsikos lipei apo edw mesa.

 

Kapote uphrxe periorismos stis aggelies sto mpla mpla ... ti eginan ola auta?

 

Sxedon kathe bradi (kai eskemena ta bradia giati oi mods kanoune nani) kapoios apo to pouthena dimiourgei ena acount, kai mpenei kai postarei eite spam eite refered acount links gia paysites me banners kai diafimiseis kai malakies me to prosxhma oti tha ploutisoume apo to na blepoume tsontes sto internet kai pezontas to pouli mas.

 

Exoume gemisei ksistes foithtes pou psaxnoune gia etoimes diplomatikes kai ergasies.

 

Anoigoune kathe 3 meres ta idia kai ta idia posts ekatomuria fores ....

Exoume barethei na leme ta idia kai ta idia epeidi kapoioi ksistes bariountai na kanoune anazitisi.

 

So ti tha ginei me auth tin katastasi?

Exw adiko? Mipws eimai uperbolikos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρη έχεις κάποιο δίκιο, αλλα υπερβάλλεις στο θέμα χαρακτηρισμών.

Συμφωνώ με τη γενική ουσία,αν και είναι δύσκολο να μαζευτεί ένα απέραντο forum, πιστεύω ότι κάτι θα γίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hex, ζήτα να το μεταφέρουν στο θέμα Το insomnia αλλαζει? για να το δουν περισσότεροι και να γίνει, αν είναι δυνατόν μία μεγαλύτερη συζήτηση. Έχω κι εγώ να κάνω ορισμένα σχόλια σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στις αγγελίες όταν κάποια αγγελία πάει στην 2ρη- 3τη σελίδα την ξαναβάζουνε. Έτσι είναι οι ίδιες και οι ίδιες, ξανά και ξανά.

Πρέπει να μπει ένα σύστημα εκεί. Ίσως με ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων ή κάποιο άλλο τρόπο.

Τώρα για τα ποστ με σπαμ κτλ δεν νομίζω να μπορούν να γίνουν και πολλά εκτός από το χειροκίνητο report ή κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα off topic μηνύματα σβήστηκαν

 

Στο θέμα τώρα με τις αγγελίες. Είσαι λίγο υπερβολικός στους χαρακτηρισμούς σου αλλά σε καταλαβαίνω γιατί είσαι από τα πιο ενεργά μέλη και με τα reports σου έχουν διαγραφεί η κλειδωθεί τα μηνύματα που περιγράφεις. Σε αυτό δε νομίζω να υπάρχει αντίρρηση.

 

Είναι αλήθεια όμως ότι μέρα με τη μέρα η κοινότητα μεγαλώνει και οι moderatos έχουν όλο και πιο δύσκολο έργο γιατί το συγκεκριμένο forum είχε δημιουργηθεί με βάση τις ανάγκες της κοινότητας και μόνο για τα μέλη της. Τα φαινόμενα που περιγράφεις είναι μια πραγματικότητα που βέβαια δεν ήταν μέσα στα σχέδια μας.

 

'Εχουμε πει αρκετές φορές ότι η κατάσταση στις αγγελίες θα αλλάξει γιατί βέβαια το πρόβλημα είναι φανερό. Απλά τώρα μπορώ να σας πω ότι η υπομονή που σας ζητάγαμε όλο αυτό το καιρό έχει ημερομηνία λήξης μέσα σε αυτό το μήνα και όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apla se sxesi me to parelthon me to miso moderation to insomnia eixe perisoterh zontania kai ousia.

 

Empenes , diabazes, mathenes.Twra o kathenas mpenei mesa kai grafei to makri kai to konto tou. Para ma para polly kosmos ekmetaleuetai tin plithora twn xristwn gia proswpiko tou ofelos.

 

Proswpika pisteuw oti tha prepei na mpoune diaforoi periorismoi stous kainourgious users.

Kapoios user o opoios mpenei edw mesa kathara apo proswpiko endiaferon tha exei thn upomoni na akolouthisei tous kanones, kapoios o opoios exei ws skopo na ftiaxnei acounts gia na anoigei topic kai na diafimizete den uparxei periptwsi na mpei stin diadikasia na akolouthisei tous kanones mexri na tou dwthei i eukairia na spammarei. Mexri tote tha exei barethei.

 

Paradeigma. An thesoume ena orio oti kapoios gia na exei access stis aggelies tha prepei na exei toulaxiston 500 posts tote amesws amesws tha glitwsoume apo autous pou exoune graftei mono kai mono sto insomnia gia na poulisoune pragmata.

 

An arxisoune kai peftoune paradigmatika ban se users pou autoskopos tous einai na spamaroune tote sigoura tha sfiksoune ta zonaria gia kapoious.

 

Sigoura auta pou lew apo oso gnwrizw den sumbadizoune me tin nootropia kai tin filosofia twn moderators opws kai tou idiou tou hal alla epeidi den zoume ston teleio kosmo kalo tha einai na parthoune kapoia metra.

 

Makari na min xreiazotane katholou moderation allaa theloume den theloume kapoioi bazoune tous kanones kai ofeiloume na tous akolouthisoume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Paradeigma. An thesoume ena orio oti kapoios gia na exei access stis aggelies tha prepei na exei toulaxiston 500 posts tote amesws amesws tha glitwsoume apo autous pou exoune graftei mono kai mono sto insomnia gia na poulisoune pragmata.

 

 

... Και θα γεμισουμε spammers. Αυτο που λες εφαρμοζεται σε πολλα αλλα φορουμς (οχι με 500 posts βεβαια, γυρω στα 50), αλλα σαν λυση δεν μου πολυαρεσει. Καποιος μπορει να ειναι newbie στο insomnia ή απλα να μην γραφει πολλα μηνυματα. Σημαινει οτι ειναι "λιγοτερο μελος" απο αλλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο tolis. Να συμφωνήσω μέσες-άκρες στα υπόλοιπα που λες, αλλά δε βρίσκω το λόγο να πρέπει κάποιος να έχει χρονίσει για να βάλει αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Και θα γεμισουμε spammers. Αυτο που λες εφαρμοζεται σε πολλα αλλα φορουμς (οχι με 500 posts βεβαια, γυρω στα 50), αλλα σαν λυση δεν μου πολυαρεσει. Καποιος μπορει να ειναι newbie στο insomnia ή απλα να μην γραφει πολλα μηνυματα. Σημαινει οτι ειναι "λιγοτερο μελος" απο αλλους?

 

Θα συμφωνήσω με τον tolis_01 και θα πω πως δεν είναι και τόσο καλό "μέτρο περιορισμού" η θέσπιση ορίου μυνημάτων για να φτιάξει κάποιος μια αγγελία.

 

Αλλά θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση όσον αφόρα το search. Πολύ κράζουμε είτε φανερά (με posts) είτε από το σπίτι μας, για αυτούς που "δεν χρησιμοποιούν" το search. Όταν κάποιος ενδιαφέρεται να ψάξει για κάτι θα πρέπει να το γράψει με χίλιους δυο συνδυασμούς (Ελληνικά, greeklish, ορθογραφημένα και μη) μήπως και πετύχει κάτι που θα τον βοηθήσει. Στους τίτλους από τα threads πρέπει να υπάρξει αυστηρότητα (τάξη) και να γράφονται π.χ. με greeklish τίτλοι μόνο όταν κάποιος έχει πρόβλημα τεχνικό, π.χ. έλλειψη ελληνικών γραμματοσειρών στο linux (αν και αυτό είναι λίγο δύσκολο να συμβεί τώρα πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai re paidia. To eipa kai pio panw. Den tha kolisoume sto an tha posts tha prepei na einai 50 h 500 h 5. Kai sigoura kapoios pou postarei perisotero den einai "kaluteros" user apo kapoion pou den postarei katholou.

 

Apla prepei na brethei kapoios tropos etsi wste na krathsoume makria autous pou ws autoskopo exoune tin probolh tous kai to proswpiko tous simferon.

 

Toulaxiston simfonoume se kati tetio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο για το search ο nikosdimos. Θα μπορουσαμε σαν ημι-μετρο να επιβαλουμε υποχρεωτικα ελληνικα στους τιτλους (και μονο).

Γιατι αντε ψαξε τωρα πχ. Προβλημα με abit, provlhma me abit, problhma me abit, provlima me abit, problima me abit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν, είμαι μαζί σου όσον αφορά τους κομήτες των μηδέν ποστ, του στυλ "βγάλτε λεφτά από το νετ".

 

Απλά δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει πέρα από moderation πάνω σε αυτό το θέμα. Και νομίζω ότι τα παιδιά κάνουν πολύ καλή δουλειά όσον αφορά την ταχύτητα των επεμβάσεων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έτσι όπως το βλέπω εγώ το θέμα, το Μπλα-Μπλα και οι Αγγελίες δεν είναι το ζουμί του Insomnia, αλλά το «κερασάκι στην τούρτα». Από αυτήν την άποψη, θα έπρεπε η πρόσβαση σε αυτά να έχει αν θέλετε και τη μορφή μίας μικρής επιβράβευσης, όχι αναγκαστικά στους posters αλλά στους «πιστούς» αναγνώστες του φόρουμ. Το σκέφτομαι κάπως έτσι: Να επιτρέπεται πρόσβαση σε Μπλα-Μπλα και Αγγελίες σε χρήστες για τους οποίους ισχύουν συγχρόνως οι παρακάτω συνθήκες:

 

 

1. Υπέρβαση ενός κατώτατου ορίου posts. 500 που προτάθηκε είναι πάρα πολλά νομίζω, 50-150 είναι καλύτερα, imo

 

2. Υπέρβαση συγκεκριμένου χρόνου από την ημερομηνία εγγραφής. Πάλι έχουν γραφεί προτάσεις για ολόκληρο χρόνο ή εξάμηνο, που νομίζω ότι είναι υπερβολικό. Ίσως 2-3 μήνες

 

3. Και εδώ είναι το δύσκολότερο ίσως, από τεχνικής άποψης: Να έχει συμπληρωθεί ορισμένος συνολικός χρόνος login στο φόρουμ. Δε γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα καταγραφής τέτοιου στατιστικού στο vBulletin, το είχα δει σε SMF και μου έκανε εντύπωση. Για το συγκεκριμένο, δεν έχω το κριτήριο προς το παρόν για να προτείνω ένα λογικό αριθμητικό όριο

 

 

Θεωρώ πως το προφίλ ενός χρήστη που θα πληροί και τα τρία παραπάνω κριτήρια, θα ανταποκρίνεται σε κάποιον που δε θα έχει κάνει εγγραφή μόνο για να βάλει αγγελίες ή να προβάλλει τη μπίζνα του ή να πιάσει ψιλή κουβέντα/flame-ιάσει στο Μπλα-Μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...